Traverz na začátku druhé délky cesty Betty und Paul na Hohe Wand, foto: Petr Jandík
Jištění je základ, vždy a všude.
První generace Reversa z roku 2001, vytvořená ohýbanými plechy, se stala vemi oblíbenou ale měla i své problémy a v některých případech malou brzdnou sílu. Proto byl hladký váleček u druhé generace nahrazen válečkem rýhovaným a nedostatek brzdné síly u tenkých lan byl řešen speciálním menším modelem Reversino. Konkurence ale nespala a objevila se řada dalších jisticích pomůcek, které začaly původní plechové Reverzo zastiňovat. V této konkurenci vyniklo především ATC Guide od firmy Black Diamond, kyblík s rýhovanými brzdicími zářezy, který funguje jak na tenká, tak na tlustší lana. Firma Petzl se tímto přístrojem silně inspirovala a její odpovědí je Reverzo 3, které opustilo plechovou konstrukci a vychází ze stejných principů, jako ATC Guide a drobnými změnami v konstrukci se snaží jej zdokonalit. Je to zcela jiný výrobek, který má se starým Reverzem společné jen jméno a výrobce.
Tři generace Reverza: zprava 1 -2 -3, foto: Petr Jandík
Reverso 3 je univerzální jisticí a slaňovací pomůcka, která je určena k jištění na jednoduchém laně, dvojčatech i půlkách od 7,5 do 11 milimetrů. Jistit lze ve dvou režimech, prvolezce a druholezce.
Jištění prvolezce
Jištění prvolezce na jednoduchém laně, foto: Jan Polák
Při jištění prvolezce, popřípadě druholezce přes vratný bod (na rybu) vede lano otvorem přes karabinu, která je cvaknutá na úvaz, jak je to obvyklé u všech kyblíků. Protože dostatečná brzdná síla vzniká jen když vede lano k prvolezci nahoru a k brzdicí ruce dolů, je nezbytné vždycky vložit mezijištění. To ostatně i doporučuje výrobce v návodu, protože pád přímo do jakéhokoliv kyblíku včetně Reverza 3 bez mezijištění se nedá zabrzdit.
Jištění prvolezce na jednoduchém laně, foto: Jan Polák
Jištění druholezce
Druhý je režim jištění druholezce. V tomto případě se Reverso 3 připevňuje karabinou za oko a lano je vloženo stejným způsobem, jako při jištění prvolezce. Právě díky upevnění za oko je lano při zatížení automaticky zablokováno aniž by bylo nutné ho držet. Při použití dvou lan lze nezávisle na sobě dobírat dva druholezce, kdy pověšení jednoho z nich nezablokuje možnost dobírat toho druhého. Při dolezení druholezce na štand lze celkem jednoduše vystřídat a přejít do jištění prvolezce. Stačí jen cvaknout karabinu, přes kterou jde lano, do sedáku a karabinu z oka Reversa 3 vycvaknout. Samozřejmě se nijak nesmí zatěžovat drátěné oko, které slouží jen k udržení maximální vzdálenosti brzdicí karabiny při nezablokovaném stavu.
Jištění druholezce na dvojčeti Mammut 7,5 mm, foto: Petr Jandík
Spouštění druholezce
Zde se dostáváme k největšímu problému všech podobných udělátek typu Reverzo, ATC Guide a dalších, a sice k uvolnění a spouštění visícího druholezce. U první a druhé generace Reverza to byl nebezpočný a obtížný úkon, kdy bylo nutné dát do karabiny smyčku a šlápnout do ní. Black diamond dpoporučuje u ATC Guide smyčku v uvolňovacím otvoru a sednout si do ní přes karabinu. Oba způsoby jsou ale nebezpečné, protože při ztrátě rovnováhy při odsednutí a ztrátě kontroly brzdicího konce lana může dojít i k volnému pádu druholezce, jak ukázala nedávná
nehoda ve Sloupu. Poučeni těmito problémy se Petzlovi technici snažili najít lepší řešení a dá se říci, že se jim to povedlo. Uvolnění zakouslého Reversa 3 se dělá rukou páčením pomocí karabiny, přičemž druhá ruka stále kontroluje spouštění. Při ztrátě rovnováhy na štandu nedojde k nekontrolovatelnému prokluzu, ale k opětovnému zablokování lana vahou visícího lezce.
Uvolnění zablokovaného Reversa pro spouštění druholezce pomocí karabiny. Lano je potřeba druhou rukou stále držet a kontrolovat rychlost spouštění, foto: Petr Jandík
Karabinu je třeba zaháknout jen zobáčkem, aby mohla páčit.
Slaňování
Slaňování na jedenáctce - správná poloha, foto: Petr Jandík
Při slaňování funguje Reverso 3 dobře. Ani na nových tenkých lanech nejede přespříliš rychle. Pro bezpečné slaňování je třeba používat sebejištění prusíkem, zejména v horách. Při slaňování na starších a tvrdých lanech je třeba dbát na to, aby lano nevyskočilo z brzdicích žlábků, protože tím se brzdná síla podstatně zmenšuje.
Slaňování na jedenáctce - lana vyskočila ze žlábků, foto: Petr Jandík
Aby lana ze žlábků nevyskakovala, je potřeba nasadit Reverso tak, aby žlábky směřovaly od lezce ke skále.
Slaňování na jedenáctce - správná poloha, foto: Petr Jandík
Výhody Petzl reverso 3:
+ nízká váha
+ velký rozsah tloušťky lan
+ pro jedno i dvě lana
+ samoblokování druholezce
+ nezávislé dobírání dvou druholezců
+ při slaňování se nerozjede příliš ani na tenkých lanech
+ vyřešeno spouštění druholezce
- horší manipulace u starých, tlustých a ztvrdlých lan
- nebrzdí dostatečně při pádu prvolezce přímo do Reversa 3 bez mezijištění.
- Váha 77 g,
- cena 740 Kč.
- 3 barvy - světle zelená, světle azurová a titanová
- Celkový verdikt: Doporučujeme.
Podrobný návod k použití
je ke stažení zde, doporučujeme též video, které představí veškeré vlastnosti Reversa 3
ke stažení zde.
Vzhledem k podobnosti s Black Diamond ATC Guide ještě malé srovnání. Reverzo 3 je o 28 g lehčí, má poněkud menší otvory pro lana a je i jinak tvarované - poněkud lépe se do něj vkládá lano. Díra pro zavěšení do karabiny je u Reversa 3 zaoblená, bez hran. Lépe je vyřešeno uvolnění a spouštění druholezce. Reverso funguje líp u tenkých lan, o něco hůř u tlustých starých a tvrdých. Pro ty, kdo budou přemýšlet, jestli zahodit ATC Guide a koupit Reverso3, ještě pár srovnávacích obrázků:
Za poskytnutí Reversa 3 k testům děkujeme firmě
Vertical sport