Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Centrální vrcholová komise k magnéziu


Stanovisko CVK ČHS k problematice magnezia v pravidlech pískovcového lezení.

Na oficiálním webu Českého horolezeckého svazu se objevilo stanovisko k používání magnézia na pískovcích. Protože jde o citlivou otázku, uvádíme z něj základní citace.


CVK praví:


V návaznosti na probíhající diskuse o používání magnesia na pískovcových skalách chceme připomenout stanovisko CVK ČHS k této problematice.

Proti používání magnézia na pískovcových skalách v Čechách jsme z následujících důvodů:

Tradice

V pískovcových oblastech v Čechách a v Sasku se vždy lezlo bez magnesia a bylo to uvedeno ve všech pravidlech. Pískovec není vápno nebo žula, a tak je třeba se k němu chovat jiným způsobem. Hodnota pískovcových lezeckých oblastí spočívá v tom, že jsou jiné něž ostatní materiály - proto se např. dělají i prvovýstupy zdola. Většina prvovýstupů byla udělána bez něj, a tak jeho použití snižuje sportovní hodnotu přelezu, protože prvovýstupce ho nepoužil. Domníváme se, že tyto tradice je třeba ctít a respektovat.

Sportovně - etické hledisko

Magnézium je podpůrný prostředek, který zvýhodňuje jeho uživatele.

Jsou lezci, kteří chtějí lézt bez magnesia a jeho použití jinými lezci jim to znemožňuje. Je tedy omezována jejich svoboda.

Jsou lezci, kteří jsou schopni přelézt velmi těžké cesty i bez magnesia a tak je jeho použití čistě subjektivní. V Sasku se lezou i nejtěžší cesty bez něj.



Panteón, hřiště pro extrémní sportovní lezce. Magnézium je tu již povolené.
Panteón, hřiště pro extrémní sportovní lezce. Magnézium je tu již povolené., foto: Petr Jandík


Ochrana přírody

Pískovcové terény v našich a saských skalních městech svým specifickým charakterem neumožňují tak masivní lezecké zatížení jako většina terénů nepískovcových. Používání magnézia a ještě více další moderní trendy lezení (např. lezení "na rybu" či styl RP bez ohledu na linii cesty) představují nadměrnou zátěž pro pískovcové věže a my nemáme právo předat budoucím generacím nevratně poškozené přírodní bohatství.

V podmínkách pro horolezeckou činnost v chráněných krajinných oblastech je jeho použití většinou neakceptované, a to i z hlediska estetického.

Používání magnesia ve všech pískovcových oblastech v Čechách je zakázáno dvěma následujícími způsoby:

Na Ostaši, na Křížovém vrchu a v Lužických horách je používání magnézia zakázáno "pouze" Pravidly sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách (dále Pravidla) - zde tedy není zákaz "zdvojený".

Ve všech ostatních oblastech je používání magnesia zakázáno v rozhodnutí příslušného orgánu ochrany přírody (Správa CHKO, Ministerstvo životního prostředí) stanovující podmínky pro provozování horolezecké činnosti v dané oblasti, a to buď výslovně, nebo odkazem na Pravidla sportovního lezení na pískovcových skalách Čechách platná v době vydání rozhodnutí.

Z toho tedy vyplývá, že i kdybychom z našich Pravidel vypustili zákaz magnesia, tak by se v případě jeho použití porušovaly jiné všeobecně platné právní předpisy. Legalizace by byla složitá a jednání by mohla trvat i několik let, a to bez záruky na úspěch. Vzhledem ke známým názorům odpovědných pracovníkům ochrany přírody by byla tato jednání s velkou pravděpodobností neúspěšná.

Jiří Rosol

předseda CVK ČHS

vrcholovakomise@horosvaz.cz




Panteón, Kouzelné prsty, IXc
Panteón, Kouzelné prsty, IXc, foto: Petr Jandík


Není žádným tajemstvím, že zejména špičkoví lezci jsou zcela opačného názoru a používají magnézium až na výjimky na většině těžkých cest pískovcových skal. Jejich vzor pak následují i někteří nešpičkoví lezci a v používají magnézium i na lehčích cestách, mnohdy i na takových, které se již leta lezou bez magnezia. Tento trend je dále posilován tím, že noví lezci, kteří se vyučili na umělých stěnách, jsou na magnézium zvyklí a mnohdy je ani nenapadne, že se dá lézt i bez něj.

Nůžky mezi odpůrci a příznivci magnézia se stále rozevírají a dohoda a kompromis se nezdají být možné.




Horolezectví se má řídit pravidly sportovního lezení (Pravidla) a podmínkami povolení horolezecké činnosti (Povolení). Ani nová pravidla lezení na pískovci nepovolují magnézium. Horolezecký svaz by měl špičkové výstupy na písku:
  
Oceňovat a uznávat bez ohledu na porušení Pravidel a Podmínek (Počet hlasů: 278)
(27.47 %)
Oceňovat a uznávat pouze pokud neporušily Podmínky a nepřihlížet k Pravidlům (Počet hlasů: 128)
(12.65 %)
Neoceňovat výstupy na písku, pokud při nich nebyla dodržena Pravidla a Podmínky. (Počet hlasů: 301)
(29.74 %)
Zahájit disciplinární řízení, pokud lezec při výstupu porušil Podmínky. (Počet hlasů: 179)
(17.69 %)
Zahájit disciplinární řízení, pokud lezec při výstupu porušil Podmínky nebo Pravidla (Počet hlasů: 126)
(12.45 %)



Celkem hlasovalo: 1012


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 18. 09. 2006 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: podle www.horosvaz.cz zpracoval Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 20.09.2006 12:07:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: stanovisko
U tohoto stanoviska vidím jako nepříliš šťastné, že nereflektuje dostatečně stávající realitu.

Existují oblasti, jako třeba centrální stěna Panteonu, kde už je magnézia tolik, že by se mohlo uvažovat o zřízení jakési mágové rezervace. Nutno říci, že estetika tam sice dostává trochu na frak, ale realita je, že už to tam zamágované je, d'éšť to nesmyje a lezou tam rakticky výhradně jen ti, kdo mágo používají.

Klasik odmítající mágo nemá v těchto klasifikacích šanci. Podobně je to v Labáku, kde ale turisté nechodí a zespoda a z dálky není mágo vidět (myslím levý břeh).

Bylo by asi rozumnější pokusit se dojednat několik výjimečných oblastí, kde by bylo MG povoleno, protože plošný zákaz bude jen na papíře a militantní příznivci mága budeou mít jen další důvod k nerespektování s ochranou řírody dohodnutých pravidel s možnými následnými dopady na lezení všech.
0 0

Komentář ze dne: 20.09.2006 14:33:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Miki (@)
Titulek: Re: stanovisko
Ano, souhlasím. Rozhodně to je rozumnejsi reseni nez od urciteho klas. stupne. Proste by mohly byt oblasti modernisticke (napr. Labak) a klasicke(treba Hrubice).
0 0

Komentář ze dne: 15.07.2011 14:20:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - stomil (standa.martan@email.cz)
Titulek:
Asi před 80ti lety bylo za nesportovní považováno použití karabin při lezení, není to tak dávno, co mělo stejnou nálepku použití lezeček s "lepičkou". Magnesium na písku je tabu asi stejného charakteru. Ochrana přírody je v tomto případě nesmyslný argument. Už před 20ti lety se jednoznačně prokázalo, že magnesium naopak skálu chrání před agresivním potem lezců. Argument, že to vadí turistům, kteří si tak nevychutnají pohled skály (které ale už dávno ztratily svou původní barvu a jsou v oblastech průmyslově zatíženějších černé od kouře) - je snad logičtější, v tom případě, by se ale již určitě někdo ozval v oblastech, kde se magnesium běžně používá - na vápenci, či žule. Což se neděje. Nehledě na to, že přes argumenty pana Hozy magnesium po lehčím letním deštíku mizí... (pokud to není převis) a pomáhá tím snížit dopad kyselých dešťů...
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci