Závěr trhacích zkoušek
Provedli jsme zkoušky osazených jistících prostředků zkouškou pevnosti tahem ve směru osy těchto bodů, tj. směrem ze skály. Zde jsou výsledky:
Dřík kruhu osazený do hloubky 180 mm, pískovec ve Škrovádu (podobná tvrdost jako v Teplických skalách). Způsob upevnění do cementové malty v celé délce, přitemovaný olovem 20 až 50 mm od okraje otvoru.
Zkoušky kruhů obr1, foto: BK ČHS
Zkoušky kruhů obr2, foto: BK ČHS
Údaj na manometru odpovídá síle 4 500 kg. Při této síle kruh povolil a začal se vytahovat.
Zkoušky kruhů obr3, foto: BK ČHS
To oko kruhu bylo před zkouškou kruhové
Zkoušky kruhů obr4, foto: BK ČHS
Toto je zkouška borháku Kouba. Je osazen opět do cementové malty 1:1 a přitemován olovem 2 cm pod okrajem díry. Údaj na manometru odpovídá síle 3600 kg. Při této síle se začal zvolna vytahovat.
Zkoušky kruhů obr5, foto: BK ČHS
Zkoušky kruhů obr6, foto: BK ČHS
A takto vypadal po odstranění trhačky.
Další zkoušky jsme provedli na Hrubé skále:
Kruh osazený tradičním způsobem temováním olovem a na povrchu zacementován.
Zkoušky kruhů obr7, foto: BK ČHS
Zkoušky kruhů obr8, foto: BK ČHS
Toto byla největší síla, kterou vydržel, ale jen, než praskl betonek na povrchu.
Potom se už vytahoval při síle asi 100 kg.
Další zkouška: Dřík kruhu osazený do cementové malty stejně, jako ve Škrovádě.
Hloubka osazení 18 cm.
Zkoušky kruhů obr9, foto: BK ČHS
Kruh šel ven při síle 3 600 kg.
Zkoušky kruhů obr10, foto: BK ČHS
Lepený kruh Raveltik, ocelový, pozinkovaný. Zde se nepříznivě projevilo zalití drážek na povrchu dříku kruhu zinkem.
Zkoušky kruhů obr11, foto: BK ČHS
Nejvyšší dosažená síla 1 800 kg, to byl důsledek povrchových drážek zalitých zinkem.
Zkoušky kruhů obr12, foto: BK ČHS
Poslední zkouška – nerezový kruh Raveltik. Při této zkoušce odešlo měřící zařízení trhačky, tak se alespoň podívejte, jak se natahovalo oko a jak se nohy trhačky bořily do pískovce. Orosené čelo pumpujícího jsem bohužel nenafotil. Poruchová síla byla odhadem kolem 4 000 kg. Protože byl kruh osazen v hodně měkkém pískovci, došlo k vylomení skály kolem. Kolem zkušebního prostoru byla velká tlačenice zájemců tak se nepodařilo udělat lepší fotodokumentaci.
Zkoušky kruhů obr13, foto: BK ČHS
Prozatímní závěr:
Nejlépe vyšly nerezové lepené kruhy, i když se nepodařilo změřit poruchovou sílu. Ocelový, pozinkovaný kruh „doplatil“ na špatné pozinkování. Pokud by byl pozinkován správně, měl by podobné výsledky jako nerezový. Kruh zabetonovaný v celé délce do malty měl překvapivě dobré výsledky. Snad by to byla cesta, pokud by se z nějakých důvodů nepoužívalo lepení. Temování olovem a jen zamazání na povrchu je potřeba co nejdřív, nejlépe okamžitě opustit. Počáteční pevnost byla daná pevností malty na povrchu. Tato pevnost by se pravděpodobně podstatně snížila, pokud by se zámaz porušil ať vlivem namáhání pádem, nebo vlivem pavouka. Borháky Kouba, které jsou ve velkém množství v Labáku, pokud jsou skutečně dobře osazeny a nevykazují žádnou poruchu, nepředstavují akutní nebezpečí.
Znovu zdůrazňuju, že se jedná pouze o orientační zkoušky a jejich cílem je odhalit nebezpečí, případně připravit podlady pro následné zkoušky autorizovanou zkušebnou, pokud takové vyplývají z předpisů.
Každý typ osazení se zkoušel pouze jednou. Tyto zkoušky budeme opakovat za různých podmínek a na různých druzích skal. Především je potřeba vyzkoušet osazení do betonu tak, že budou krátce po osazení namáhány ( simulace pádu a slanění ). Teprve potom budou alespoň omezeně průkazné. Kromě toho budeme v průběhu roku zkoušet jistící prostředky osazené různými autory ve skalách. Máme taky připraveno zařízení na zkoušky zatížením podél skály (ve směru pádu ).
23.3. 2006, Vladimír Těšitel
Reedice