Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Letní Expedice Kačna jama 2008 – Hot Strike


27.6.-6.7.2008

Letošní letní expedice skončila a já mám tu čest představit vám ještě horké výsledky projektu, který si klade za cíl objev podzemních prostor vázaných na ponornou řeku Reku.




Není pochyb o tom, že v oblasti Slovinského klasického Krasu není nadějnější jeskyně pro sledování pokračování toku podzemní Reky, než právě v Kačne jamě.


Foto: Radek Nejezchleb


Naši práci věnujeme na rozdíl od našich badatelských předchůdců opačné straně systému Kačne jamy a to, jak se ukazuje, přináší stále více a více poznatků a úspěchů. Po loňském nečekaném objevu pokračování Západní větve systému, kdy jsme zdokumentovali cca 500 metrů nových prostor Plánivského Rovu, zbylo na dokončení mapovacích prací pro letošní rok ještě úctyhodných 200 metrů. Převážně se jednalo o vertikální úseky navazující na propast Lentilku a komín nad krápníkovou galerií Clean Area.

Clean Area
Clean Area, foto: Tomáš Roth


Na letní expedici jsme měli v Plánivském Rovu dva hlavní úkoly. Prvním bylo kopání v závěrečných partiích horního horizontu. Druhým cílem se stal izolovaný sifon v chodbě pod propastí Lentilkou (-75m). Ten překonal speleopotápěč Ivoš Záruba. Zjistil, že se jedná o zhruba 3 metry dlouhý sifon s hloubkou 1,5 metru. Za ním pokračuje chodba, která po dvaceti metech ústí do prostory s vyřícenými bloky. Mezi nimi by se snad na příští expedici dalo prolézt dál. Zhruba v polovině chodby za sifonem se nachází ve stropě komín s výrazným skapem. I zde by se dalo předpokládat další pokračování.

Ponor v Lentilce
Ponor v Lentilce, foto: Tomáš Roth


Ani lidé na povrchu však nelenili a intenzivně bádali v perspektivních lokalitách. Jako nejnadějnější pracoviště byl vytipován Nedohov Dihalnik, kde se postupným rozšiřováním a zabezpečováním skalních bloků postoupilo zhruba 60 cm širokou puklinou s intenzivním průvanem do celkové hloubky 15 metrů. Další práce byly pro nedostatek lidí a přílišnou náročnost přerušeny. V blízké jeskyni v Bukovniku se v nejnižším místě navázalo na neznámé předchůdce a pokračovalo se v rozšiřování úzké propasti směrem k předpokládanému propojení se spodními patry Kačne jamy. Dosáhlo se hloubky zhruba 8 metrů.

Bivak po ponoru
Bivak po ponoru, foto: Tomáš Roth


V nedaleké propasti Košova jama (-150 metrů) bylo pod vedením našeho kolegy, vědce Pavla Kalendy, nainstalováno zavěšené kyvadlo, které by mělo sledovat náklon zemských desek a pomáhat tak předpovídat případná zemětřesení. Bohužel samotný sestup do propasti byl určitým zklamáním, jelikož se zjistilo, že se propast nejmenuje po svém objeviteli, nýbrž slouží pro místní obyvatele jako odpadkový koš o čemž svědčily zapáchající ostatky uhynulých zvířat a torza strojů.

Rov člověčkih ribic
Rov člověčkih ribic, foto: Tomáš Roth


Čtvrteční odpoledne pro nás nachystalo zcela nečekaný zvrat ve vývoji situace. Prolongační tým, který se o den dřív vrátil z jeskyně, nesl neuvěřitelnou zprávu. Ve známé části jeskyně, v partiích pod suťovým kuželem vstupní propasti, se podařilo proniknout Tomáši Prokešovi dvěma těsnými úžinami do ohromujícího pokračování. V koncových partiích Rovu človečkih ribic, kde člověk po prolezení dvou úžin leze po čtyřech okolo mohutného závalu, náhle ústí do něčeho nečekaného. Stěny se rozestupují na všechny strany a v mohutné chodbě pokračují do dálky. Chodba S-J směru se rozšiřuje na deset metrů. Po 100 metrech je v celé šířce zasypána dalším závalem. Ze zaměření, které jsme provedli v sobotu, je jasné, že koncový zával leží přímo pod vstupní propastí. Sice padesát metrů pod jejím dnem, nicméně zdejší výrazná tektonika pravděpodobně ovlivnila i takto hluboko položené místo.

Plzeňský rov, vstupní úžina
Plzeňský rov, vstupní úžina, foto: Tomáš Roth


Nejzajímavějším místem nově objeveného Plzeňského Rovu je však sifon! Leží na V-Z puklině a jeho hladina se nachází 12 metrů nad nejbližší známou hladinou. Tento fakt činí z tohoto na první pohled průzračného sifonu, o rozměrech 2x3m a hloubce minimálně 5 metrů, velice zajímavou lokalitu a my se o ni budeme dále intenzivně zajímat. Dle předpokladů se zde nacházíme zhruba 150 metrů horizontálně od aktivního řečiště Reky a výškově minimálně cca 15 m nad ním. Celkově bylo na letní expedici objeveno a zdokumentováno 200 metrů nových chodeb. Již teď plánujeme v letošním roce další dvě expedice, které podnikneme, abychom odhalili další podzemní prostory.

Plzeňský rov
Plzeňský rov, foto: Tomáš Roth


Naše poděkování patří portálu HedvabnaStezka.cz, která podpořila náš projekt ve svém Expedičním fondu, který sponzorují Humi, Koktejl, CK Adventura a Evropská pojišťovna, která navíc zdarma pojistila část výpravy výborným pojištěním a k jehož mediálním podporovatelům patří také sertver Horyinfo.cz. Nemalý dík patří výrobci lan Tendon z Lanexu Bolatice, který nám poskytl 190 metrů lana na vystrojení vstupní propasti.

Lana posloužila
Lana posloužila, foto: Tomáš Roth


Závěrem mi dovolte, abych poděkoval všem členům expedice za jejich obětavou práci v podzemí i na povrchu! Byli jsme skvělý tým a já pevně věřím, že spolu zanedlouho odhalíme jedno z velkých tajemství, které doposud skrývá Kačna jama!



Letní expedice Kačna Jama
Letní expedice Kačna Jama, foto: Tomáš Roth


Členové expedice:

Hana Benešová, Veronika Čačková, Radim Dvořák, Tomáš Gavlas, Lukáš Jelínek, Pavel Kalenda, Ondřej Kalenda, Karel Kocourek, Ivana Kosíková, Miroslav Kotol, Sebastian Kovačič, Linda Kovačičová, František Musil, Radek Nejezchleb, Tomáš Pavelka, Vojtěch Pazderka, Jindřich Pernica, Míla Polívka, Hana Polívková, Tomáš Prokeš, Tomáš Roth, Jan Rovenský, Tomáš Šindelář, Martin Škrobák, Lukáš Smetana, Jiří Štěpánek, Petra Tomanová, Jana Vaňáčková, Helena Vysoká a Ivo Záruba.

Expedici podpořil Expediční fond





[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

| Autor: Tomáš Roth | Vydáno dne 15. 07. 2008 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Tomáš Roth

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 16.07.2008 13:47:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Pěkné
Parádní kus práce, fotky jsou super. Přiznám se, že se rád na fotky z jeskyní dívám, ale do té tmy, mokra a bláta se mi moc nechce. Při pohledu na fotku bivaku po ponoru si říkám, že bych byl asi dost nervózní, jestli nezačne venku pršet. Zachraňovat se sifonem proti proudu při průtrži mračen by asi nebyla bůhvíjaká veselá zábava :-)
0 0

Komentář ze dne: 16.07.2008 15:12:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - hlína (@)
Titulek:
Absolvoval jsem několik akcí s Kocourem a pokud tvrdím, že jsou horolezci blázni, pak jsou jeskynáři na "ústav". Pracovně jim říkám "prasivci - blátivci". A pokud se už někde mám zabít, tak pokud možno někde na vzduchu "v plénéru" a né někde v blátivý ďouře.
zdra
hli
0 0

Komentář ze dne: 21.07.2008 11:45:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - becva (becva@seznam.cz)
Titulek: jeskyňáři
Jeskyňáři jsou podle mne zodpovědní, jejich úspěchy často otevírahí dalšími možnosti k pozdějšímu otevření nových jeskynních prostor pro veřejnost, nebo alespoň pro další jesjyňáře nebo geology.
Pohledy z vrcholků hor lze fotit i z letadel nebo helkikoptér, ale do jeskyň musí jedině lidé.
Horolezci přesto "lezou"..., protože jim to přináší spoustu zážitků, včetně překonávání sebe sama.
Byla bych ráda, aby se totéž chápalo i u jeskyňářů, kromě již řečeného.
0 0

Komentář ze dne: 21.07.2008 11:52:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: jeskyňáři
Neber prosím výše uvedené komentáře jako negativní :-) My všichni jeskyňáře uznáváme a uznáváme i to, že vyfotit jeskyni je obtížnější, než kopec. S tím letadlem jsi to ale přece jen trochu přehnala :-)
Horolezectví je především sport, sport na vzduchu, v expozici, s dalekými rozhledy, i když jeskyňářské vložky se čas od času taky najdou.

Jeskyňářství je především objevitelství, ve tmě, vodě a blátě, i když sportovní horolezecké vložky se občas taky najdou.

Proto mohou existovat vedle sebe a mít i mnoho společného.
0 0

Komentář ze dne: 03.09.2008 09:25:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz)
Titulek: Re: jeskyňáři
Také bych ty předchozí komentáře neviděl tak strašně :-)
Jde jen o to, kde má kdo onu pomyslnou hranici (nebezpečnosti, nepohodlí, dřiny...) za kterou už přestává vidět romantiku ale jen hrůzyplnnou vzpomínku na aktivitu o které se dušuje že "už nikdy víc".

Tohle jsou stránky horolezců (opravu hlavně HOROlezců - ostatní disciplíny jsou tady tak trochu v roli popelek - takže těžko čekat opravdu hlubokou empatii k jiným disciplínám - třeba k závodnímu lezení, žeano); ale osobně mi ty komentáře přišly jako vyjádření uřímného podivení - až úcty, k "magorům" kteří si pro toho svého koně dokáží sáhnout ještě hlouběji.
Koneckonců, výlety právě do slovinských jeskyní jsou příkladem opravdu náročného alpinismu se vším všudy (transporty materiálu náročným velehorským terénem, v létě pěšmo, v zimě na skialpech, dlouhý pobyt ve vysokých polohách, náročná alpinistická akce - a k tomu ještě badatelský přínos navrch). Přítomní horolezci prostě vyjádřili svůj podiv nad tím, že existují ještě větší "blázni" než oni sami :-))))
0 0

Komentář ze dne: 03.09.2008 09:11:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz)
Titulek: Pěkný článeček...
... a hlavně krásné fotky. Dost dobrej výlet, že?
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci