Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Správa CHKO se zlobí


Hrozí pokuty

Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce napsala Českému horolezeckému Svazu dopis, varující před pokutami.


Správa CHKO píše, že její pracovníci zjistili šetřením v terénu stále se zvyšující používání magnézia a varuje, že nebude-li zákaz používání magnézia na pískovcích dodržován, přikročí k pokutování provinivších se lezců a pokud to nepomůže, i k omezování rozsahu povolené horolezecké činnosti. V závěru projevuje ředitel Správy, pan Ing. Werner Hentschel obavy o sportovní úroveň horolezectví. Originál dopisu je zde na Horosvazu. Na závěr se pan ředitel ptá, jak bude Horolezecký svaz proti používání magnézia postupovat.

Dopis nepříjemný. Co k němu říci? Že v žádné pískovcové oblasti (v Čechách) není používání mangnézia povoleno, je neoddisutovatelný fakt. Že jej mnozí lezci, zvláště pak ti špičkoví, přesto používají, je rovněž neoddiskutovatelný a prokazatelný fakt. Že k tomu mají své, ze svého (lezeckého) hlediska oprávněné důvody, je taky fakt. Bohužel, zákon má přednost před světovými trendy a špičkovými výkony, takže dopis je z tohoto hlediska zcela oprávněný.

Pozastavit se lze jen nad dvěma věcmi: Není mi jasné, z jakého titulu se Správa CHKO srará o tradiční etické hodnoty horolezeckého sportu. Není mi znám žádný paragraf, zákona 114, který by o této věci cokoliv říkal. Zde se Správa vměšuje do věcí, do kterých jí nic není. Druhou věcí, je žádost o sdělení opatření, kterými bude ČHS proti používání magnézia na pískovcích bojovat. Zde evidentně chybí slova "u svých členů" a zdá se, že si Správa neuvědomuje, že zdaleka ne všichni lezci na Labských pískovcích jsou členy ČHS, a těm, kteří nejsou členy ČHS, nemůže Horolezecký svaz nic nařizovat.

Džony Pavel Jonák, Kouzelné prsty IXc
Džony Pavel Jonák, Kouzelné prsty IXc, foto: Petr Jandík


Jediné, co může ČHS dělat ohledně svých nečlenů, je poslat oficiální dopis všem horolezeckým spolkům v UIAA s upozorněním, že na českých pískovcích se mágovat nesmí. Jen si neumím představit, jak tato informace poputuje přes centrálu UIAA do vedení OEAV v Rakousích, odtud do vedení sekcí Innsbruck a Wien-Edeweiss, kde předají tuto informaci do jejich českých poboček, které nechají každému kupujícímu pojištění podepsat, že u nás nepoleze s magnéziem na písku. Každopádně čas, kdy se ochrana přírody rozhodla rázněji požadovat dodržování podmínek, za kterých lezení povolila, je tady a nám nezbude, než se s tím smířit, i když to pro někohu bude možná těžké.





| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 14. 11. 2006 | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Petr Jandík

Komentář ze dne: 14.11.2006 15:54:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Ba
Pěkně jsi to napsal. Velmi podobné věci mě také napadaly.
Jo, jo. Lézt free sóla je nuda. Debaty o mg, to je adrenalín! :-)
Realita je pak spíše pochmurná.
0 0

Komentář ze dne: 14.11.2006 16:19:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (makrizova@gmail.com)
Titulek: Správa CHKO se zlobí
cituji: "Pozastavit se lze jen nad dvěma věcmi: Není mi jasné, z jakého titulu se Správa CHKO stará o tradiční etické hodnoty horolezeckého sportu. Není mi znám žádný paragraf, zákona 114, který by o této věci cokoliv říkal. Zde se Správa vměšuje do věcí, do kterých jí nic není. "
Myslím a doufám, že tím chtěl šéf CHKO spíše apelovat na cítění svazu, kterého si váží, než že by se do něčeho "pletl". To je ale jen můj odhad, protože dopis zde není citovaný :-)
Marcela Křížová
0 0

Komentář ze dne: 14.11.2006 16:37:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@seznam.cz)
Titulek: Re: Správa CHKO se zlobí
Celý dopis je na stránkách ČHS.
0 0

Komentář ze dne: 14.11.2006 16:41:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Správa CHKO se zlobí
Dobrý den, paní Křížová.
V dopise je přesně psáno toto: "Upozorňuji Vás na to, že používáním magnézia dochází také k porušování Pravidel sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách, t.j. k nedodržování tradičních etických hodnot tohoto sportu. Proto Vás žádáme, abyste na naše stanovisko upozornili členy Vašeho horolezeckého svazu. Prosíme o odpověď a sdělení, jak budete proti používání magnézia postupovat".

Ono se to těžko vysvětluje někomu, kdo nezná situaci zevnitř, ale v zásadě je to tak:
1) Na celém světě se v současné době leze s magnéziem, včetně pískovců, s výjimkou ČR a Saského Švýcarska.
2) Magnézium umožňuje dosáhnout při lezení vyšších obtížností, hlavně u extrémně těžkých cest. Dále zvyšuje rozsah teplot, za kterých se dají tyto extrémní cesty lézt.
3) Vyšší tření, které magnézium umožňuje, chrání podle jeho zastánců povrchovou strukturu chytů (na extrémních cestách, kde jsou chyty opravdu drobné) tím, že je lezec zatěžuje méně směrem ven.
4) V horolezeckém svazu a lezecké komunitě vůbec vře už dlouhou dobu diskuse o zastaralosti PRAVIDEL LEZENÍ a je již delší dobu snaha části lezců Pravidla změnit.
5) Jistá nikoli nepodstatná část lezců naopak magnézium na pískovci nechce. Zpravidla to jsou lezci starší a méně výkonní, tzv. klasici, jako třeba já :-)
6) Magnézium nechce z estetických a ochranných důvodů ochrana přírody, což je rozhodující a je třeba to respektovat. Ale neměla by se podle mého názoru plést do sportovně etických otázek. To jí nepřísluší.

S magnéziem je to asi jako s padesátkou v obci. Dokud nebude v každé vesnici radar a policajt, vždycky se najdou lidé, kteří ji nebudou dodržovat. Kromě osvěty nemá Horolecký svaz mnoho možností, co v tom dělat.
0 0

Komentář ze dne: 14.11.2006 23:02:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: ale má mnoho možností...
Nehodnotím, jestli je MG správné či ne. Ale ČHS má mnoho možností, jak zabránit v lezení s ním na písku. Například: 1) Šéfka vyhlásila, že mádžistům nebude uznávat výstupy roku. 2) Zobanovi snížila před pár lety expediční komise peníze na jeho výlet do Himálají. 3) Disciplinární řízení. 4) Veřejné odsouzení konkrétních lezců. 5) Veřejné odmítnutí sponzorů, kteří podporují mágování. 6) Ukončení jakékoliv formy podpory pro mádžisty. 7) Zákaz účasti provinilců na lezeckých soutěžích v rámci ČHS i po celém světě. 7) atd... nápaditosti se meze nekladou.
0 0

Komentář ze dne: 14.11.2006 23:17:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: ale má mnoho možností...
NO máš samozřejmě pravdu. Bod 1) už se ralizoval a tento dopis to zajisté jen potvrdí, i když reprezentanti se s tím jako s poznanou nutností zatím nesmířili.

Samozřejmě lze reprezentantům i sáhnout na peníze, i když mám dojem, že dostávají víc od sponzorů než od Svazu a oba dva víme, že jeden z markantních sponzorů je zároveň otcem zakladatelem prášení na písku. V současné době mám dojem, že budou raději s bílýma rukama prchat před kulovnicemi strážcvů přírody a peníze od Svazu oželí.

Disciplinární řízení - sám na sobě víš, jak je neúčinné :-)

Veřejné odsouzení - znamená zrušení veškerých reprezentačních družstev.

Veřejné odmítnutí sponzorů - snamená prakticky odmítnutí skoro všech.

atd, atd. Cena za tyto věci je dosti vysoká. Jsem zvědav, jak tohle dopadne.
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 07:47:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Re: ale má mnoho možností...
Dopadne to špatně. Mám tak nějak tuchu, že v Labsku se budou měnit věci. Jsou z tohle oblastí velký plány a o svý zájmy se seperou majitelé bordelů, přehradáři, silničáři... důležitý, prachatý s konexemi, mocný svazy a své si budou snažit uchránit ochranáři (nechtěná slovní hříčka). A do toho vstoupí -- trááádáááá lezouni. přesvědčený o tom, že jsou děsně zajímavý, nedotknutelný, že mají všechno na háku, všichni na ně s obdivem hledí... prd starý kotlářky.
Sociální inteligence (sorry, ale nejde přehlédnout člověku, který se s takovými často potkává), bývá u mnohých z nás ( já mám taky mezery) na úrovní malých dětí.
Svaz má, podle mého, jedinou možnost. Alespoň se tvářit že chce pravidla dodržovat, používat ty páky který má. Tedy to, co začal dělat. Jinak nás klidně "vyřeší" během minuty.

Pozitivně, pozitivně... třeba nám lezomilným dojde, že nejde jenom lízt a lízt a všechno řešit tím, že půjdeme zase lízt a že je proto, abychom mohli vůbec lízt taky něco udělat. Třeba i otravnýho a třeba i kompromis.
0 0

Komentář ze dne: 16.11.2006 01:04:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: ale má mnoho možností...
Samozřejmě je to říznutí do živého. Navíc to musí být dobře připravené a vedení to musí ustát se zdviženou hlavou. Mám ale dojem, že přesně k tomu nás tlačí ochránci přírody. A mají to na rozdíl od ČHS asi dobře připravené. (Nechci být moc osobní, ale na vlastní kůži jsem si několikrát ověřil, jak je vedení ČHS v podobných věcech neschopné. Není to schválně, ale je vidět, že nejsme solidní organizace o desetitisícové členské základně, ale amatérský spolek řešící věci ad hoc.)
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 10:49:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Houba (chara@karneval.cz)
Titulek: Malé upřesnění..
Jen malá technická poznámka:
„Že v žádné pískovcové oblasti není používání magnézia povoleno, je neoddisutovatelný fakt.“, není pravda, dokonce ani v ČR. Zákaz neplatí např. ve všech pískovcových oblastech na Moravě. Prostě někde se podle stejných pravidel s Mg na písku smí a někde ne. To jen tak pro přesnost. Naopak máme i nepískovcové oblasti (veliké), kde je Mg zakázáno..

0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 11:22:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Malé upřesnění..
Je to tak. Já bych ještě bodu 5. Petrova komentáře. Sleduju u mládých módu jakéhosi lezeckého "retra". Prostě těch lesklých hraček je už nějak moc a tak to vyvolává reakci -- tepláky, klasika, bez mg. Ti jsou pochopitelně daleko radikálnější antimgisti, nežli otupělí staříci jako já. :-)
Mg je sice celosvětově normální, ale zároveň se všude dodržují (dokonce milují) místní specifika. A ta jsou na písku jasná a navíc Němci si je vzít opravdu asi nedají.
no, uvidíme...
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 11:59:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Malé upřesnění..
To je pravda. Myslel jsem tím samozřejmě pískovce v Čechách, moravských pískovců se to netýká. Díky za upřesnění, někdo to třeba nemusí vědět.
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 21:56:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír Vršovský (jménotečkapříjmení@naseznamu)
Titulek: Hodně s tebou Petře souhlasím, ale
Pozastavit se lze jen nad dvěma věcmi: ........... Druhou věcí, je žádost o sdělení opatření, kterými bude ČHS proti používání magnézia na pískovcích bojovat. Zde evidentně chybí slova "u svých členů" a zdá se, že si Správa neuvědomuje, že zdaleka ne všichni lezci na Labských pískovcích jsou členy ČHS, a těm, kteří nejsou členy ČHS, nemůže Horolezecký svaz nic nařizovat.

Možná na severu Čech je to pravda, ale obecně už nikoliv. Když se před dvěma roky hekticky vyřizovala výjimka v Ádru, z pragmatických a časových důvodů přistoupilo ČHS na "vymezení míst k provozování horolezectví orgánem ochrany přírody" a tedy nikoliv na dříve většinou používaný (a právně mnohem čistší) institut "výjimky ze základních ochranných podmínek NPR". V případě vydání výjimky, byla tato vztažena na konkrétní okruh osob (členové ČHS a dalších organizací, sdružených v UIAA), v případě "vymezení", je tento okruh osob všeobjímající a ČHS bere na svá bedra odpovědnost za úplně všechny, tedy i nečleny. Přečti si příslušné dokumenty, jsou vystavené na stránce svazu. Je to podle mne pro svaz nebezpečný precedens a od začátku nevýhodná pozice při řešení možných problémů (odpadá totiž ona obligátní výmluva, nebo zdůvodnění - to nejsou členové našeho svazu, za ně neneseme odpovědnost).
No a jinak si myslím, že obecně platí (pro lezecké oblasti i hory), že pokud někam jedu do cizí země, nebo oblasti, seznámím se s tamními zvyklostmi a respektuji je. Kromě toho, že to je taková nějaká zásada slušného chování (a tím tvrdím, že se u nás hodně německejch lezců nechová slušně), je to i v některých dokumentech (byť třeba nejsou ještě v rámci UIAA plně formalizovány a schváleny - viz např. zpráva Aleny Čepelkové o posledním zasedání generality v Kanadě). Naráž
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 22:24:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Hodně s tebou Petře souhlasím, ale
No nevím, nejsem právník a ty dokumenty jsem zase tak moc nestudoval, ale jsi si opravdu jistý, že použitím institutu vyhrazení (typ Ádr) zodpovídá ČHS za celý zbytek světa? Já jsem spíše nabyl dojmu, že nikoliv.
0 0

Komentář ze dne: 16.11.2006 08:32:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Re: Hodně s tebou Petře souhlasím, ale
Bohužel Petře, co vím i odjinud, odpovědný je ten, kdo povolení žádá a dostane. V našem případě ČHS. Pokud žádá pro sebe, je odpovědný za sebe, pokud za všechny -- za všechny.
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 22:00:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír Vršovskžý (@)
Titulek: Vypadla poslední věta z předchozího příspěvku.
Narážím pochopitelně na text tzv. Tyrolské deklarace
0 0

Komentář ze dne: 15.11.2006 22:34:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vršovský (@)
Titulek: Odpovědnost Ádr
Podmínka 3.
každý jednotlivec, který využívá terénů vymezených tímto rozhodnutím je kromě níže uvedených podmínek povinen dodržovat rovněž Pravidla sportovního lezení na pískovcových skalách v NPR ATP.
A já dodávám, je tedy věcí žadatele (ČHS) jak provede osvětu a informovanost i pro nečleny ČHS (třeba z tramtarie), protože až skončí platnost tohoto rozhodnutí (bude to v roce 2008), bude se jistě i kontrolovat dodržování podmínek.

Podmínka 8.
Žadatel odpovídá za udržování čistoty v oblastech využívaných k lezení a na těchto lokalitách zajistí úklid odpadků.

A já dodavám - nevěřím tomu, že by se ve skalách nenašel nějakej bordel nebo oheň po "trempech", kteří o lezení nemaj vůbec žádnej zájem. Ale teď už to je na triko ČHS.

Viz rozhodnutí MŽP č.j. 16584/04-620-2827-04, ze dne 28.7.2005.

Zdraví
Vladimír
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci