Na vrcholu Killimanjara, foto: archiv expedice
V pondělí pak přišla e-mailem z hotelu stručná tisková zpráva:
„Nevidomý český horolezec Jan Říha (33) zdolal Kilimandžáro – po náročném pětidenním výstupu stanul 15.2.2009 v 6:40 hodin ve výšce 5 895 m nad mořem na nejvyšší hoře afrického kontinentu. Jan Říha tak splnil další cíl svého dlouhodobého projektu "Schody do nebe", v jehož rámci chce vylézt na nejvyšší hory všech světadílů - "Seven summits" (http://7summits.com). Po loňském úspěšném zdolání kavkazkého Elbrusu a dnešním výstupu na Kilimandžáro ho čeká ještě pět horských velikánů. V následujích letech se chce podívat na tyto vrcholy: Aconcagua (Jižní Amerika), Carstensz Pyramid (Oceánie), Mt.Denali (Severní Amerika), Mt.Vinson (Antarktida) a Mt.Everest (Asie).
Killimanjaro, Jan Říha při výstupu, foto: archiv expedice
Na vrcholu Mount Meru, foto: archiv expedice
Chůze beze zraku je náročná, foto: archiv expedice
Jan Říha chce tímto projektem dokázat sám sobě i ostatním, že i jako nevidomý může provozovat tento náročný sport. V letošním roce se pro tento projekt podařilo získat podporu Karlovarské Korunní. "Schody do nebe" tak mohou motivovat i dalši lidi s handicapem.
Členové expedice se vrací do ČR 18.2.2009. Přílet je v 10:00 linkou z Mnichova na Ruzyňské letiště, Terminál 2. Expedice má fotodokumentaci a videodokumentaci na DVCAM.
Kontakt: Viktor Novák, 606 824 164.“
Honza Říha v cestě Plavecký mariáš, oblast Velká, foto: Michal Absolon
Honzu znám od jeho deseti let, tak rád něco doplním. Poznal jsem ho při dobrovolnické práci se zrakově postiženými dětmi. Dostal se k nějakému občasnému lezení v rámci našich víkendových akcí, letních táborů nebo i odpoledních vycházek ze školy v Loretánské na petřínské skalky. Byl hodně obratný a měl talent na první pohled. Jeho úplně první cesta na pořádných skalách byla začátkem 90. let “Kamarádská” na Suškách (VII). Lezl ji v čínských keckách, nad kruhem “přehlédl” klíčový velký hrot a dal to v pohodě bez něj. Paradoxně (pro nás vidící) byla pro něho mnohem težší místní čtyřka “Věžička na Sokolí”. Začíná totiž přepadem a zkuste si představit, že vás někdo dovede poslepu neznámým terénem na neznámé místo a tam se máte postavit na hranu skály, uvěřit parťákovi a přepadnout do tmy. Tento pro Honzu náročný prvek byl pak později použit v krátkém filmu ČT (cyklus Fakta). Protože filmeček měl úspěch u všech známých, přiměl jsem ČT, aby ho před uložením do archivu přihlásili na fesťák do Teplic. Tam získal tři z osmi udělených cen.
Honza Říha si v Arcu dokonce cestu vyvedl, foto: Michal Absolon
Honza zvládne vybrané cesty i na prvním konci lana. Poprvé to vyzkoušel v roce 2000 v Arcu. V únoru 2001 byl poprvé ve Vysokých Tatrách a na konci léta vylezl na Mt.Blanc. V roce 2002 byl také vyslán jako delegát ČHS do Walesu na konferenci o lezení postižených. V roce 2006 se mu splnil sen založit svůj oddíl. Jmenuje se Matahari a snaží se přiblížit lezení jiným postiženým lidem a seznámit se sportováním handicapovaných i širokou veřejnost.
Honza Říha v oblasti Velká, foto: Michal Absolon
Významným milníkem bylo v r.2007 přelezení El Capitana cestou The Nose spolu s Jankem Bednaříkem a Vojtou Dvořákem. Honza byl zřejmě druhým nevidomým na světě, který ElCapa přelezl. O rok později s Jankem Bednaříkem vystoupil na Elbrus. Tím zahájil svůj projekt “Schody do nebe”, který byl modifikací “Seven Summits” – bylo jasné, že Honzu asi dřív zastaví finanční náročnost některých výstupů v této sérii, než jeho vlastní schopnosti. Proto si dal “pouze” za cíl překonat těch pomyslných schodů alespoň co nejvíc. Nyní po získání silného sponzora má možnosti větší a záleží hlavně na něm.
Honza Říha v oblasti Velká, foto: Michal Absolon
Držím mu palce!
Michal Absolon.
Více o jeho lezení, přehled výstupů, inzerovaný film, reportáže z lezení, apod. najdete na:
www.honza-riha.info, příp. na
www.homatahari.cz.
Honza Říha v lomu u Tábora, foto: Michal Absolon