Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Ben Nevis


Pár vět o výletu na nejvyšší horu Britského království.

Rozkaz zněl jasně! Pojedeš se mnou do Skotska…a jako dobře vychovaný chlapec jsem rád poslechl. Musím dodat, že jsem samozřejmě měl na výběr. A tak začaly přípravy.


Nákup těstovin všeho druhu, tvaru a příchutí. Výměna veškerých letitých úspor za pár liber, rezervace jízdenek, pojištění…však to dobře znáte. Cesta byla samozřejmě bez potíží, pohodlná a opravdu velmi rychle utekla. V Londýně menší pauza a už jsme seděli v autobuse do Edinburgu. Krajina opět rychle ubíhala a tak jsme po cca 30 hodinách od výjezdu z Prahy byli konečně ve Skotsku. Jediné, co mě ale opravdu překvapilo bylo chování lidí v autobuse cestou do Edinburgu. Vybaví se mi scéna z filmu Anděl na horách. „Soudruhu, chystáš se spát?“ „Ne!“ „Tak proč si pod sebou steleš?“. Řidič vás cestou několikrát upozorní na zákaz konzumace alkoholických nápojů, ale že házíte odpadky pod sedadlo je zřejmě běžným zvykem. Inu proč ne.

Jinak musím říci, že Edinburg je krásné město a místní rodák Tonny Blair je tu více než oblíbený. V Edinburgu na autobusovém nádraží jsme se vybavili mapičkami a hurá hledat kemp. Ten jsme nakonec našli, ale všem doporučuji pustit libru a využít služeb městské dopravy. Je to na úplném konci města, zhruba hodina a kousek pěšky z autobusového nádraží a po dni sezení v autobuse a s velkým batohem to není nic moc. Kemp je velmi dobře zařízen, to se musí nechat. Cena odpovídá zeměpisné šířce. 10 liber za stan a dva trempy na noc. Ještě že koruna je stále silnější.

Ale abych se dostal k jádru pudla. Plán byl projet Skotsko křížem krážem a navštívit co se dá. Což se nám nakonec docela i povedlo. Projeli jsme stopem celé Skotsko. Musím uznat, že i když ve Skotsku nikdo nestopuje, Skoti vědí a berou. A není pro ně problém vzít dva promoklé trempy s pohorkama od bláta a s velkýma batohama do nového Mercedesu s interiérem ve světlé kůži. Náš nejhorší stop bylo až třetí auto, které projelo. Takže stopování ve Skotsku je velmi příjemná záležitost. Skoti jsou vůbec hodně příjemní lidí. Jsou hrozně zvědaví, upovídaní. Úplný opak Angličanů. Asi proto se nemají navzájem tak rádi. Skoti jsou prostě rebelové v dobrém slova smyslu, a i když neumí vařit pivo a nosí sukně, jsou super.

Pohled z vrcholu Ben Nevisu
Pohled z vrcholu Ben Nevisu, foto: Pavla Šúleková


A tak jsme se při našem dobrodružství dostali až pod nejvyšší kopec na ostrově zvaném Velká Británie. Správně tušíte, jedná se o Ben Nevis (1344 m.n.m.). Ben Nevis je dle mého názoru tak škaredý kopec, až je na něm cosi krásného. Není nijak vysoký ani náročný, ale stojí rozhodně za to. My jsme bez problémů dostopovali až do Fort Williamu, což je městečko přímo pod Ben Nevisem. Odsud je to jen kousek cesty do kempu, který je přímo pod „nástupem“. My jsme dorazili k pod kopec v jednu hodinu odpoledne a dlouho jsme zvažovali, jestli jít nahoru, nebo počkat do druhého dne. Trochu nás odradila informační cedulka, kde bylo napsáno, že výstup a sestup trvá 6-8 hodin. Nakonec jsem se rozhodli vyrazit k vrcholu s plnou polní a v případě potřeby přespat přímo na kopci. Výstup není nijak náročný, spíše dlouhý, dalo by se říci skoro až nekonečný. Ben Nevis je z této strany velmi táhlý a pozvolně stoupá, takže pořád jdete a jdete a vrchol nevidíte. Ale pokud chytnete dobré počasí, což se ve Skotsku stává velmi zřídka, tak na vás čekají nádherné scenérie. Pro turisty z české kotliny je to něco úplně jiného. Skotské hory jsou prostě jiné a opravdu krásné. Cestou na vrchol jsme kromě jezírka v sedle pod vrcholem potkali i několik Čechů. Dalo by se říci, že 70% výletníků na Ben Nevisu byli právě naši krajané, kteří odjeli do Skotka na prázdniny za prací a ve volných dnech poznávali jeho krásy. A tak jsme se dozvěděli co dělají, co sbírají nebo okopávají, kolik si vydělají a jak je to baví. Každopádně bylo příjemné prohodit pár českých slovíček. Taky jsme cestou pobavili několik místních horalů tím, že jdeme na vrchol s velkýma batohama. Říkali, že na vrcholu opravdu kemp není…To sice byla pravda, ale my jsme se jim také nesmáli, že nosí sukně…no i když… Po zhruba 3 hodinách střídavého zvedání levé a pravé jsme stanuli na vrcholu Ben Nevisu.

Vrchol Ben Nevisu
Vrchol Ben Nevisu, foto: Pavla Šúleková


Je tam takový pěkný sloupek označující vrchol a ruiny staré meteorologické stanice. Pro fotografy ideální kompozice. Výhledy ale o pravdu stojí za to. Po menší pauze jsme se rozhodli, že to do tmy musíme stihnout až dolů. Trochu se kazilo počasí, takže se nám moc nechtělo zůstávat někde na kopci. Když jsme došli zpět k té informační cedulce v údolí, byla už skoro tma. Nakonec nám výstup a sestup i s pauzou na vrcholu trval 4,5 hodiny. Měli jsme ze sebe radost, že i s plnou polní jsme to tak pěkně vyběhli. Radost z pěkného sportovního výkonu nám ale zkazili hned v kempu. 12 liber za noc vám radost a úsměv trochu pokazí. Ale ta sprcha za to stála.

Pohled z vrcholu Ben Nevisu
Pohled z vrcholu Ben Nevisu, foto: Pavla Šúleková


Cestovali jsme po Skotsku 14 dní a tohle byl jediný den, kdy jsme nezmokli. Takže všem doporučuji se na nepříznivé počasí psychicky připravit. Božkov zaručeně dokáže zlepšit náladu. Kempům se pokud možno vyhýbat, pokud chcete ušetřit nějakou tu korunku. Všude jinde jsme stanovali bez problémů. Základní potraviny jsou přibližně stejně drahé jako u nás. Jen ten jejich chleba….na ten jsem si nějak nestihnul zvyknout. Při stopování si jen dejte pozor na které straně silnice stojíte, aby jste se nevrátili tam odkud jste vyjeli. Jinak se stopem bez problémů dostanete všude. I když je Skotsko drahá země, tak nejdražší na celé cestě byly jízdenky.

Co říci závěrem. Skotsko je opravdu zajímavá, krásná a bezpečná země. Hory, pobřeží, hrady, jezera, sukně, dudy, chlupaté kravičky, William Wallace …to vše stojí za shlédnutí. K procestování celeho Skotska Vám stačí jakákoliv mapa. Informační centra ve větších městech jsou a rádi vám tam poradí. A angličtináři nelekněte se, Skoti mluví svým osobitým přízvukem a dialektem. Všem přeji hodně zdaru a dobré počasí při poznávání nejen Skotska.

Původně vydáno 2007-05-30, reedice





[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

| Autor: Jakub Thůma | Vydáno dne 30. 10. 2016 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jakub Thůma, jakubthuma@seznam.cz

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Zemětřesení v Nepálu (08.05.2015)
Vzpomínky na Ecuador (03.10.2012)
Přechod Kangčendžengy (26.11.2010)
Na běžkách po Grosser Zschandu (11.03.2010)
Tadžikistán - přechod centrálního Pamíru II (14.01.2010)
Labyrint Velké Hejšoviny (10.01.2010)
Tádžikistán – přechod centrálního Pamíru I (08.01.2010)
Databáze treků (15.09.2009)
Liechtensteinklamm (11.06.2009)
Hardangervidda (27.05.2009)
A pak že nerostou!! (01.04.2009)
Přechod Velké Fatry (25.03.2009)
Cestou necestou po Polárním Uralu (03.10.2008)
Geysir (29.07.2008)
Nízké Tatry v zimě (16.02.2008)
Pururambo (27.09.2007)
Musala (23.07.2007)
Altaj 2006 (24.11.2006)
Nádherné Orinoko (02.11.2006)



Komentář ze dne: 31.05.2007 09:21:01     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Skotové
Hezkej článeček.
Je fakt, že skotské pivo není pro zmlsané české jazýčky tou pravou pochoutkou a irský Guiness mi přišel poměrně odporný, ale skotové jsou přeborníci ve vaření něčeho úplně jiného, a sice whisky. Pro netrénované cizince je ideálni 12letá Laphroiag z ostrova Islay. 16letá, kterou nám naši hostitelé předložili s posvátným výrazem, mi připomínala destilované železniční pražce a zřejně ji nelze bez předchozí přípravy úspěšně spolknout :-)
Ben Nevis je kopeček nejen turistický. Z opačné strany, než je Glen Nevis (tam jsou mimochodem docela pěkné skalky) má rozsáhlou stěnu kde se najdou lezecké cesty od lehkých až po extrémy. Pod stěnou je horolezecká chata a cesty stojí za to v létě i v zimě.
Moc se mi líbil nápis na pánském záchodku v přístavu Portree na ostrově Skye. Byl ve výši očí přímo nad žlábkem a zněl: "Remember, kilt up!".
1 0

Komentář ze dne: 02.11.2016 13:50:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - pavelk (@)
Titulek: Re: Skotové
Na Ben Nevis vede z druhé strany taky krásný turistický výstup. Stačí u jezírka v půlce výstupu odbočit doleva, seběhnout dolů k potoku, pak naproti na hřeben a po něm doprava až na Ben Nevis. Je to hodně exponované a místy je potřeba zapojit ruce.

Britská piva nabízejí mnohem větší pestrost chutí, než naše středoevropské ležáky, naše jazýčky nejsou tak zhýčkané, jako zlenivělé. Vřele doporučuju třeba pivo, které vaří v hotelu Sligachan na ostrově Skye. Po přechodu Cuillins je nepřekonatelné :-)
0 0

Komentář ze dne: 20.06.2015 20:50:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (myslivechonza@gmail.com)
Titulek: Teploty?
Ahoj, pěkný článek! Chystáme se do Skotska, právě na Ben Nevis a Great Glen way. Chci se zeptat v jakém měsíci jste se do Skotska vydali? A jaké byly teploty?
0 0

Komentář ze dne: 21.06.2015 20:38:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Teploty?
Záleží na tom, co cceš ve Skotsku dělat. Na Ban Nevis se dá lézt v létě, ideálně v srpnu, pak je to klasické skalní lezení. Nebo můžeš v zímě. Pak se nachystej na tvrdé zimní mixové lezení v teplotách 0 až -9 stupňů, počítej se sněžením a větrem
0 0

Komentář ze dne: 30.06.2015 11:08:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mirek (@)
Titulek: Konečně ho vidím
Díky za článek a zvláště za fotky. Poznal jsem jen jednu - tu z vrcholu. Před lety jsem na BN byl, ale neviděl jsem nic. Do dneška je to den, kdy jsem ve svém životě nejvíc promoknul :-) Díky tomuto článku konečně vidím, co jsem před tím neviděl.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci