Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Geotagging je když...


.. když si fotky prohlížíme, odkudpak jsou uvidíme.

Člověka stále zasypávají různé nové termíny, povětšinou anglického původu a ne každý ví o co jde. Geotagging je ve zkratce označování fotek místem původu. Jak se to dá v praxi udělat, vysvětlím v tomhle článku.


Každý obrázek uložený na disku počítače má v sobě uložena takzvaná metadata. To je souhrn informací, popisujících obrázek samotný, tedy data o datech. Metadata mohou obsahovat poměrně obsáhlou skupinu údajů, které napomohou zpracování a třídění obrázků. Typicky tam bývají uložená data z fotoaparátu, jako značka a typ, použitý čas a clona, datum a čas pořízení snímku. Pokud obsahuje fotoaparát GPS čip, nebo je k němu připojený modul GPS, může do metadat rovnou dávat souřadnice polohy ve chvíli zmačknutí spouště. Majitel takovéhoto přístroje se nemusí o geotagging starat, má už hotovo. Naneštěstí bývají nějakým typem čipu přijímajícícho signál družic ze systému GPS vybaveny fotoaparáty mobilních telefonů a jiné fotograficky podřadné přístroje, takže mnoho fotografů je postaveno před otázku, jak dostat souřadnice do metadat svých fotek, a to pokud možno s co nejmenší námahou. Těm je určen náš malý návod.

K úspěšnému geotaggingu potřebujeme mít jednak fotky, jednak nějakým způsobem zaznamenaná místa a čas, kde jsme se při focení pohybovali a nakonec vhodný program, který by nám dal dohromady fotky a místa pohybu.

MotionX GPS na Iphone s naší lehce chaotickou trasou příchodu k Obrvégrům
MotionX GPS na Iphone s naší lehce chaotickou trasou příchodu k Obrvégrům


Záznam pohybu je nejlepší udělat pomocí GPS-ky, kterou můžeme nahradit chytrým mobilním telefonem, nebo obyčejným telefonem s modulem GPS. Podstatné je, abychom byli schopní nasnímanou trasu dostat do počítače v použitelném formátu. Jaký je to formát určuje program, který nám do fotek vloží souřadnice. Nejčastěji vyhoví univerzální formát .gpx, který přímo exportuje řada přístrojů nebo GPSkových aplikací. Pokud vaše GPS tenhle formát neumí, existují převodní programy, které váš formát do gpx převedou, nebo si můžete s celkem bohaté nabídky vybrat jiný program, který váš formát dat z GPSky zvládá. Nemáme-li souřadnice z GPS, lze u většiny programů najít pro každou fotku polohu ručně na online mapě, to je ale opruz, a nebo použít jednu souřadnici pro větši skupinu fotek z blízkého okolí. Mnohdy by nám mohlo stačit rozlišení, jestli jsou fotky z Tisé, nebo Ádru, či Chamonix.

Geosetter - free fotolinkovací program pro Windows
Geosetter - free fotolinkovací program pro Windows


Máme, fotky, máme souřadnice pohybu, potřebujeme nějaký program, který nám to dá dohromady. Takovéto programy obecně pracují tak, že si polohu fotky vypočtou z vaší předpokládané polohy v okamžiku pořízení snímku interpolací z nejbližší zaznamenané polohy před a po zmáčknutí spouště. U většiny z nich je možné pracovat dávkově, to znamená oštemplovat souřadnicemi celý adresář fotek najednou, ale i jednotlivě upravovat pozici fotek, pokud o to máte zájem. Jedním s dobrých a bezplatných programů tohoto typu je je pro WindowsGeosetter, pro Mac je dobrý například GPSPhotoLinker. Geosetter umí také doplnit souřadnice neoznačkovaných fotek podle označkovaných, focených v podobném čase, čili si umí vzít souřadnice i z jiných fotek, nejen z dat z GPS a také si umí zjistit nadmořskou výšku bodů z databáze na internetu. Bolestí je pomalost programu daná hlavně tím, že se pod Windows musí náhledy všech zobrazených obrázků pořád a pokaždé znovu počítat.

GPSPhotoLinker pro Macintosh
GPSPhotoLinker pro Macintosh


V praxi postupujeme tak, že než začneme fotit, zapneme si na GPS-ce logování trasy, nebo alespoň uložíme waypoint (čili místo, kde právě jsme), pokud potřebujeme šetřit baterie, a fotíme. Při průběžném logování trasy se nemusíme o nic dalšího starat, protože GPS-ka nám v pravidelných útvarech ukládá čas a polohu. Pokud jen ukládáme waypointy, děláme to tak často, aby nám vyhověla přesnost souřadnic fotek, protože poloha fotky bude vypočtena interpolací ze souřadnic dvou času snímku nejbližších waypointů. Pokud jsme celý den na jednom místě a cvakáme fotky kolem dokola, stačilo by sejmout jeden waypoint ráno, druhý večer.
Po návratu k počítači si přetáhneme zaznamenané body jako soubory do počítače, případně je převedeme do formátu potřebného pro fotolinkovací program. Fotolinkovacímu programu předhodíme fotky a trasy a on už to spočítá a uloží souřadnice do metadat.

Geofinder umožňuje vyhledat v archivu fotky z okolí zadaného místa
Geofinder umožňuje vyhledat v archivu fotky z okolí zadaného místa


Nejspíš vás taky bude zajímat, kde se uložené souřadnice využijí. Existují galerie a evidenční programy, které fotky třídí podle místa vzniku a jsou pak schopné vám vytáhnout například fotky vztahující se k okruhu dejme tomu dvacet kilometrů kolem určeného místa. Vlastností metadat je, že se obvykle zachovávají i při dalším zpracování fotek a tak se uložené umístění dá využívat i následně. Šikovně to dělá program pro evidenci obsahu CD, DVD a jiných médií, CDFinder pro Macintosh, nebo jeho bratříček CDWinder pro Windows, které vám umí vyhledat v katalogu vypálených placiček a disků fotky z okolí nějakého místa. Fotky obsahující souřadnice označí extra ikonou a kliknutím pravou myší vám poskytne možnost si místo pořízení fotky nechat zobrazit na některé z mnoha dostupných internetových map. Podobné služby dělají i samotné fotolinkovací programy. Některé programy vám poskytnou možnost nahrát otagované obrázky do map na internetu.

No a to je všechno, vlastně to je celkem jednoduché, ne?

CDFinder/CDWinder označuje obrázky se souřadnicemi ikonkou a umožňuje jejich zobrazení na mapě
CDFinder/CDWinder označuje obrázky se souřadnicemi ikonkou a umožňuje jejich zobrazení na mapě







[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 21. 05. 2009 | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Jak zvětšovat fotky (09.03.2010)



Komentář ze dne: 22.05.2009 02:19:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Jednoduché?
Zatím ne. Je v tom komicko-tragický bordel mezi přístroji, formáty i mapami. ...a to jsem bývalý zeměměřič :-(
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 10:09:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Jednoduché?
Mám dojem, že v téhle problematice pomůže víc kvalifikace z oboru výpočetní techniky, než zeměměřičství. Jednodušší život mají v tomhle směru uživatelé chytrých telefonů, jako je iPhone, HTC, Samsungů, Nokií s GPSkovými aplikacemi, protože si mohou trasu rovnou mailnout na počítač a univerzální formát GPX obvykle generují. Třeba MotionX GPS, kterou používám na iPhonu, vytváří formát KMZ pro Google Earth a Google maps, a onen univerzální GPX.

Majitel speciální GPS-ky, hlavně staršího data, trpí snahou výrobců o vlastní proprietární formáty, ale ani tam není vše ztraceno, protože existují převodní programy, které umějí i hodně exotické formáty souřadnic převádět do něčeho obecně použitelného. Hodně formátů tracků umí převést například tento online-konvertor
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 10:22:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Jednoduché?
Pokud je problém přístup k internetu, dá se stáhnout program do počítače, například tento Routeconverter pro Windows, nebo pro ostatní platformy (mac, Linux,jako univerzální javový program, který vyžaduje mít nainstalovanou Javu verze 6 )
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 10:31:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Jednoduché?
Ale jo, článek dobrej a užitečnej. Jenom že podle něho bude pracovat pouze pár bláznů, kterým není zatěžko se tím prokousávat (třeba z oblasti IT :-) Myslel jsem obecně, že dokud nebude mít každý foťák GPS čip a nepůjde něco někam jednoduše nahrát, tak je zaznamenávání míst fotek na okraji společnosti. Nehledě na to, že nejméně 1/3 lidí v Česku se neumí vůbec orientovat v mapě.
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 10:52:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Jednoduché?
Z tohoto úhlu pohledu se dá samozřejmě též souhlasit. Masově bude geotagging prováděn až tehdy, když bude mít souřadnice ve fotkách třeba takový Pepe Piechowicz, kterého tímto zdravím :-). Na druhou stranu jsem třeba někomu, kdo o to má zájem mohl ušetřit trochu hledání. Já jsem třeba řešil problém, jak dostat souřadnice do RAWů spolu s klíčovými slovy a iritovalo mne, že datum a čas souborů vysypaných z foťáku do počítače neodpovídá okamžiku focení, než mi došlo, že fotolinkery nepracují s datem a časem souboru, ale datem a časem snímku uloženém v EXIFu v metadatech :-)
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 15:43:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduché?
Já řeším přihlouplé problémy až o mnoho úrovní výš. Z čehož mi vyplývá, že normální lidi se z toho musí zbláznit, nebo se na to vybodnou. Třeba: Na Google Maps nejdou nějakým rozumným způsobem kopírovat jednotlivé zaznmenané body z mapy do mapy nejen v rámci více uživatelů, ale ani v rámci více map od jednoho uživatele. Nebo taky: Body označené v Google Maps nebo video v YouTube se většinou nezobrazují v Google Maps dalších uživatelů, ale jen na Google Earth. Atd, atd...
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 15:46:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduché?
Drobná rada zdarma: Vyexportuj si body z jedné mapy do KML (v Google maps fukce nazvaná trochu neptařičně "Zobrazit v Google Earth", přepni to jiné mapy a body naimportuj. Je to treochu drbání pravou nohou za levým uchem ale jde to.
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 17:52:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduché?
To je přesně ono. Když psal náš počítačák na Google, tak mu neodpověděli, a pak mu to poradil nějaký asi Němec na anglickém foru. Jak pak má chudák normální člověk pracovat s nějakými souřadnicemi fotek, když takováhle jednoduchá věc (vzal jsem ji jako příklad), nefunguje user friendly...
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 18:38:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jednoduché?
To víš, Goole je velikánská a teď už těžkopádná firma a holt má i své temné kouty. Parkinsonovy zákony platí neúprosně :-)
0 0

Komentář ze dne: 22.05.2009 09:30:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jena (@)
Titulek:
Super clanek, diky. Zatim jsem polohu fotek vzdycky vyhledaval doma na mape, coz je pruda. Kdyz jsem se snazil ukladat waypoint ke kazde fotce primo v terenu, tak to otravuje jeste vic. Reseni s vypoctem polohy z tracklogu je fakt dobrej napad:-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci