Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Huberbuam


Ve filmu a (další) knížce

Výraz Huberbuam dnes představuje téměř značku. Ale nebylo tomu tak vždy.


Jméno Huber je v mnoha regionech Bavorska téměř metla a také v Pallingu (kde rodina žila) byl seznam Huberů dosti dlouhý. Při tolika Huberech ve vsi bylo jenom logické, že v oněch dobách, kdy jsme žili v Pallingu, jsme nebyli známí jako Huberovic kluci, ale spíše podle jména statku, kde jsme žili.A protože jsme sídlili na statku Riedlů, volali na nás pěkně po bavorsku „Rialbuam“. Tolik na vysvětlenou k termínu Buam v jedné z prvních pasáží knihy. Jako extrémní horolezci jsou už ale bratři Alexander a Thomas Huberové známí jako „Huberovic kluci“ a i když už to u chlapů kolem čtyřicítky (a Thomas navíc trojnásobný otec) nějak nejde úplně přes pysk, značka to je zavedená.

Alex Huber
Alex Huber, foto: Petr Jandík


Perfect Timing

10. října byla oficiálně uvedena na trh knížka "Der Berg in mir "od Alexandera Hubera. Perfektní načasování – podařený marketingový tah, ať chtěný, nebo náhodný. 4. a 8. října posunovali totiž bratři Huberové rekordní čas na cestě Nose na El Capu, čemuž se věnovala v Německu i nehorolezecká media. Současně od března 2007 běžel v kinech celovečerní dokumentární film Am Limit, který měl docela slušnou návštěvnost, takže termín uvedení knížky na trh byl vskutku dobře připraven a načasován.






Speed – der vertikale Geschwindigkeitsrausch

O tom, jaký význam má pro oba bratry momentálně trochu šílená disciplína SPEED svědčí i časová smyčka na začátku knihy. Autobiografie začíná listopadem 2005. Při natáčení filmu Am Limit, konkrétně při odpočinkovém dni, kdy spolu s týmem hledal lokaci pro celkový záběr Nosu, spadl Alex v jedné z roklí na Middle Cathedral Spire a po patnáctimetrovém pádu (nebyl navázán na laně) pokračoval jeho život, ale pro tento rok skončilo natáčení i pokus o Speed na Nose.

Při rychlostním pokusu na Zodiacu
Při rychlostním pokusu na Zodiacu




Der Berg in mir

Potom už se knížka vrací na začátek jeho (a jejich) horolezecké kariéry, tedy do hodně ranného dětství a má charakter standardní autobiografie. Po pár stránkách nabírá vyprávění spád a knížka se čte jedním dechem. Kdo sleduje lezeckou cestu obou bratrů, ten většinu jejich milníků zná. Ostatně hodně prozradili i ve svých předchozích knížkách, z nichž bezesporu tou nejlepší dosud zůstává prvotina "The Wall" (i přes anglický název je i tato kniha psána v němčině ). O Alexandrovi a Thomasovi a jejich naplněných vizích se průběžně píše v horolezeckých periodikách, není však od věci si pročtením knížky připomenout jejich postupný vývoj, který šel přes hory, zase hory, pak skalky, zase do hor, jež zůstaly jako to hlavní kolbiště. Jsou to někdy pikantní historie, např. když konečně jako kluci jeli poprvé spolu bez táty do Dolomit, protože ten starší si udělal řidičák a ukecali tátu, aby jim na dva týdny půjčil káru. Na to, že jim bylo 18 a 16 roků, měli docela našlapaný program. Jenom v Marmoladě vybachali čtyři cesty (Vinatzer, Messner, Moderní časy a Via Fortuna). Docela nářez na mladý fracky. Na tomto místě je třeba zmínit jejich obdiv ke Kollerovi a k jeho cestě Přes rybu, kterou později pochopitelně taky odfajfkovali.

Zodiac
Zodiac


To nejzajímavější v knize představují vložené rozhovory, které o Alexandrovi, jeho bratrovi, ale hlavně o jejich vztahu, řeknou nejvíce. Ten první je s Andreasem Kubinem, další je přímo s Thomasem. Následuje ještě rozhovor s jejich matkou a knihu uzavírá docela rozsáhlý rozhovor s režisérem Pepe Danquartem. Klíčové jsou rozhovory s Thomasem a s Pepem. Tam se dozvíme o vztahu obou bratrů nejvíce, o jejich rivalitě (a např. mimořádně silném sporu na jedné patagonské výpravě, která skončila roztržkou, jež hrozila ukončením společného lezení), společné cestě i hledání vlastních směrů. Možná právě Pepe Danquart, který má bratra dvojče (a rovněž režiséra) má pro pochopení rozporuplného vztahu obou bratrů nejlepší předpoklad.

Posekáno jest!
Posekáno jest!


Z Alexandových textů jsou velmi poučné kapitoly o perspektivách horolezetcví v 21. století a o odpovědnosti Alpských spolků. Kritika plošného pokrývání alpského prostoru plezírem je tu oprávněná, protože oba bratři se celou svoji karieru řídili krédem, že bez dobrodružství není horolezectví a styl jejich prvovýstupů, s velmi šetrným používáním bohrháků, tomu odpovídá.

Kniha se na konci vrací ke speedu. V době vydání knížky byli ještě před rekordem na Nose, v kapse měli ale již delší dobu rekord na Zodiacu – v podstatě vznikl jako vedlejší produkt. Prvotní vize byla vylézt tuto cestu volně. Protože během nacvičování na ní znali každý chyt a počasí bylo mimořádně teplé a tím naděje na úspěch malá, nakonec smrkli rekord ve speedu a čistý přelez si nechali na podzim, na chladnější počasí.

Am Limit

Dílo Pepe Danquarta vznikalo několik roků, je to profesionálně natočený film, technicky dokonalý (ve stěně El Capitana měl někdy režiser naštosováno i 12 lidí). Rozhodně není sledem lezeckých videoklipů, hodně se v něm mluví a režisér oba bratry a jejich vztah dost podrobně pitvá. Am Limit patří ke kategorii filmů, které je třeba vidět v kině. V televizi je vizuální dojem určitě mnohem méně výrazný. I přesto se dá i z tohoto traileru vidět, že to stojí za to:



Trochu problém je ve filmu s němčinou. Ono to totiž až tak moc v němčině není. Pepe Danquart k tomu v knížce říká: Oba (Huberové) se velmi silně definují ke své bavorské domovině. Bavorský dialekt je jejich typický osobní znak. Je to autentické. Každý člověk upadá v emočně vypjaté situaci do svého dialektu. Nadávat a klít můžete jen ve své vlastní řeči. Spisovná němčina by působila nevěrohodně. Byly dokonce vážně míněné pokusy o titulkování, ale nebylo to možné. A obráceně, bavorština vyvolala velké sympatie právě v Berlíně, Hamburgu nebo Brémách. I když tam publikum rozumělo jen 80 procent, ale to nevadilo, proti tomu stála otevřenost, srdečnost a přirozenost. Duše má svoji řeč a jejich řečí je bavorština…. (opravdu velmi volně přeloženo). I přes tuto skutečnost mohu film doporučit (od konce října je již možné jej zakoupit za lidových 19.90 na DVD). A tato jazyková poznámka mne dovedla k několika řádkům o přednáškách bratrů Huberů.

Alex Huber
Alex Huber, foto: Petr Jandík


Bilder der Erde

Takto se jmenuje Drážďanská agentura, která pořádá každou zimu v Sasku (kromě Drážďan i další města) přednášky různých cestovatelů, a tedy i horolezců. Prvně jsem do saské metropole vyjel v roce 2002 a vrátil jsem se zcela nadšen. Hlavní pořadatel Holger Fritzsche přivítal Thomase tak saským dialektem, že jsem nevěděl o čem je řeč. Thomas mu to vrátil ve své bavorštině a bylo mi útěchou, že teď jsem nebyl v sále sám, kdo nekapíroval. Pak se tomu oba zasmáli, dohodli se na pokračování v Hochdeutsch a u toho zůstalo.

Alex si chystá nádobíčko
Alex si chystá nádobíčko, foto: Petr Jandík


Od té doby jsem viděl (asi) všechny přednášky obou bratrů a musím konstatovat, že i v tomto oboru je jejich výkon špičkový a má stoupající tendenci. Ostatně, dnes je přednášková činnost jedním ze zásadních zdrojů finančních prostředků Alexandra Hubera. Pokud je některý z Huberů v Drážďanech (a nejenom tam), je sál vyprodán a nakonec sedí lidé i na schodišti, jako za starých dobrých časů na fesťáku v Ádru. Termíny přednáškového turné jsou na jejich stránce a rozhodně se vyplatí, najít si nějakou blízkou destinaci a udělat si výlet.

Tomas Huber v Drážďanech
Tomas Huber v Drážďanech, foto: archiv V. Vršovského


O lezeckých kvalitách Alexandra a Thomase nelze pochybovat. Jejich knižní produkce (a to i díky spolupráci se špičkovými fotografy) má rozhodně velmi nadprůměrnou kvalitu. Ježíšek se blíží a tak těchto pár řádků může být dobrý návod, co strčit (sám sobě?) pod stromeček. Až se budete prohrabávat stránkou bratrů Huberů, narazíte v Shopu na tričko s nápisem „Getschoo“. No není to úplně slovníková fráze, tak si potrapte hlavu, co tím chtěl básník říci.
Alex Huber na Smíchově
Alex Huber na Smíchově, foto: Petr Jandík


Několik doporučených (a notoricky profláklých adres):

www.huberbuam.de
www.piper-verlag.de
www.bilder-der-erde.de

spoustu materiálu k Huberbuam najdete pochopitelně na

www.climbing.de
www.bergsteigen.at


28.10.2007 Vladimír





[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Vladimír Vršovský | Vydáno dne 02. 11. 2007 | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Vladimír Vršovský

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Rozhovor s Anetou Loužeckou (09.02.2024)
Adam Ondra: Project Big byl blízko vylezení (28.09.2022)
Hansjorg Auer, rozhovor (03.05.2022)
Výročí: Ueli Steck 45 let (05.10.2021)
Catherine Destivelle - Piolet d'Or za celoživotní přínos (24.07.2020)
Jan „Chroust“ Procházka (13.03.2018)
Připomenutí: před rokem zemřel Zdeněk Lukeš (15.02.2017)
Lucka Hrozová: Příprava cesty dala víc práce než přelez (01.02.2017)
Arco rock legends: Adam Ondra a Alex Megos (05.09.2015)
ONSAJT: Lucka Hrozová | Hanibal.cz (12.08.2015)
Vašek Širl slaví sedmdesátiny (18.08.2014)
Libor Uher před a po Broad Peaku (11.08.2014)
S Nelly Kudrovou ve VIP stanu (29.10.2013)
Arco Rock Legends 2012 (01.09.2012)
Vzpomínky na Mirka Šmída (08.05.2012)
Horolezec roku: Adam Ondra (05.12.2011)
Libor Hroza: Šest set kilometrů na trénink a čtyři rozbité počítače za rok a půl (21.11.2011)
Doug Scott na písku (05.03.2011)
Radovan Kuchař - severní stěna Eigeru (04.09.2010)
OSOBNOST: 29. 8. 1915 zemřel v Bledu Julius Payer (01.09.2010)
A. F. Mummery (24.08.2010)
Dean Potter: Jdu za svým dětským snem - létat (02.05.2010)
Julius Kugy (05.02.2010)
Franz Senn (31.01.2010)
Výročí úmrtí Johanna Stüdla (29.01.2010)
Zemřel Lino Lacedelli (11.12.2009)
Lezecké Oskary - Arco Rock Legends (05.09.2009)
Stoletý Cassin (10.08.2009)
Jenny Lavarda dala 8c/8c+ (27.06.2009)
Sharma nebyl zdarma (05.06.2009)
Nové 9a+ od Chrise Sharmy (02.06.2009)
Adam Ondra 2008 (29.12.2008)
Ivana Filová – první dáma strmých žlabů (16.12.2008)
Devold TRIPLE NORTH WALLS – odstartováno! (23.06.2008)
Equilibrium, Harald Berger (30.11.2007)
Další legenda odešla (07.10.2007)
Šárka v 7:00 (15.06.2007)



Komentář ze dne: 02.11.2007 10:15:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: hezký
Pěkně napsaný popis fenoménu Huberbuam.
Co se týče té nezpochybnitelnosti jejich výkonů, není to úplně pravdou. Jejich výkony jsou často haněny a snižovány. Pomluvy se pohybují v rozmezí od "přehnané koměrčnosti" přes vytloukání nejtů v některých jejich cestách aby byly těžší pro další přelezce až po oblíbenou istorku, jak je jeden český lezec (J.H.) s prstem v nose přebouldroval.
Osobně je mi "komerce" v lezení ukradená a naopak jsem si jist, že lezení posouvá kupředu a co se jejich výkonů týče nezbývá než pochybovače vyslat do jejich cest (např. Om na Schleierwasserfallu nebo Voie petit na Grand capucin nebo cesta na Ogre) ať posoudí jejich výkonnost.
0 0

Komentář ze dne: 02.11.2007 12:59:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: hezký
Pokud jsem slyšel, Alexi Huberovi se vytýká, že neuvádí všechny okolnosti svých vůstupů. Například, že na Cimě Grande si před sólem otloukl všechny volné kameny (vcelku pochopitelné) a nenapsal o tom (to by ale měl). Přednášeč je ale opravdu skvělý, dokáže udělat záležitost i z celkem banální věci, jako je vejlet k moři s trochou deepwater soloing.
0 0

Komentář ze dne: 02.11.2007 19:44:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - hlína (@)
Titulek:
Sysla bych doplnil ještě o doporučení cesty Weisse Rose, která dosud nemá opakování. A protože není v nějaké zastrčené oblasti, ale docela na ráně, asi to o něčem svědčí. Jinak myslím, že těsně po tom soliku na Cime byla bouřlivá a rozsáhlá diskuze (tuším na německém Climbingu), kde se otevřeně hovořilo o tom, že z cesty byly odstraněny lokry a že cestu několik dní preparoval a klíčové pasáže naučil.
zdra
hli
0 0

Komentář ze dne: 02.11.2007 21:22:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Taky mu tam tejden visely lana a nějaký pan doktor práv tam v diskusi soptil, že si tu cestu nemohl vyhákovat.
0 0

Komentář ze dne: 05.11.2007 20:47:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (Lenka_Kolarova@hotmail.com)
Titulek: Tricko
No, na tricku neni getscho, nybr typicky bavorsky vykrik p(b)assstscho. Des is aba so :)

Servus,

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 05.11.2007 21:19:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Tricko
Jo, máš úplnou pravdu, na tričku je něco jiného, než jsem v článku zmínil - to co jsem zmínil já, je název jejich jednoho défaudý.
Za chybku se omlouvám a za upozornění velké Ď.
zdra
hli
0 0

Komentář ze dne: 06.11.2007 18:14:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - starej Širl (vsirl@centrum.cz)
Titulek: Ty máš pravdu, já mám pravdu...
Lenko a Vladimíre, pravdu máte oba! Schriftzug "Getschooo!" je na chlapském triku (T-Shirt Herren), "Basstschooo!" zase na babském (T-Shirt Damen). Tím nechci ovšem tvrdit, že vím, co to v tom indiánském jazyce znamená! Nazdar! V. Š.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci