Okolo této cesty nastal poměrně značný rozruch, daný lakonickou zprávou o úspěchu v kombinaci s fotkou plánované trasy. O výstupu referuje server
www.climbing.com a hodnotí výstup na základě původně plánované trasy. Mára nyní vše uvádí na pravou míru v tom, že oproti původnímu plánu uhýbá cesta doprava až do Babanovovy cesty, jak ukazuje fotka se zákresem výstupu, a neřeší výstup "žraločí ploutví", jak bylo původně plánováno. I tak se patrně jedná o nejhodnotnější letošní český himálajský výstup, který prorazil tam, kde řada předchozích pokusů neuspěla.
Mount Meru - zákres cesty Filkův nebeský smích, foto: Mára Holeček
Mára Holeček hlásí: "Tak je to tam. 6. 10 vršek a cesta s názvem "Filkův nebeský smích" za 7a, M5, 80 stupňů, 2000m SV stěnou a celkem 13 lezeckých dnů v jednom zápřahu přežitých ve stěně. Já mám klasicky lehce omrzlé nohy a dohromady s Jendou méně o patnact kilogramů živé váhy. Dnes jsme si to přiřinuli brzo ráno do Dilí. Hned po snídošce jsme si uz stačili zalézt na umělé stěnce s místníma černýma climberama."
Oba aktéři si nyní po náročné práci dopřejí zaslouženou dovolenou.
7. září odlétá expedice Garhwal 2006, která míří k SZ stěně kopce Mt. Meru v indické provincii Uttaranchal v Garhwalském Himálaji, v oblasti ledovce Gangotri. Expedice podporovaná Českým horolezeckým svazem, kterou tvoří členové reprezentačního týmu B
Marek Holeček a
Jan Kreisinger se pokusí o dokončení výstupu, o který se pokoušeli již v roce 1997 Mára Holeček s Fillipem Šilhanem, ale neúspěšně. Viz článek v Montaně z tehdejší doby s názvem "Velké himalájské nic" od Filka.
Mount Meru Central, 6310 m s plánovanou trasou, zdroj www.meru06.wz.cz
Přejme jim, aby tentokrát zkušenější tým slavil úspěch. Více o expedici si můžete přečíst
na jejích stránkách zde.