Při Lezeckých dnech SZS je hezkou tradicí účast „místních“. Tedy jeskyňářů ze základní organizace České speleologické společnosti, v tomto konkrétním případě ZO 1-06 Speleoklub Praha, kteří spravují a zkoumají přirozené jeskyně, které v minulosti v lomu na Chlumu odhalila těžba, a využívají jako sklad a základnu i další podzemní prostory tohoto povrchového důlního komplexu, která zde vznikla při těžební činnosti.
Právě místní jeskyňáři při této příležitosti umožnili i sestup do podzemí, které je zde na podmínky Českého krasu poměrně rozsáhlé.
Jako pěknou vzpomínku na pekelná vedra, která vysloveně lákají k prchnutí do příjemně temperované podzemní prostory (například vhodně poblíž umístěného jeskynního systému) dovolte následující fotoreportáž:
Po příjezdu na místo...
... nastává třídění materiálu a vystrojování trenažéru
Breefing před sestupem do podzemí
A breefing adepta umění speleoalpinistického před vstupem na trenažér...
... který se začíná postupně zaplňovat lezeníchtivými jedinci
Ostatně, jedná se o ideální příležitost, pro jednou akce, kdy je nikdo nehoní, nemusí sami cvičit a věčně se otloukat špinavou dírou při tažení těžkých nosítek. V popředí představitel „staré gardy“. Kuří, jeskyňář původem ze Speleoklubu, v současnosti duše výzkumu probíhajícího v jeskyni Nad Kačákem, který běží v režii ZO 1-11 Barrandien.
Zatímco na dně lomu neprobíhá výcvik, ale polehávají vedrem zmožení záchranáři.
Ale chlapci, pozor, náčelník vše vidí!
Přepínky a přesedání probíhá pod dohledem zkušených speleoalpinistů
Přepínky a přesedání probíhá pod dohledem zkušených speleoalpinistů
A radůstka na závěr. Tyrolský traverz vedený korunami stromů
Co dodat? Zas jedna pěkná a také užitečná akcička. Pořádání Lezeckých dnů ve všech stanicích SZS má dlouhou tradici, a je dobře, že se stále najde dost ochotných členů, kteří jsou ochotní jej uspořádat. Vystrojení celého trenažéru Na Chlumu vyžaduje poměrně dost materiálu, ale i něco času a práce. A lidí, kteří příležitost rádi využijí se každý rok najde dost. Takže díky za dobře odvedenou metodickou práci, a příští rok na stejném místě.
Tomáš Frank