Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



HUDYho tisky na zimní lezení


aneb pár poznámek k recenzi Jakuba Turka na serveru HORYDOLY

Jinak často kritický (a občas oprávněně) Jakub Turek v případě tiskovin obchodní sítě HUDY-SPORT hodnotí úroveň na moje gusto až příliš vlažně (chtělo by se mi použít výraz „devótně“).


„Zimní katalog a zvláštní číslo Hudyinfo vydala síť obchodů Hudysport. Není jim možné nic zásadního vytknout. Obě publikace jsou minimálně na evropské úrovni. “

Je-li toto hodnocení míněno vážně, pak by se oprávněně mohla ta vysmívaná Evropa urazit a já bych ji pochopil.

Zvláštní číslo Hudyinfo je ve skutečnosti velmi dobrým sešitem základní metodiky skalního lezení.“

Tuto větu mohl autor napsat pouze v případě, že zmíněný sešitek jenom prolistoval, podíval se na fotky a vlastnímu obsahu nevěnoval téměř žádnou pozornost. Pravidelným čtenářům serveru HORYDOLY je z mých občasných diskuzních vstupů jasné, že s panem Turkem na pivo nechodím, že mívám občas zásadní výhrady k jeho novinářským postupům, ale o jeho orientaci v problematice Outdooru a lezení nemám zas tak špatné mínění. Proto mne jeho hodnocení tohoto „metodického paskvilu“ překvapuje.



info@hudy, repro Horyinfo
info@hudy, repro Horyinfo


Z obálky na nás bafne svalnatý zakladatel obchodní sítě Jindřich Hudeček (no přiznám se, že vzhledem k pokročilejšímu věku už těmto moderním grafickým postupům – zde barevná deformace fotky – nerozumím a nemůžu jim přijít na chuť) a láká nás nadpis: “Bezpečně v přírodě a horách, základy bezpečného lezení“.

Jazyková korektura by u tiskoviny vydané na takovémto materiálu měla být samozřejmostí, nepodařilo se stoprocentně eliminovat činnost tiskařského šotka (překlepy) a kromě tohoto nadpisu jsem našel více stylistických prohřešků. Generace vychovaná Trávníčkem (já vím, dnes se to tak už nebere) by asi místo věty „Karabiny jsou spojovacím materiálem při lezení“ (str.7) použila vhodnější formulaci, např. „Karabina je spojovacím prvkem...“. Ale nešť, nebuďme škarohlídi.

Obálka sice informuje o lezení (bezpečném) v přírodě, ale podstatná část brožurky je věnovaná pohybu na umělých stěnách. „Přeskakování“ mezi out a in však není vůbec zřetelné a začátečníka musí někdy dokonale mást. Zvláště obrázkový seriál na stranách 36 a 37. Malé obrázky (a to i s ohledem na nešťastně zvolený formát celého sešitu) jsou nepřehledné, vypovídací schopnost snížena a trvá chvilku, než je jasné, že se jedná o pravidla lezení na umělých stěnách.

Zásady lezení na stěně. Repro Horyinfo
Zásady lezení na stěně. Repro Horyinfo




Zásady lezení na stěně. Repro Horyinfo
Zásady lezení na stěně. Repro Horyinfo


Toto zmatení národů, především nezdůrazněním rozdílů přístupu k pohybu na umělých stěnách a lezení na přírodních skalách může sice vyvolat úsměv, ale v podstatě je pro začátečníky zdrojem možného nebezpečí (neosvojení si správných návyků pro lezení na skalách a podlehnutí dojmu, že lezení je vlastně docela sranda, vždyť už za jednu zimní sezónu na stěně jsem všechno zvládl a teď hurá ven).

Však také již na straně 38 dostaneme bazální informace o nárocích na prvolezce. Mimo jiné :

Leze prvolezec, a ne ledajaký. Repro Horyinfo.
Leze prvolezec, a ne ledajaký. Repro Horyinfo.


prvolezec musí zvládat zákládání postupového jištění, především správné vedení lana přes expresky“.

Aby to bylo všem, především začátečníkům, jasné, hned na vedlejší stránce to autoři rozváději:



Instrukce o postupovém jištění. Repro Horyinfo
Instrukce o postupovém jištění. Repro Horyinfo


Prvolezec musí bezchybně ovládat zakládání postupového jištění. Při lezení na stěnách a cvičných skalách si vystačí jen se správným zapnutím expresek do nýtů, při alpském lezení je nutno správně zakládat i mobilní jisticí prostředky - .......“.

No budiž, jsem ochoten o tom diskutovat, ale jen do chvíle, než si o pár stránek dále (43) vyjasníme s autory jejich pohled na různorodost „disciplín lezení“. Rozverně definovaná kategorie „Sportovní lezení“ (Nejrozšířenější disciplina lezení. Provozuje se na cvičných skalách a na umělých stěnách. Cesty jsou většinou dobře zajištěny....) je hodně velkorysým sběrným souborem, který zahrnuje úplně vše, co se neodehrává v horách (tam Alpské lezení). Tedy degradace pískovcových (nejenom) terénů na cvičné skály ( i ty červené písky v USA - Indian Creek Canyon -???). A tady všude stačí vzít pár expresek, lano, a pochopitelně pytlík na magnézium (stránka 3, potřebné vybavení pro začátečníka – aha, teď se mi rozsvítilo, to je původ těch bílejch fleků na dvojkách a trojkách, stránka 30 – osm fází pohybu lezce – „případně si prsty zaprášíme (sic!) magnéziem“). A přitom autoři spisku o existenci lezení v pískovcových terénech asi ví. Alespoň na stránce 43 zmiňují: „Lezení po pískovcových skalách a věžích má u nás velkou tradici a vysokou úroveň. Přísně se dodržují specifická pravidla“.

Prachov, Drážďanská věž, Hudy v cestě Pan chytrej
Prachov, Drážďanská věž, Hudy v cestě Pan chytrej, foto: Vladimír Vršovský
Tento historický snímek ukazuje, že sám otec zakladatel a geniální lezec Hudy měl již v mládí k magnéziu kladný vztah.


Z poslední věty je vidět, že autoři mají i smysl pro humor (byť trochu černý a šibeniční). V celém sešitku se totiž jen obtížně hledá fotografie lezce na pískovci, aniž by měl onen kouzelný prášek. A je úplně jedno, jestli se jedná o fotografie k metodickým textům, nebo o reklamy spřátelených firem. Tento HUDY postoj (míněno postoj k používání magnezia a k dodržování pravidel) vtipně podtrhuje i jedna ze zásad bezpečného lezení (str.15): „ dodržujte zákazy a omezení v lezeckých oblastech.“ Že by pokrytectví?

Slovníček základních pojmů skrývá několik perel. Tou absolutně největší a nejzářivější, která jistě potěší Tomáše Franka a jemu podobné metodiky, je definování Pádového faktoru: „pádový faktor určuje tvrdost pádu: čím větší výška pádu, tím vyšší pádový faktor a tím tvrdší pád. Vypočítá se vydělením délky pádu činnou délkou lana“. Ani druhá věta (kterou ostatně začátečník bez doprovodného obrázku a vhodnější formulace nemá šanci pochopit) nesníží absolutní nesprávnost tvrzení ve větě předešlé. Přitom znalost toho co je PF a pochopení praktického významu tohoto pojmu, musí při správném metodickém vedení (např. v oddíle) vést k jasným návykům při zakládání a zřizování bodů postupového jištění prvolezcem. Než takovéto definice (a u takto významných pojmů) to raději nic, nebo odkaz na odbornou horolezeckou literaturu (Schubert).

A jen taková drobnost – pokud uvádím odkazy na internetové stránky, musím vycházet buď ze znalosti, nebo si údaje ověřit. Německý alpský spolek má sice tradiční a zaužívanou zkratku DAV (čti déáfau), ale při registraci domény jednoduše zaspal, a zadání adresy www.dav.de Vás přesměruje na spolek německých advokátů (Deutscher Anwalt Verein). Deutscher Alpenverein musel vzít za vděk adresou www.alpenverein.de.

Nestudoval jsem celý sešit důkladně, to je asi domácí úkol pro příslušné pracovníky ČHS. Měli by totiž vydat zprávu, že striktní dodržování pokynů v této brožurce může na sklalách vést ke vzniku nebezpečných situací a ohrožení zdraví a života.

To se prostě HUDY sportu nepovedlo.

Všem začátečníkům, kteří získají sebevědomí při zimních pohybových aktivitách na umělých stěnách, přeji pokud možno bezpečný přechod k vlastní horolezcké činnosti na opravdových skalách. K tomu ať jim pomáhá zdravý rozum, kritické zhodnocení vlastních získaných zkušeností a v knihovničce nějaký ten Procházka nebo Schubert.

Vladimír Vršovský

Původní článek Jakuba Turka je zde.






[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5

| Autor: Vladimír Vršovský | Vydáno dne 15. 11. 2006 | Počet komentářů: 28 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Vladimír Vršovský

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 17.11.2006 11:29:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Nevidím to až tak tragicky
Ahoj Hlíno,
máš pravdu, že v tom sešitku jsou některé chyby a podivná doporučení. Asi by bylo lepší to celé deklarovat jako návod k lezení na umělých stěnách, protože jakmile jdeme do přírody, nastává složitější situace, na kterou zkratkovitě uváděné rady ne vždy stačí. Například u spouštění prvolezce chybí doporučení, aby byl spouštějící navázán na druhý konec, čímž se zabrání projetí lana jistidlem a pádu prvolezce na zem.
Docela mne pobavilo doporučení "Expresky máme připravené tak, aby zámky obou karabin byly ... na stejné straně". Skoro uvažuju, jestli nemám své šité expresky DMM se zámky karabin proti sobě honem rychle prodat :-).
Nicméně musíme mít na paměti, že Hudysport zatím ještě není Petzl a že nejde o úplnou metodickou publikaci, ale o reklamní sešitek, jehož úlohou je začátečníkům nabídnout ke koupi odpovídající materiál a zachovat je na životě tak, aby mohli dále utrácet :-).
Řada důležitých doporučení tam je a alespoň v tělocvičnách se na základě toho začátečník nezabije, takže bych svoje hodnocení usadil někam mezi tebe a Turka.
Ostatně Turek podle mne hodnotil hlavně katalog ale souhlasím s tím, že jeho hodnocení info@hudy je v tomto případě trochu "kontumační".
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2006 10:31:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - zoban (zoban@seznam.cz)
Titulek: Objektivni kritika? Nebo pomsta za MG?
Polozim ti otazku ucil jsi nekdy v poslednich cca 10 letech nekoho lezt?
Pokusil jsi se nekdy napsat srozumitelny a pritom jednoduchy manual pro zacinajiciho lezce?
Jak casto lezes v poslednich 10 letech?

Promin ze te asi podcenuji, ale neocekavam prilis kladne odpovedi na ani jeden dotaz.

Tento material patri v ceskych podminkach za poslednich na deset, ale patnact let k tomu nejlepsimu co nekdo mohl ucinit. Je mozna k nemu mit vyhrady, ale osobne ja je mam pouze velmi formalniho razu a v zadnem pripade bych tuto si tuto publikaci nedovolil odsoudit tak jako ty a to promin, ale minimalne v poslednich letech mam asi s vyukou uplnych zacatecniku i velmi pokrocilych vetsi zkusenost.

Spis mam tak trochu pocit ze te sere ze je publikace vydana Hudy sportem a to jsou z rady tvych vyjadreni ti odporni prasici MG.

Z meho pohledu se jedna o publikaci
- prinasejici zakladni obrazek o lezeni
-obsahujici pomerne slusnou metodiku jisteni pri sportovnim lezeni
- obsahujici zakladni bezpecnostni navyky pro zacatecniky, ktere u nas nedodrzuje vice nez 80% lezecke populace

Nikdo neni neomylny, ale kritizovat by meli ti kdo mohou, protoze danou problematiku ovladaji a hlavne aplikuji...

S pranim hezkeho dne Radek Lienerth Zoban

PS: za rok 2006 zatim oduceno a odvedeno cca 150 hod na umele stene, 60 dnu ve skalach vcetne piskovce a tak zhruba 50 dnu v horach....
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2006 23:03:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Jen pár poznámek
Celá naše famílie, kromě mě, učí. Učí sami a mnoho pedagogů, jak jinak, znají. I když nikoliv lezení, bude to jistě obdobné. Délka praxe se nemusí krýt se schopnostmi a znalostmi. Pokud se mi doneslo správně, v Tvém případě je pedagogické nasazení provázené znalostmi, ale nemusí to tak být. A naopak. Důkladná výuka jen několika žáků, třeba dětí, může (nemusí) dát lepší představu o tom, co je třeba znát a jak to říct, nežli přednášky pro davy posluchačů. Tvrdí to i vyučující veteráni, kteří by v kvantitativních ukazatelích vysoce převýšili snad všechny horolezecké metodiky.
Co je na obrázcích v katalogu je mi vcelku fuk. Nicméně v současné době je "to" "tam" zakázané ve sportovních pravidlech a navíc v zákoně o provozování blabla... nebo jak se to jmenuje. Tedy je to trošku divné.
Publikace mi nepřijde ani geniální, ani strašná. Jak také potvrzují ti, co podobné věci píší, nežli se podaří z učebnice vychytat všechny chyby, proběhne několik vydání.
Řekl bych tedy, vzhledem k tomu, že tam nějaké návody na zabití nejsou, dobře že ta knížka je. Ostatně, jinou tištěnou, aktuálně k dostání, nemáme.
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2006 23:23:03     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Jen pár poznámek
.. což mi připomíná otázku: Radku, kde je ta na valné hromadě slibovaná a ČHS z rozpočtu finančně podpořená Seiltechnik? Měla být v září....?
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2006 08:10:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Re: Jen pár poznámek
Já si taky vzpomněl, což o to. Je to důvod, proč metodiky čhs neberu vážně a mám je za takový, k čhs divně přívařený s.r.o.
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2006 09:02:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - zoban (zoban@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Jen pár poznámek
Seiltechnik je nekde v behu deni, pro presny stav by jsi se musel zeptat Dusana Stuchlika, ktery jeji vydani zarizuje, ja jsem byl pouze tlumocnik informaci. Nicmene prave pro to ze jsem to slibil ja dostali instruktori k dispozici me soukrome materialy k zachrane a i jine problematice (uzly, skialp, laviny) jako ucebni materialy, nicmene zase to bylo spatne protoze zejmena z pohledu nekterych je to reklama a delani si z CHS s.r.o
Takze asi tak.
Radek
PS:seznam zakladni doporucene literatury pro instruktory horolezectvi
• Beal M., (2004), Rázová síla – teorie a praxe, Beal, 1.vydání
• Dylevský, I. a kol.: Pohybový systém a zátěž. Praha, Grada Publishing 1997
• Hill P., Start J., (2000), Manuál horolezce a horského vůdce, Železný Praha, 1. vydání
• Hill,P.,Johnston,S.: Manuál horolezce a horského vůdce, Ivo Železný, Praha, 2000
• Kol. Autorů: Alpin-lehrplan band 1 – 5, BLV Munchen, 2001
• Koldovský, J. a kol.: Metodická příručka pro školení cvičitelů Horské služby. Praha, Sportpropag 1990
• Larcher M.,Zak.H, (2004), Seiltechnik, OAV Innsbruck, 2. vydání
• Lienerth,R., Bednařík, J.: Stanovení kritických hodnot jednotlivých metod jistícího stanoviště při vedení horolezeckého výstupu, http://www.climbingschool.cz/metodika.htm , 2005
• Procházka V. a kol., (1990), Horolezectví, Olympia Praha, 1. vydání
• Semmel Ch., (2004), Die handbremse, Panorama 2/04, str.61-63
• Semmel Ch., Stoper D, (2005), Sicherungsmethode, Panorama 2/05, str.59 -61
• Schrag, K.: Horská turistika - Trekking. Škola alpinismu. Praha, Goldstein & Goldstein 1997
• Schubert P., (2002), Bezpečnost a riziko I, Freytag und Bernd, Praha, 1. vydání
• Schubert P., (2002), Bezpečnost a riziko II, Freytag und Bernd, Praha, 1. vydání
• www.petzl.com
• www.sakal.stredozem.cz/metodika
• www.singingrock.com
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2006 10:28:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Re: Re: Jen pár poznámek
Velmi zajímavou publikaci, kde bylo probrané i horolezení vydali hasiči. Fakt hasiči. Dalo se to stáhnout v pdf, ale už jsem to nenašel. Bylo to navíc psané velmi jednoduše a prakticky, bez pokusů o vědeckou publikaci lezologickou.
Jinak, něco uceleného? Od dob Procházkových ten Sakal. Schubert je výbornej, ale není to učebnice, příručka.
No a pak zbývají ty firmy.
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2006 11:23:53     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Jen pár poznámek
Radku, díky za odpověď, nicméně je obsáhlá poněkud jiným směrem, než bych očekával.
Pokud jsi jménem metodické komise na VH veřejně slíbil, že do září bude kniha a ona ještě v listopadu není, očekával bych spíše informaci proč není, jak je to daleko, kdy bude a na čem to kde visí. A zde bys měl mluvit ne za sebe jako soukromou osobu, ale za metodickou komisi, za kterou jsi to slíbil. Čili neodesílat tazatele za Dušanem Stuchlíkem, ale sám se ho zeptat a dát informaci, nebo ho donutit aby tu informaci dal sám.
Chápu, že se věci mohou zpozdit, ale je třeba o tom informovat, i o příčinách. Takováhle informace by měla být minimálně na Horosvazu.
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2006 18:01:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jk | (@)
Titulek: Re: Re: Re: Jen pár poznámek
"Nicmene prave pro to ze jsem to slibil ja dostali instruktori k dispozici me soukrome materialy k zachrane a i jine problematice (uzly, skialp, laviny) jako ucebni materialy,"

Sorry, ale mám trochu podobný pocit, jako z některých diskusí na lezci, kde si člověk připadá jako v nějakém zvláštním psychosociálním experimentu.

Vzdyt
*ty materialy mas trvale volne na webu
*nektere si prezentoval i na lezci ci nejake konferenci
*vetsina jich je starsich, nez slib o vydani Seiltechnik
Ze instruktori je maji prave proto, ze si slibil knizku? Me ta odpoved pripada jako krok nekam uplne stranou. Ze davas na web metodicke clanky je zasluzny, ale prece to neni odpoved na to, ze neni vydana slibena knizka.

Normalni by mi prislo napsat neco jako
"Omlouvam se, slibil jsem to, nesplnili jsme to, knizka zatim vydana neni. Nezalezi to jen na me, zalezitost vyrizuje Dusan Stuchlik, ktery ma osobni/rodine/pracovni/zdravotni/jakekoli problemy/nestiha/.... Soucasny stav je takovy, ze metodicka komise provadi posledni korekturu prekladu druheho upraveneho nemeckeho vydani, ktere vyslo pred mesicem a pul. Pokud pujde vsechno hladce, knizka snad bude do konce roku. V tuto chvili to nemuzu nijak urychlit."

Informace pochází z diskuse horosvazu, kam je napsal Jindra Pražák. Závěr je bohužel takový, že jediný schopný normální komunikace je Jindra. Naopak co píšeš sem není ani tak jako tlumočení informací MK, ale spíš to připomíná Tajemný hrad v Karpatech. Kniha bude "v běhu dní", informace proč, jsou neveřejné, ale sdělíš je případně Petrovi Jandíkovi po tefonu.

Seznam literatury je dobrý, bohužel podtrhuje hlavně to, že poslední ucelená česká metodická knížka pro horolezce je Procházka, a že čestné členství nebo jaké to uznání může ČHS projevit by při nejbližší příležitosti měli dostat autoři metodiky SAKALu.
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2006 19:11:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Jen pár poznámek
Přísahám, že už asi půlrok nosím v hlavě myšlenku, navrhnout na VH nějaké ocenění, metál, grant pro SAKALy.
Asi nejsem sám. Navrhl bych, nebo alespoň podpořil. Ta práce je strašně záslužná a nedoceněná.
Zabývat se metodiky ćhs se mi už nějak příčí. Takže jen podepisuji, co jsi napsal.
Smazat... telefonem. Na čhs je tradice přísného utajení. :-)
Ano, Jindra Pražák odpověděl jako normální bytost. Jaká radost, něco takového číst.
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2006 21:51:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír Vršovský (jménotečkapříjmení@naseznamu)
Titulek: Mám teď habaděj času.... 1
Milý Radku Lienerthe,
Nemám to poslední dobou ve zvyku, moc se zapojovat do diskuzi na internetu, ale nic se nemá přehánět a tvůj „dotazník“ mi připadá docela smysluplný.

Předně: můj vztah k HUDY sportu:
Občas tam ještě nakupuji, protože u vybraného zboží s použitím HUDY karty, je cena pořád přijatelná. V době, kdy jsem psal příspěvek pro Petra Jandíka, jsem bohužel v HUDY sportu neuspěl, zboží, které bylo v novém katalogu nebylo na skladě a posléze se ukázalo, že je i vkatalogu chybně zobrazeno a nebude v té podobě, která mne nalákala (včetně akční ceny). Nechtěl jsem tento omyl do článku dávat a to hlavně proto, že chování prodavaču v Libereckém Hudáči bylo ABSOLUTNĚ PROFESIONÁLNÍ, včetně rychlosti, jakou můj problém vyřešili mejlovou odpovědí. Jinak si neumíš představit, jak je mi problematika maglajzu ukradená, nicméně v materiálech HUDY sportu cítím určité pokrytectví. Přesto bych nepoužil ony expresivní výrazy, kterými popisuješ mé domnělé myšlení. Žiju si svůj život, kde má své místo lezení a další záležitosti a v podstatě jsem rád, že už dnes nejsem jako v začátku devadesátých let odkázán na jedinou síť horolezeckého zboží.
Vaškovi Škrlantovi vzkazuji, že na mém vztahu ke koupím v jeho krámu se nic nemění, řídím se pouze ekonomickými a kvalitativními důvody a protože pracuji v Liberci, mám dostatečný výběr. HUDY sport v něm má své místo.

Zpracovávám teď nějaké historické materiály o Jizerkách a dostala se mi opětovně do rukou vrcholová knížka z Čarostřelce. Listoval a listoval jsem a hle, letos to bylo třicet let, co jsem navázán na laně poprve vystoupal na nějakou věž. Tolik asi naznačuji, jak dlouho lezu. Nikdy jsem neuvažoval a nikdy ani nevyvíjel snahy stát se cvičitelem a zvláště k těm, kteří to dělali za bolševika z čistého entuziasmu a zadara mám zp
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2006 21:54:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír Vršovský (@)
Titulek: Mám teď habaděj času.... 2
..entuziasmu a zadara mám zpětně úctu. Nechci snižovat odbornou kvalitu těch současných, ale pokud je dnes výcvik horolezcekých nováčků dělán i na komerční bázi, je to v těch podmínkách o něčem jiném. Ale říkám na rovinu, v těchto věcech se v současné době neorientuji (tím myslím systém výchovy cvičitelů a jejich řízení (pokud nějaké existuje) ze strany ČHS a následné výcviky – komerční i oddílové). V tomhle jsem prostě téměř TABULA RASA.
Ale přesto jsem minimálně dva lidi ovlivnil a snad i lezecky vychoval. A to svoje děti. Zvláště na ty roky, kdy jsem se synátorem „bouchal“ v Ádru klasické spáry mám ty nejlepší lezecké vzpomínky. Než se zcela logicky posunul někam úplně jinam (což je klasický vývoj lezoucího syna a otce), uskutečnili jsme spolu ještě návštěvu Yosemitů a já si tam splnil takové ty mladické sny. To že mám vylezený frňák (pochopitzelně to lezecky nepřeceňuji) právě se synátorem, patří k těm nejcennějším zážitkům (ze srandy říkám – on na to byl mladý, já už starý). K mým způsobům horolezecké výchovy samozřejmě patřily pro děti povinné návštěvy cvičiště v Klokočském lomu (v rámci metodických akcí mého tehdejšího oddílu) a povinné chytání pádu. Klokočský lom, spolu se zařízením, půjčovaným HOLIAZ i ostatním oddílům, patří podle mého názoru k tomu nejlepším široko daleko.
Jinak s tou otázkou „jak často lezu posledních deset let“ mě nepodceňuješ. Nějak se to zvrtlo, nějak to šlo šikmo a tak poslední dobou jenom obouchávám zmrzlý vodopády. Nějakým divným způsobem se moje fotka dostala kdysi na Lezce ve fotu dne, tak se můžeš podívat, že tak činím odspodu a taky zjistíš, že už nejsem žádnej mladík. To není uváděno jako zásluhu, ale v určitým věku se nějak ty priority přeskupujou a lezení už není s velkým náskokem n
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2006 21:56:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladimír Vršovský (@)
Titulek: Mám teď habaděj času.... 3
Z lezení mi dnes zbylo hlavně semenaření na stromech, v dobrých letech (ten letošní k nim nepatřil) mám v přepočtu tak 1,5 – 2 El Capy.
O tom, že máš s výukou nováčků neskonale větší zkušenosti, o tom se pochopitelně nepřu. Pak mne ale zaráží, že máš k tomu materiálu jenom drobné formální připomínky. Minimálně v případě paskvilozní definice pádového faktoru pevně doufám, že frekventanty svých kurzů (zvláště pokud jim tento materiál budeš doporučovat, resp. distribuovat) důkladně vysvětlíš, že samotná délka pádu na tvrdost pádu jako taková nemá vliv. Nebudu ti přece malovat obrázky z Procházky, nebo Šubrta.
Dále uvádíš a já si to dovoluji ještě drobně glosovat:
Z meho pohledu se jedna o publikaci
- prinasejici zakladni obrazek o lezeni (Lienerth) –více pravdě je tvrzení „lezení na umělých stěnách“ (já)
- obsahujici pomerne slusnou metodiku jisteni pri sportovnim lezeni (Lienerth) – s výhradami, některými závažnými (já)
- obsahujici zakladni bezpecnostni navyky pro zacatecniky, ktere u nas nedodrzuje vice nez 80% lezecke populace (Lienerth) – souhlas, s dodatkem, že u začátečníků vyvolává nesplnitelné očekávání, že venku na skalách to bude stejné jako v hale.

„Nikdo neni neomylny, ale kritizovat by meli ti kdo mohou, protoze danou problematiku ovladaji a hlavne aplikuji...“ - s tímto tvrzením nesouhlasím. Jednak si myslím, že na veřejném serveru mohu diskutovat (třeba i formou článku) o veřejně publikaci a navíc si dovoluji neskromně tvrdit, že i přes skutečnost, že neprovádím aktivně výuku nováčků, dané problematice rozumím dostatečně a ve vlastním životě ji aplikuji.

S přáním hezkého dne (určitě lepšího než mého, protože mi dnes operovali koleno a příštích čtrnáct dnů budu asi jenom sedět u počítače)

Vladimír Vršovský
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 11:36:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ježo (@)
Titulek:
Mě tam hlavně chyběla výrazná věta ,,(horo)lezení je sice fajn, ale můžete se při něm taky pěkně zrasovat a to až do stádia dřevěnýho futrálu a proto dělejte všechno s rozmyslem". Něco malého jsem sice našel na straně 12 v patičce, ale to podle mě není dostatečné.

Fascinující jsou lezci s helmami na umělé stěně a lezci bez helmy na pískovcích...

Jinak nedokážu posoudit obsah, na skalách jsem něco vysvětloval jen přítelkyni, aleurčitě je fajn, že něco takového existuje. Chyby tam určitě budou, sám jsem psal pár učebních textů a vím, jak je těžké něco takového odladit.
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 11:45:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re:
No, vidíš to, to je možná nejpodstatnější. Nevím, není-li tam takové varování pro to aby nekazilo veselé image, ale hodilo by se.
Třeba i věta, něco jako: "Tento text vám přináší jen základní poučení a na opravdu náročné (horo)lezecké podniky je třeba hlubších a podrobnějších znalostí"
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 11:52:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re:
Ono je to asi dáno tím, že u nás ještě nikdo žádného vydavatele čehokoliv horolezecko metodického úspěšně nežaloval o náhradu škody za úraz nebo smrt. Až se to stane, budou i u nás na začátku každé publikace velmi silně odrazující varování, jako to je u amerických průvodců. Tak je tradice žalování kohokoliv za cokoliv velmi rozvinutá :-)
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 17:17:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Doktor (abc123abc@centrum.cz)
Titulek: Ono je tam toho vic
Tak treba hned na strane 29 me zaujal obrazek na strane pojmenovane Spousteni - a OK primo pres kovovy kruh. Nejdriv si rikam, nejaky ptak si popletl slaneni a spousteni. Jenze dal ctu: Spousteni je dovoleno, pokud je lano provleceno na konci cesty kovovym kruhem. no asi je HUDY dodavatelem pro kruhy - protoze podle mne jenom tupon se nechava spoustet primo pres kruh - pravda neznici si sroubovaci karabinu za cca 125 korun pripadne majlonku za rekneme 50 korun.
Listuji dal a co nevidim, strana 33 o slaneni a popsani, jak si snadno zapamatovat, ktere lano pri stahovani tahat (dame okolo nej karabinu odsedky) - doposud fajn, jenze je na obrazku rozhodne kolem lana co je dal od skaly a tedy pri tahu budu mackat kruh ke skale s tim svirat druhy konec lana - opet asi chybka.
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 18:10:11     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Ono je tam toho vic
Slušelo by se dodat, že kruh na straně 29 není slaňák, ale kruh na řetězech, čili výměnná záležitost, podobně jako mailonky.
Pokud se strany 33 týká, to, co tam je v bodu 6) není špatně, jak tam není napsáno, že by se lano mělo založit tak, aby se stahovalo za pramen bližší skále.
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 20:46:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Doktor (@)
Titulek: Re: Re: Ono je tam toho vic
Sluselo by se ale taky dodat, ze i ten kruh co je na retezech je 1, svareny (tedy se na skale meni zatracene spatne) 2, takze pri probrouseni se musi vymenit vlastne cely retez, pripadne doma preriznout kruh, nechat tam dat novy kruh a ten nechat svarit (alespon ja to vidim jako kruh na 2 retezech, co jsou primo chycene do sroubu pod matici) - nikde tam rychlospojku - (mailonku) nevidim - ani u kruhu ani v retezu - tedy se musi povolit matice, aby sel sundat, vymenit retez, doma vyndat probrouseny kruh, dat novy, probrouseny dat do srotu,... tedy nejde o zalezitost vezmu si klic na skalu a do kapsy novou mailonku a mam vymeneno za par minut. Nic to nemeni na tom, ze je i tak prasarna spoustet pres fixni jisteni i kdyz se to da vymenit (1, majlonka stoji urcite min nez kruh 2, skoro vse lze vymenit (i treba piskovcovy kruh), zalezi jen na pracnosti, obtiznosti,... 3, rozdil mezi prevazanim se skrz oko a slanenim neni zase az tak veliky u jednoho lezce, pokud cvaknu lano do sroubovacky je to uplne nejrychlejsi 4, pokud minim cely den rybarit, je ferove tam dat svoji karabinu (zvlast pokud by to byl slanovaci bod pro vice cest, tedy kdyz nekdo bude z nej potrebovat slanit, tak je to bezpecnejsi a nemusi tam nechavat svoji karabinu aby aspon trochu uchranil lano pred skoro jistym poskozenim nebo muze byt potvora a udelat zajistovaci uzel rybarum na lane a nechat je to vyprusikovat :-D - obzvlaste vypecene protoze vetsinou ryba nema prusik a rybar taky malokdy) 5, nebude slanovaci ci jistici fixni prvek probrouseny tak rychle 6, normalnimu cloveku co obcas leze na rybu (no nevim, podle mne bud to jde a nebo nebudu lestit skalu) jedna karabina staci na "cely zivot", ruzne komercni vypravy na skaly maji takove ceny, ze by snad na tu jednu karabinu mohli mit taky :-))
k bodu 2: ale spis si to po precteni a kouknuti na obrazek preberu spis tak, ze mam tahat ten pramen co je v karabine, coz je podle obrazku prave ten horni pramen :-(
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2006 21:32:08     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Ono je tam toho vic
Ten kruh na řetězech je něco mezi slaňákem zalepeným ve skále a tou mailonkou, co do ceny a náročnosti na výměnu. Máš samozřejmě pravdu, že tam chybí instrukce, že si mají dát na spouštění do slaňáku svoje karabiny, pokud jich leze víc. Pokud ne, mají slanit. To je úskalí těchhle zestručněných publikací, protože se tam nevejde zdaleka tolik, kolik by bylo třeba.
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 10:22:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Metodika
Jo, tady jsou odkazy pěkně srovnané http://www.polianka.nfo.sk/metodika/
A kdo umí slovensky, tak si počte.
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 11:14:11     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Metodika
Díky Honzo, přidal jsem to do odkazů
0 0

Komentář ze dne: 09.12.2006 15:57:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Superman a Batman v jedné osobě (@)
Titulek: to mám dost
Tak to mám dost. Kam se jen podívám, všude se propírá jedno a to samé (Hudyinfo nebo MG). Zajímavé je především to, že největší kritici jsou stále ti samí. Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom s lezením největší kritici ing. Vladimír Vršovský, Doktor a Dag... Odpovím si sám, protože takoví lidé, kteří tráví víc času rozebíráním a šťouráním se v cizích pracích asi moc času na lezení mít nebudou, a tudíž to budou pěkní "přizdisráči". Daleko záslužnější by bylo, kdyby konečně začali něco lézt a bylo je vidět alespoň každý druhý víkend ve skalách. Možná by konečně pochopili, o čem to lezení je a začali by třeba o něm psát nějaké zajímavé články. Tito lidé neposunou pomyslnou laťku ani v lezení, ani v žurnalistice.

Docela se těším, až tito pánové něco vytvoří kromě trapné a stále stejné kritiky. Pánové, co takhle vydat metodickou příručku bez chyb, s dobrým ilustračním fotem, s nezkritizovatelnou grafikou a zadarmo.

Jsem zvědav, jestli se naši milí kritici postaví k této výzvě čelem a v příštím roce se můžeme těšit na jejich "dokonalou" práci.
0 0

Komentář ze dne: 09.12.2006 17:32:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: to mám dost
No, myslím, že Hlína a ostatní kritici na tom s lezením nejsou zase až tak špatně, i když nikdo z nich se do reprezentace už asi nedostane :-)

Mne osobně na tom mrzí hlavně to, že vytýkané nedostatky (pokud se nebavíme o mg a fotkách) jsou v podstatě drobné textové chyby, které by se daly v korektuře snadno odstranit a náklady na příručku by to nezvýšilo víc, než o procento. Maximálně by vyšla o chvilku později.
0 0

Komentář ze dne: 10.12.2006 23:32:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (janpus@seznam.cz)
Titulek: Re: to mám dost
Drahý Supermane a Batmane v jedné osobě,
1) K Hudyinfo jsem napsal, že se mi to nezdá geniální ani špatné a že si myslím, že je dobře že je. K MG v poslední době jen sálodlouhou odpovědnu k tomu, jak by se dalo něco změnit, kdyby byla vůle měnit.
2) Na skalách jsi mi mohl potkat, ještě nedávno cca 100 dní v roce.
3) V současně době se věnuji především jiné aktivitě, nežli je lezení. Snažím se na co nejkvalitnější úrovni. Zadarmo. Obnáší to 8 - mnoho hodin týdně, případně týden celý (když je čas). Metodickou příručku psát nehodlám, ani zákoník práce, ani slovník hebrejštiny. Všechno opravdu nezvládnu, volím to, co považuji za nejdůležitější v daný moment.
Pokud se mi dílo jiných bude zdát v něčem špatné, budu to říkat. Osobně jsem rád, když mi někdo upozorní na chyby v tom, co dělám. Stává se to často a ať už kritiku shledám jako mimózní a nebo díky ní chyby odstraním, jsem za ní rád. Také jsem přivykl urgencím a připomínání zodpovědnosti, kterou jsem na sebe dobrovolně a zadara vzal. Nijak mi to nepřekvapuje a ani nečílí.
P.S. Superman s Batmanem co toho mají dost a sami si odpovídají, to se mi líbí, to je jako v pohádce. Toho se drž!
0 0

Komentář ze dne: 11.12.2006 00:21:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jk |
Titulek: Re: to mám dost
Všude to samý? Fakt? Zajímavé je, že i ty přispíváš k debatě o hudyinfo, a ještě kvalitním flamem (http://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet) ...).

Místo abys napsal něco zajímavýho třeba k článku o Špekově pláneu na Eiger nebo článkům o lavinách.
0 0

Komentář ze dne: 11.12.2006 07:58:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Troll či husa
Trollové jsou zajímavé bytosti internetu. Jako všechny sociálně patalogické jevy. :-)
Ono se také může jednat o jiného (Trollu příbuzného) bájného tvora: "Husu trefenou kamenem".
0 0

Komentář ze dne: 12.12.2006 21:59:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Oficiální oprava
Autor čláínku nás upozornil, že na serveru <a href=" http://www.hudy.cz/article.asp?nArticleID=178&nLanguageID=1& quot;>hudy.cz</a> jsou firmou oficiálně uvedeny opravy dvou z chyb, vytýkaných materiálu v této recenzi. Ačkoliv by jejich oprava v PDF ke stažení nemohla autorovi dokumentu zabrat déle, než čtvrt hodiny, dává Hudysport ke stažení neopravenou verzi.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci