Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Sníh a vítr na Grossvenedigeru


Dobrodružství ledovcových kurzistů

V nedávně době proběhla médii série zpráv o problémech, do kterých se dostala skupina kurzistů na Glacier campu, organizovaném cestovni kanceláří Alpy a firmou Hannah. Objevila se různá hodnocení této příhody, od mávnutí rukou nad tím vším jako nad banalitou, až po dramatické líčení hovořící o ohrožení života. AKTUALIZACE


Spor o skutečný průběh celé akce pokračuje. Medializované problémy zbloudilé skupina bagatelizuje článek o Glacier Campu v časopise Lidé a hory č. 5/2007. Na ten reaguje další účastník, Martin Krédl, který odhaluje, že i jiné skupiny měly problémy s blouděním najatých vůdců, jen to bloudění bylo v tomto případě krátké dopadlo dobře návratem na správnou trasu. Ani v tomto případě nepoužíval vůdce přístroj GPS, i když jej měl v batohu a o nalezení správné cesty se postarali vedení účastníci. Celý článek, který na mne působí seriózně, najdete zde




Příběh skupiny ledovcového kurzu je z mnoha stránek poučný a proto se pokusím shrnout veškerá známá fakta a nabídnout svůj pohled na věc. První, co se v médiích objevilo, byla zpráva ČTK, že mobil zachránil skupinu čechů, kteří se ztratili v Alpách. Převzatá zpráva rakouské tiskové agentury je typická nepřesná novinářská zkratka, jakou obvykle vyplodí nehorolezci. S jiným obrázkem vyšla i na ČT24 a jinde. Nicméně již v této zprávě nám něco řekne citát horského policisty Gassnera: "Großvenediger je za mlhy z hlediska terénu velmi nebezpečný. Orientaci tam pak ztratí i osoby, které se tam za pěkného počasí dobře vyznají." To má svou důležitost pro hodnocení případu. Ale pojďme dále.

Po návratu zachráněných domů začaly vycházet najevo další okolnosti, zejména stížnosti na profesionálního horského vůdce, který byl skupině kurzistů přidělen, aby ji vedl a který v mlze a vihřici zabloudil. Hovoří o tom zpráva Radia Beat, kde si jeden z účastníků stěžuje na neschopnost vůdce a tvrdí, že není pravda, jak tvrdila média, že záchranáři je pomocí GPS tři hodiny sváděli do dolina, ale že tři hodiny trvalo, než se přišlo na to, že zbloudilci mají GPS nastavenou na jiné souřadnice než zachránci a že je vlastně honí jinam. Naopak, organizátor Ladislav Jirásko svaluje odpovědnost na vůdcovskou kancelář a tvrdí, že by túru v takovém počasí zrušil.

Ilustrační foto: Špatné počasí vás může překvapit kdekoliv...
Ilustrační foto: Špatné počasí vás může překvapit kdekoliv..., foto: Jan Polák


Dramaticky líčí situaci článek v Blesku a ještě více nezkrácené líčení účastníků, které jako hlavního viníka vidí přiděleného horského vůdce, který neměl ani mapu, ani buzolu, o GPS nemluvě. Tyto věci však měli účastníci kurzu a nakonec sami zavolali záchranku, se kterou se dohadovali zhruba tím způsobem, že nahlásili souřadnice a kdosi na telefonu jim řekl kam mají jít. Horskému vůdci je zde dále vyčítáno, že měl rezervní bundu a kalhoty, oblékl si je a nenabídl je prochlazené účastnici skupiny, kterou nebyl schopen svést do údolí. Článek dále líčí, jak udané směry od horoslužebníků po telefonu je stále vedly do neschůdného ternénu a trhlin, takže se vraceli na místo, kde byl signál a dohadovali se znovu. Teprve po třech hodinách došlo oběma stranám, že se baví každý v jiném systému souřadnic GPS a záchranáři dali instrukce jak přenastavit GPS zbloudilých na stejný systém, jaký používali záchranáři. Poté čekali, až pro ně zachránci přijdou na udané souřadnice. Že bylo počasí opravdu mizerné, je vidět zde. Nicméně nakonec zachránci dorazili a svedli promrzlé ale nijak nepoškozené družstvo dolů. Zpráva rakouských záchranářů však akci hodnotí podstatně jinak. Pochvaluje si příkladnou spolupráci, komunikaci a koordinaci horských vůdců, záchranářů a alpské policie, stejně jako zodpovědné chování dotyčného vůdce. O žádných problémech s formátem souřadnic GPS a podobně se nezmiňuje. I když se dá předpokládat, že kurzisté, nezkušení v horách, viděli celou situaci možná příliš dramaticky, nepředpokládal bych, že lhali. Možná to bude se zprávou rakouských záchranářů podobné, jako v Tatrách, kde společnost horolezců vytáhla zraněného ze západní Lomnice svépomocí, zatímco se HS snažila rozmotat ocelové lanko Gramingeru, a když se jim to konečně podařilo slavnostně převzala ovázaného padlého hrdinu a vytáhla ho v podstatě chodeckým terénem, o čemž se pak psalo, jako že Horská dotyčného zachránila úplně sama. Prostě trošku Potěmkin.

V poměrně obsáhlé diskusi o případu se dále tvrdí, že dotyčný vůdce nebyl žádný vůdce, ale jen čekatel na funkci záchranáře, je tam kritizován přístup L. Jiráska a obsáhle se tam diskutuje o souřadnicích GPS a jejich systému a také o tom, že by si měli zachránci na telefonu vždy zjistit, v jakém systému souřadnic má GPSku postižený a sami se přepnout a ne do toho nutit vystresovanou oběť počasí.

Co si tak si člověk může z toho všeho vyvodit, když si to přečte? Jak vyplývá z líčení účastníků a i z fotogalerie, nebyli na takové počasí dobře vybavení. Kostkované kalhoty Rejoice jsou dobré do Saska na písek, ale ne do vánice. Ze závistivého líčení selhavšího vůdce lze odvodit, že ten měl na rozdíl od účastníků rezervní bundu, kalhoty a izolační fólii. Proč ji neměli kurzisté? Nebylo v podmínkách kurzu, nebo nebylo dostatečné vybavení od cestovní kanceláře důsledně vyžadováno?

Nelze od našich cestovek očekávat, že při tlaku na pokud možno nízkou cenu zájezdů, budou na kurzy najímat vysoce kvalifikované, ale tím pádem také drahé horské vůdce s certifikátem UIAGM. Známá šetrnost majitele CK Alpy v tom také hraje roli, ale setkáte se s tím i u jiných podobných cestovek ve stejné míře. Navíc, nelze stoprocentně spoléhat na vůdce. Jsou situace, ze kterých by se ani ten nejkvalifikovanější nemusel za všech okolností vymotat. Musíte si také sami něco zjistit o oblasti, kam jedete a respektovat doporučované vybavení, připadně si ho ověřit třeba dotazem na specializovaných webech. Přiděleného vůdce, který nemá vliv na to, jaké vybavení vlastně jemu svěřená skupina má, nelze kritizovat za to, že někomu nedal svoje vlastní rezervní vybavení, když nešlo o život. Zodpovědný vůdce by si však asi nejprve prověřil vybavení skupiny, kterou má vést.

Ilustrační foto: Kopání záhrabu
Ilustrační foto: Kopání záhrabu, foto: Jan Polák

Klíčovou věcí pro přežití je záhrab, ve kterém se dá, pokud je dobře udělaný,
vegetit celkem slušně


Dosti poučná je historie kolem nastavení souřadnic GPS. Nevím, jestli lze za všech okolností vyžadovat, aby si zachránci nastavili souřadnice podle zachraňovaných. Záleží totiž na tom, jakými souřadnicemi mají vybavené mapové podklady. V Rakousku, kam se od nás jezdí nejčastěji, se dají předpokládat mapy Alpenvereinu a je dobré si před túrou ověřit, jaký souřadnicový systém se v místě obvykle používá. Podle diskuse se došlo k závěru, že žádný závazný mezinárodní formát souřadnic pro GPS neexistuje. Pokud už dojde k diskusi o souřadnicích, je dobré si nejdřív ze všeho ujasnit, v jakém systému se komunikuje. Není špatné si do GPS logovat cestu nahoru a v případě potřeby použít stejnou cestu i dolů. V článcích se hovoří, že nemít GPS, že by tam umřeli. V horách se ale dají při správných opatřeních přežít i horší podmínky. Klíčovou věcí je záhrab, ve kterém se dá, pokud je dobře udělaný, vegetit celkem slušně. Návody, jak jej udělat se na netu najdou, například zde (anglicky). Je dobré na to mít lopatu, cepínem by to v nouzi snad taky nějak muselo jít.

Konec dobrý, všechno dobré. Vášně vychladnou a nakonec se dá říci, že to nejlepší, co člověk může na začátku své horolezecké kariéry dostat, je dostatečně silná lekce s dobrým koncem a to je i tento případ. Pro dokreslení situace se podívejte do fotogalerie Michala Krajčoviče, kde je celkem dobře vidět, jaké jsou na Grossvenedigeru pláně bez orientačních bodů.





[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 16. 12. 2007 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Trhání kruhů na Sokolčí (27.09.2023)
Lano naříznuté karabinou (27.07.2022)
Kurz osazování kruhů v Ostrově (09.06.2022)
Semináře pro správce skal - osazování jištění (13.05.2022)
Přetržené lano na Kobyle – co víme (03.03.2022)
Mějme rádi ostré! (24.04.2021)
Praskly erární stopery (09.04.2021)
Předpověď počasí od Evropské agentury (20.10.2020)
OBI kotvy na Kokořínsku (26.08.2020)
Aplikace Zlagboard: co nového? (22.04.2020)
Fyzio gym Cooper: Sám doma na desce (04.04.2020)
Rozbor nehody ukrajinských horolezců v Tatrách (20.12.2019)
Podmíněný trest za projetí konce lana (30.10.2019)
Velká plotna se nebude dojišťovat (14.12.2018)
Magnus Midtbo: základní technika nohou (01.01.2018)
Bezpečnostní konference (24.11.2017)
Školení správců skal a prvovýstupců (10.10.2017)
Výživa při vysokohorské turistice (22.09.2017)
Garantovaná horoškola ČHS je nově v Brně (05.01.2017)
Pozvánka na školení správců skal (31.08.2016)
Štand – noční můra metodika... (08.11.2015)
Pozor na staré popruhové smyčky (14.09.2015)
Školení správců skal (17.06.2015)
Laviny (02.02.2015)
Samoblokovací pololoďák (15.11.2014)
SLF studie o lavinových ABS (06.11.2014)
Předpovědi počasí (02.09.2014)
Úraz při spouštění ve Frankenjuře (15.07.2014)
Jak odjistit Velkou plotnu (10.03.2014)
Smrtelné úrazy českých občanů (06.02.2014)
Nejhorší jistič na světě (07.12.2013)
Adidas metodický den Českého horolezeckého svazu (04.10.2013)
Co když ztratím kyblík? (17.06.2013)
Pískovcové horolezectví: jak smyčkovat. (12.05.2013)
Běžte se všichni zahrabat! (20.02.2013)
Testování jistidel (04.01.2013)
Fórum alpinismu Smíchov (27.11.2012)
Zasněžený 23. Pelikánův seminář (07.11.2012)
Když volám o pomoc (04.10.2012)
Nebezpečné Západní Tatry? (29.09.2012)
Metodický den HO horyinfo (14.07.2012)
Metodický víkend ČHS (02.04.2012)
Idioti v lavinovom terene v Gruzínsku (30.11.2011)
Lavinová nehoda při lezení mixů (24.11.2011)
Malá příhoda z Bořně (14.07.2011)
Grigri 2 ho zachránilo (27.06.2011)
Riziká lezenia ľadov (23.02.2011)
Nebezpečný daisychain (22.09.2010)
Zasypání lavinou (28.12.2009)
MarmotRockJoy Rescue Workshop II (08.09.2009)
Horolezecká abeceda (25.08.2009)
Marmot RockJoy Rescue Workshop (14.05.2009)
Stanoviště pro jištění a slaňování (19.03.2009)
Úvazky a karabiny (09.01.2009)
Horolezecký terén (19.10.2008)
Info@hudy 9 (22.06.2008)
Tragédie na Spitzbergu... (14.04.2008)
LANA A UZLY (14.04.2008)
Přetržené lano (02.04.2008)
Kurzy zdarma (24.10.2007)
Kurz pískovcového lezení (04.09.2007)
ATC Guide (04.07.2007)
Metodická příručka (12.06.2007)
Raveltik Reflex (22.05.2007)
HOLEŠOVICKÁ ANDULA (04.04.2007)
Školení Škrovádské (31.03.2007)
Dopadový test (07.03.2007)
Nová generace pípáků (05.12.2006)



Komentář ze dne: 20.09.2007 08:59:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: GPS
Měli kliku, ale chtěl bych se podělit po své zkušenosti s GPS. Při cestě Praha-Francie se GPS u Stuttgartu zbláznila a navigovala v tomto sledu: Odboč z dálnice - podjeď dálnici - najeď na dálnici v opačném směru - val to na Prahu. Za poslední rok jsem se s podobným kiksem setkal už 3x.
Jak říkám, měli kliku
0 0

Komentář ze dne: 20.09.2007 09:16:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek:
Asi tvoje GPS měla chuť na pivo doma v pohovce, tak se chtěla vrátit...
Jinak je to zajímavá příhoda z Grossvenedigeru. Nedávno jsem se bavil s jednim Rakušákem, jaký to tam je a ten říkal, že se diví, že je tam tak málo nehod.
0 0

Komentář ze dne: 20.09.2007 14:00:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz)
Titulek: Pěkně udělanej článek
Tohle se autorovi povedlo. Sezbírat všechny dostupné prameny na jedno místo a kriticky je vyhodnotit. Tomu se říká analýza. V tomto případě otevřených zdrojů.
Nutno autora podezírat, že prošel kurzem u některé ze zpravodajských služeb. Fakt čistá práce :-)

Škoda, že podobných článků na podobná témata není víc. Ono z takle rozebraných případů opravdu plyne hluboké poučení.
0 0

Komentář ze dne: 20.09.2007 21:18:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek:
Souhlas, autor je prostě frajer. A já jsem hned poučenej.
0 0

Komentář ze dne: 20.02.2008 20:14:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Zdeněk Formánek (z.formanek@seznam.cz)
Titulek: postřehy účastníka.
Analýza zdrojových dat, vyšla velice blízko realitě. Opravdu výkon zpravodajce :o). Byl jsem členem té druhé, "mírně" zabloudivší skupiny. S odstupem musím říci toto:

1) příjezd na lokalitu, večer kontrola vybavení. Přijelo cca 65lidí. Bude 8 vůdců, každý povede 5lidí. Přijeli jsme později. Naše vybavení nám nikdo nekontroloval, nikdo si nás nezapsal. Organizace v rukou alpy.cz. Příjemné rozhovory s kluky z Hannahu.

2) přiblížení k hoře pomocí teréních aut a pěšího výstupu bez problému.

3) odpoledne odchod k ledovci. Následuje školení od vůdců o pohybu na ledovci, spouštění do trhliny, vyprošťování. Mé lanové znalosti jsou mizivé, po 2. jsem již schopný sestavit "mechanismus" vytažení spadlíka z trhliny. Ale žádná rutina. Výuka chaotická, kdo se ale chtěl něco naučit.. Tady jediné dopřesnění k "analýze" - ten člověk v bavlněných kalhotech byl takto oblečen pouze na toto odpolední školení.

4) večer mělo proběhnout rozdělení do skupin. Neproběhlo. Asi samozorganizace. Jako riziko nebo nedostatek to zatím nevnímáme.

5) zmetečné ráno z důvodu nesestavených skupin. 60lidí. Trochu se to podobá obsazování autíček na pouti. Naši kamarádi byli "odvedeni" bez nás, stojí tu ještě dvě nekompletní družstva, jedno má 2 volná místa. My jsme dva. Jeden z již navázaných však se slovníkem tělocvikáře ječí ať se okamžitě připojíme. Že jsme tataři a tak. Po chvíli váhání se připojujeme, následuje další tělocvikářské lamentování, odkazuji ho do mezí "nepruď kokote a šlapej". Od té chvíle emoce opadají, přesto svého kamaráda přesvědčuji, že pokud se to bude opakovat, před ledovcem se vracím. Mám pocit, že jsem na laně s někým kdo se nechová klidně. Že jdu s někým s kým nechci. Prostě plod "sebeorganizace" 60ti lidí.

6) na ledovec nastupujeme jako poslední skupina. Náš vůdce nasazuje strojové tempo které mi naprosto vyhovuje. Postupně předcházíme všechny skupiny. "Tomu předemnou" to dělá trochu potíže cca 30minut pod vrcholem, jde nepravidelně, ale bojuje. Neznáme se jménem. Jsme vůdce, tři a dva kamarádi. "ten předemnou" si postupně roztrhává membr. kalhoty mačkama do cárů. Je mi školou proč dávat nohy od sebe, za což mu nezištně děkuju. Jeho to stálo 3000Kč.

7) na vrchol vstupujeme jako druhá skupina. Fičí není vidět, fotíme, mizíme. Na vrcholu pozorujeme jednoho člena z jiné skupiny v džínách!!!! Uklidňuje nás ale že má spodky...

8) při sestupu jak již bylo psáno volí vůdce sestup více na západ, výstup se šel ale mnohem víc na východ než se "chodí" a pro sestup to byl moc padák.

9) V plochém sedle se vůdce ztrácí. Že vůdce "neví" spíše začínáme tušit, uvědomujeme si že jdeme jako mezci. Během půlhodiny dochází k zjištění kdo co má, máme 2gps buzolu mapu. David přendavá baterky z čelovky do GPS a zjišťuje že běží záznam trasy (uf!!) Určujeme s jistotou směr návratu k výstupové cestě. I přes blbé počasí (ne)viditelnost a nejistotu vůdce se situace vyřešila s chladnou hlavou, nikdo neplašil, obě "skupiny" z lana spolupracovaly. Bylo ale jasné, že si závažnost situace uvědomujeme.

10) cestou dolů přicházíme k jiné skupině. Jejich vůdce najednou běží s křikem do svahu a zaklekává cepín. Činíme totéž, dodnes nevíme zda to byl nácvik, nebo se nečeho lekl.

11) z ledovce odcházíme nevěda že se někdo stratil. Jirásko jde s náma. Zjišťujeme že náš vůdce měl GPS, ale nechal nás ať si poradíme. Souhlasím s ním.

12) při sestupu z chaty se dovídáme o jakési záchranné akci. Večer se od Jiráska dovídáme, že se skupinka "jen tak" prodloužila pobyt na ledovci. M
0 0

Komentář ze dne: 21.02.2008 00:44:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: postřehy účastníka.
Zdeňku, díky za upřesnění a dokreslení obrazu akce.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci