Na relativně malém prostoru mezi silnicí spojující oblíbené východisko oblasti Karlow s Radkówem a městečkem Batorów se v poměrně velké koncentraci vyskytují menší či větší skalní útvary „hřibovitého“ tvaru, které daly místu i jméno. Podobné skalní hřiby jsou k vidění i v Broumovských stěnách, ale zdejší jsou erozí zřetelněji a více vymodelované a v některých případech je možno sledovat i několikanásobné střídání vrstev materiálu. Některé z nich si opravdu tvarem nezadají se skutečnými houbami a při pohledu na ně si jistě mnozí z nás vybaví pomůcku svých maminek a babiček na štupování děr na ponožkách. Nejhezčími a nejzajímavějšími partiemi nás provede značení turistických cest, a přestože je oblast skalních „hřibů“ skutečně poměrně malá, dá se tu strávit krásný den při „houbaření“. I proto, že k některým „kouskům“ se budete muset vydat kousek dál od cesty a v poměrně hustém lese je hledat stejně jako jejich poživatelné jmenovce.
První úlovek, foto: Jan Polák
Procházku můžete začít v místech, kde silnici z Karlówa do Radkówa křižuje červeně značená cesta ( cca 4 km od Karlówa). Je zde i jedno ze dvou parkovišť (druhé je cca o 1 km blíže ke Karlówu), kde je možno bezplatně nechat auto. (Pozor! V zimě nejsou parkoviště odklizena a je třeba nechat auto v Karlówě.)
Dvojčata, foto: Jan Polák
Skalní hřib, foto: Jan Polák
Po červené se pomalu noříme do lesa a zatím jen sem tam osamělé balvany naznačují, že zde bude něco zajímavého.
Netrvá to ale dlouho a hned u cesty je první „úlovek“. Pak už to jde ráz na ráz! Skalní hřiby klasických tvarů zde defilují v různých mutacích a variantách, velikostech i provedeních a jsou střídány smělými skalními věžičkami, které stojí svým užším koncem zapíchnuté do země. Mezi tím vším se proplétáme po žlutě značené pěšince, na kterou jsme mezitím odbočili. Nutno podotknout, že se zde příroda skutečně vyřádila!
Na "houbách", foto: Jan Polák
Skalní věže, foto: Jan Polák
V okolí vrchu Rogacz (634 m) největší koncentrace skalních útvarů pomalu končí a je čas myslet na návrat.
Abychom nemuseli zpět stejnou cestou, napojíme se znovu na červenou značku a po ní jdeme až na rozcestí s modrou. Těsně před ním je po levé straně jeden z nejhezčích hřibů, tak se pozorně dívejte, ať vám neunikne!
Kapradí, foto: Jan Polák
To je úlovek!, foto: Jan Polák
Modře značená cesta do Wambierzyce nás dovede až na rozcestí značených cest pod Pielgrzymem. Než se však vydáte po zelené směrem na Radkovskie skaly, překonejte svoji lenost a vystoupejte na vyhlídku na Pielgrzym. Výhledy do údolí stojí za to!
Radost na vyhlídce..., foto: Jan Polák
... nerespektuje tak docela výstražnou cedulku., foto: Jan Polák
Cestou v úbočí kopce podcházíme mohutné skalní stěny a sem tam objevujeme i kruhy svědčící o lezeckém snažení. Ale po pravdě řečeno, nějak nás zdejší mechovaté stěny nepřesvědčily o tom, že jenom tady a právě tady bychom si měli přijet zalézt. Kdepak! Je tu krásně, ale lezeckou oblast snů si představujeme jinak!
Smělá skalní jehla, foto: Jan Polák
Stopy lidské činnosti, foto: Jan Polák
Ve skalním městě, foto: Jan Polák
V závěru okruhu se rozhodujeme pro modrou zkratku přes vrch Baszty (663 m) a opět se přesvědčujeme o tom, jak různorodá je to oblast. Skalne Grzyby se s námi loučí malým skalním městem na Basztach a my si říkáme, jak zajímavé a pěkné místo jsme navštívili.
Na Basztach, foto: Jan Polák
Vyhlídka z Baszt, foto: Jan Polák
Zde naleznete podrobnou mapu oblasti
Skalne Grzyby a celých
Gor Stolowych .