Dlouholetá hvězda skalního lezení, Američan Chris Sharma je v seznamu účastníků závodu světového poháru v lezení na obtížnost v Chamonix, který se koná od soboty do pondělí. AKTUALIZACE: VIDEO
14. 7.:IFSC vydala hodnocení národů: česká republika je v obtížnosti na 9. místě, v rychlosti na čtvrtém a celkově na druhém místě za Ruskem a před Itálií. Děkujeme všem za skvělou reprezentaci.
V e SP 2005 je v obtížnosti Ondra pátý, v rychlosti Hroza osmý a Hrozová dvacátá.
13. 7.:
MČR 2008 - Libor Hroza, foto: Jan Polák
Skončil závod SP v Chamonix. Pěkného úspěchu dosáhl Libor Hroza, který v závodě na rychlost obsadil nakonec třetí místo a jako jediný z naší výpravy má medaili, když ho porazili Rusově Jevgenij Vajčekovskij a Sergej Sinicyn a v malém finále porazil známého Poláka Tomasze Olexyho.
Třetí místo ze semifinále neudržel Adam Ondra, který skončil nakonec pátý. Závod na obtížnost vyhrál mistr světa Patxi Usobiaga před Japoncem Sači Ammou a Rakušanem Davidem Lamou. Závod žen na obtížnost vyhrála Johanna Ernstová (rak) pted Natalijí Grosovou (slo) a Janou Čerešněvou (rus).
Rychlost žen vyhrála Polka Edyta Ropeková před Valentinou Jurinou a Ksenií Alexejevou, obě z Ruska. Alexejeva v semifinále spadla, ale v malém finále porazila Annu Stěnkovaju. Lucka Hrotová ve finále dvakrát uklouzla a oproti semifinále si o jedno místo pohoršila, ale i tak je osmé místo dobrým výsledkem.
No a jak to bylo s tím Sharmou? Stejně jako již před rokem ho do závodu přihlásil neznámý vtipálek. Když se nad tím zamyslíte, proč by Sharma riskoval své skvělé marketingové postavení skalní superhvězdy nejistým výsledkem závodu SP?
V semifinále padly jen dva topy - Patxi Usobiaga a Manuel Romain. Jako třetí postupuje do večerního finále Adam Ondra.
b>12. 7.:V kvalifikaci mužů na obtížnost topovalo obě cesty celkem 17 borců, z našich je mezi nimi Adam Ondra. Tomáš Mrázek nestartoval kvůli zdravotním potížím a ani jméno Michala Rožka není na startovní listině k nalezení. Byli jsme zvědaví na Chrise Sharmu, ale jeho jméno je napsané jen u druhé kvalifikační cesty bez jakéhokoliv výsledku. To by si bylo možné vysvětlit, že se neodlepil od země (tomu nevěřím) a nebo odřekl účast na poslední chvíli.
V kvalifikaci obtížnosti žen topovalo obě cesty jedenáct závodnic. Naší Lucii Hrozové se nedařilo. První cesta pro ni byla strašně silová a na lepší výkon na ní neměla, ve druhé cestě byla v pohodě, ale uklouzla jí noha na struktuře. Skončila na 45. místě a do semifinále nepostupuje.
V kvalifikaci mužů na rychlost má pro zítřejší finále výbornou pozici Libor Hroza, který časem 8,09 sec obsadil třetí místo.
V kvalifikaci žen na rychlost postupuje Lucka Hrozová do čtvrtfinále na 7. místě.
Stránky závodu: zde, automatickým překladem do češtiny se můžete pobavit zde.
Výsledky závodu: zde, přepněte si disciplínu.
Venkovní stěna na obtížnost a rychlost, foto: archiv pořadatele, www.chamonix-escalade.com/
Program závodu:
Neděle
Kvalifikace obtížnosti muži - ženy, cesta 1 a 2
08h30 prohlídka cesty 1 muži - ženy (stěna vevnitř)
09h00 prohlídka cesty 2 muži - ženy (stěna venku)
09h30 start kvalifikace cesty 1 a 2 ženy
16h00 konec kvalifikace cesty 1 a 2 muži
14h00 konec kvalifikace cesty 1 a 2 ženy
Kvalifikace rychlosti muži - ženy, standardní cesta
18h30 Kvalifikace rychlosti ženy (stěna vevnitř)
19h00 Kvalifikace rychlosti muži (stěna vevnitř)
Pondělí
Muži a ženy obtížnost ½ finále
10h00 otevření izolace
11h00 uzavření izolace
11h30 prohlídka tratě muži a ženy
12h00-15h00 Muži a ženy ½ finále (stěna venku)
Muži a ženy finále rychlosti
17h00 otevření izolace
18h00 uzavření izolace
18h30 – 20h00 finále rychlosti (stěna venku)
20h00 Vyhlášení výsledků SP v rychlosti
Muži a ženy obtížnost finále
16h00 otevření izolace
17h00 uzavření izolace
20h00-22h30 Muži a ženy finále (stěna venku)
22h45 Vyhlášení výsledků SP v obtížnosti
Chris Sharma , foto: Jan Polák
Sharmova účast je velkým překvapením, protože naposledy závodil v roce 2002. Jak uvádí server 8a.nu, Chris získal, podobně jako Adam Ondra titul vicemistra světa v 16 letech a jeden závod vyhrál v sedmnácti. Bude zajímavé vidět, jak se Sharma popere s návratem na závodní scénu.
Z našich jsou přihlášeni Lucka Hrozová (R+O), Adam Ondra, Tomáš Mrázek a Michal Rožek (všichni O) a Libor Hroza ml. (R). Ve startovní listině nechybí špičkoví borci - David Lama, Patxi Usobiaga, Ramón Julian Puigblanque, Flavio Crespi, Gabriele Moroni, Jorg Verhoeven, Klemen Bečan a další.
PADání 2009 Koncentrace Adama Ondry na další pokus., foto: Petr Jandík
Komentář ze dne: 13.07.2009 22:09:28 Reagovat Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz) Titulek: Re: Libor 3. místo
Ono se nejde bohužel podle časů, ale podle vyřazování. V Ženských dokonce Alexejeva v semifinále spadla, ale potom v malém finále porazila Stěnkovuju a je třetí
Komentář ze dne: 14.07.2009 14:04:29 Reagovat Autor: neregistrovaný - (@) Titulek: Re: Opět podraz
Myslím, že pořád platí: "Na hrubý pytel, hrubá záplata". V tomhle případě ale více platí: "Na extrémně hrubý pytel, extrémně hrubá záplata". Libore pamatuj, že na úplně každej pytel, existuje záplata. Najdi si právníka. Musíš vyhrát.
Komentář ze dne: 14.07.2009 15:43:14 Reagovat Autor: neregistrovaný - Martin (@) Titulek: Simona Rajfová naprosto mimo mísu
O tom, že je Rajfová mimo mísu i v jiných věcech, svědčí i její nesmyslný výplod ohledně zdůvodnění rozdílných podmínek nominačních limitů pro jednotlivé disciplíny, ve kterém Rajfová v příloze č. 2 k zápisu z jednání VV č. 5 píše:
"...je jasné, že podmínku určité pravděpodobnosti umístění na MS do osmého místa jsou schopni splnit pouze Tomáš a Adam."
Jak nyní všichni víme, tak výsledky z MS ukázaly něco jiného. Tomáš skončil 18., takže pravděpodobnost dle Rajfové nevyšla, no a Libor obsadil 6. a 8. místo, čímž vyvrátil nesmyslnost slov Rajfové a to dokonce hned dvakrát.
Komentář ze dne: 14.07.2009 16:26:24 Reagovat Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz) Titulek: nerovný přístup
Máme tady momentálně jednu závodnici, která chce závodit a má odpovídající výkonnost.
Jak se k ní chová ČHS prostřednictvím komise sportovního lezení?
=====
Ubezpečuji Tě, že pokud by Lucie předvedla opravdu mimořádný výkon, tak se komise sejde a samozřejmě takový počin bude řešit. Buď prosím tak laskav a přestaň mě osočovat z neustálého ubližování Lucii.Škodí to určitě více jí než mně. Gratuluji k výsledkům Liborovi a Adamovi - 5. místo v této konkurenci je skvělý výsledek. Simona Rajfová
===========
a jak se choval k její předchůdkyni? Cituji Pavla Rajfa, jako jeden z více příkladů:
=========
Re: Jaká je pravda? 22:53:22 06.06.2009
Tato informace , že se letenka kupovala v předstihu a už se nedala vrátit je lživá . Od samého začátku jsme komisi lezení mládeže řekli , že pokud bude mít ke startu Silvie nějaké podmínky , Silvie nepojede . Komise s tím souhlasila a letenku zakoupili . Samozřejmě se pravděpodobně ze závisti proti jejímu startu bez splnění nominačních kritérií ozvali kritici . Komise tedy chtěla dodatečně po Silvii podmínku umístění na MS . To jsme odmítli, řekli že Silvie nepojede a doporučili komisi odhlášení letenky .Na to komise start Silvie na MS za našich podmínek potvrdila . Nutno zdůraznit , že jsme start Silvie nevynucovali . Vzhleden k jejímu plnému závodnímu programu to byly závody navíc a jak se později ukázalo bohužel ji zkomplikovaly konec sezóny , protože se jí přihodil úraz kolene . Není pravda , že se letenka nedá vrátit . Kdo trochu cestuje to musí vědět . Stojí to samozřejmě nějaké peníze .
Pavel rajf
===========
Něco tady není v pořádku.
Komentář ze dne: 14.07.2009 21:02:19 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jirka (@) Titulek: Koncept repre
Já nějak nechápu celý ten koncept skalní potažmo sportovní repre a nominace do ní, u kterého všechny problémy dle mého názoru začínají. Jaktože jsou tam lidi, co nejezdí na závody (např. R. Štefánek kdysi uvedl, že není závodní typ lezce)? Jaktože jsou tam lidi, co sami říkají že tam být nechtějí (Martin Spilka to sám uvedl v komentářích na lezec.cz)? Jaktože jsou tam lidi, co nemají, řekněme, dlouhodobě výkonost a z tohoto důvodu se (mezinárodních) závodů neúčastní (H. Lipenská, M.Straník, Reifová atd.) nebo nemají zájem účastnit? A naopak: Jaktože tam nejsou lidi jako Lucka, kterou svým přístupem k lezení lze považovat za jednoho z mála profesionálů u nás v oblasti sportovního lezení...?
Pokud jsou v repre lidi, kteří nemají zájem o závody, jež se staly nedílnou součástí sportovního lezení, tak je něco špatně? (Existuje snad ještě jiný sport, kde je to tak?) A pokud tam nejsou lidi, kteří jsou na tom výkonostně lépe (či stejně a mají větší motivaci k závodění) musí zákonitě docházet k problémům. Ty se teď mj projevují např. prostřednictvím problémů s financováním účasti na závodech.
Všech výše uvedených lezců si nesmírně vážím. Kritizuji pouze koncept (nominace do) repre jako prvotní zdroj problémů- proč třeba nejsou dva kvalifikační závody pro nominaci do repre na příští rok? Definování dalších pravidel pro činnosti repre včetně hrazení nákladů je už pak následným, logickým krokem.
Komentář ze dne: 14.07.2009 23:52:09 Reagovat Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz) Titulek: Re: Koncept repre
Ono je to s těmi reprezentacemi trošku jinak. (Horo) lezecké disciplíny jsou v ČHS pokryty odbornými komisemi: komise alpinismu, (nezávodního) skalního lezení, komise závodního lezení dospělých (překližka - obtížnost a rychlost a bouldering), komise závodního lezení mládeže (překližka - obtížnost a rychlost a bouldering), závodní skialpinismus a tradiční skialpinismus.
Každá tahle komise má svou reprezentaci a svá nominační kritéria, která díky odlišným podmínkám jednotlivých disciplín nemohou být stejná. Také mají tyhle komise na svou činnost různé množství peněz podle toho, jak se podaří komisařovi zargumentovat požadované výdaje před Výkonným výborem. Pro ne zcela zasvěcenou veřejnost může být matoucí, že se některá jména vyskytují ve více reprezentačních družstvech. Například Adam Ondra je v repre alpinismu, skalního lezení, závodění dospělých a závodění mládeže a ve všech oprávněně. Jen souběh mezi mládeží a dospělými závodníky by se měl do budoucna vyloučit a mládežník startující mezi dospělými by měl své místo a k němu příslušející peníze nechat dalším.
V tomhle případě jde o reprezentaci komise závodního lezení dospělých a její problémy. S touhle komisí jsou problémy už dlouhodobě a na jejich pokračování a eskalaci si VV zadělal nejprve nedostatečně konzultovaným jmenováním Jindry Pražáka, který sice funkci vzal, ale neměl na ni čas a dorazil to jmenováním člena jednoho ze znepřátelených klanů za komisaře místo náhle odešlého Jindry. Je asi jedno, kdo ze čtyřlístku by v této funkci byl, nejspíš by to fungovalo pořád stejně.
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat