Jirka
Rosol, bývalý předseda celorepublikové vrcholové komise a správce Tisé, sestavil
a
graficky upravil nové vydání, které obsahuje kromě tradičních oblastí Tiských
stěn a Rájce a Sněžníku, doplněných o množství nových cest, poprvé také minioblast Špičák. Toto vydání by se možná mohlo nazvat konzervačním, protože na přední straně obálky je Sokolí věž v Rájci, která je díky hodinám, na kterých stojí, považována za kandidáta spadnutí a ještě daleko více Doga, která je na zadní straně.
Průvodce Tisá, obálka druhého vydání
Od minulého vydání přibylo přes 500 nových cest, přibyly věže i
masivy. Některé plánky vypadly, více jich přibylo a jsou podrobnější. Ani ve druhém vydání se neobjevily topo nákresy, které byly velmi praktické v průvodci před Rosolovým a při srovnání s průvodci za Saska si lze jen povzdechnout, že ani tento průvodce není o mnoho více, než vytištěným seznamem z databáze. Od prvního vydání se liší tím, že neobsahuje barevnou fotopřílohu, že sazba textu je méně úsporná, takže nárůst poštu stran na 316 stran + obálka není zdaleka jen na vrub nově zařazených cest. Porovnáme-li stejnou část textu s předchozím vydáním, změnou písma a řádkování zabere nyní stejná informace o čtvrtinu více místa.
Brožovaný průvodce v laminovaných deskách má celkem
316 stran, barevnou vnější stranu obálky. Nechybí
podrobný obsah a rejstřík, vysvětlení použitých symbolů
Plánky jsou poněkud podrobnější, ale logičtější by bylo popisovat je tak, aby člověk nemusel otočit celou knihu vzhůru nohama. Zde malá chybka - na Sportovní věži chybí číslo 181 a popiska věže je místo popisky Jarní cesty.
Na začátku najdete stručný úvod. Mapek obsahuje kniha velké množství. Jsou podrobnější, než v předchozím vydání, i když se samozřejmě nevyhnuly chybám, jak ukazuje obrázek. V mapce Stěn pod silnicí zase chybí zakreslení věží č. 40 a 41 a jistě by se toho našlo víc, ale chyby se najdou v každém průvodci. Nejsou zásadního charakteru a rychlost a aktuálnost převáží. Nové vydání průvodce Tisé je pořád ještě slušně udělaná knížka, i když se špičku oboru, průvodci Saske se měřit nemůže ani částečně a oproti minulému vydání poněkud slevila na kvalitě. Při celkem přijatelné ceně 220 Kč je užitkový koeficient - cena za 1 stranu 0,70 Kč. To vypadá na první pohled velmi dobře, ale nižší hustota informace tuto hodnotu poněkud devalvuje.
Pro srovnání:
Průvodce Dubských skal - cena za 1 stranu 0,71 Kč.
Rosolův průvodce Tisé první vydání - cena za 1 stranu 0,85 Kč.
Vltavská žula (Obst, černobílé, na kopírce, vazba plastovým hřebenem) 1,35
Kč/str.
Celobarevný Best of extrem (Panico, Rakousko) 1,88 Kč za stránku,
Průvodce Tisá zadní strana s Dogou.