Všechny aplikace, o kterých bude v tomto seriálu řeč, pracují s polohou telefonu zjištěnou čipem pro příjem GPS. Do základní výbavy tohoto oblíbeného telefonu patří aplikace Mapy, polohu telefonu používá vestavěný fotoaparát a i řada dalších programů. Pro další popis si je roztřídíme na programy mapové, automobilovou navigaci a klasické GPS.
Mapy
Základní mapová aplikace, obsahující online mapy Google ve variantách mapa, terén a satelitní snímek. V podstatě jde o očesanou odvozeninu Google maps, která umí vyhledávání lokality, plánování trasy a ukládání bodů. Vyhledávat lze podle adresy, nebo označit místo na mapě. K plánování trasy lze jako startovací nebo cílový bod použít také momentální polohu telefonu. Vyhledanou trasu nelze nijak optimalizovat, respektive lze volit meci dopravními prostředky auto - hromadná doprava - pěšky, ale plnohodnotně to funguje jen v Americe. Aplikace Mapy neumí na rozdíl od Google maps na webu vložit průjezdní body ani vyloučit určité typy silnic, jako jsou dálnice nebo placené silnice. Pro plnou funkci vyžaduje datové připojení (Wifi, Edge, GPRS), jinak ukazuje polohu či trasu na prázdném okně. Trasa zůstane zobrazená i po ztrátě signálu a vidíte alespoň, jestli jste neuhnuli.
Mapy - modrý kroužek ukazuje přesnost určení polohy
Mapy lze v nouzi použít i místo automobilové navigace, ale mapa je stále natočená severem nahoru (neplatí pro iPhone 3GS, který je vybaven kompasem a mapy otáčí ve směru pohledu) a navíc je poloha telefonu signalizována modrým puntíkem, ze kterého nevidíte, kterým směrem se pohybujete a tak občas zahnete opačně, protože při jízdě na jih se pohybujete obrazovkou telefonu obráceně shora dolů. Mapy nedávají hlasové pokyny a proto je při jejich použití lepší, když je v autě obsluhuje spolujezdec. Lokalizace polohy se děje dvoustupňově - jednak s malou přesností, ale rychle se poloha určuje z polohy okolních BTS - vysílacích a přijímacích stanic telefonního operátora. Po hrubém určení polohy následuje dopřesnění přijímačem GPS. Přesnost nalezené polohy je indikována modrou kružnicí kolem předpokládané polohy. Přesnější popis je v návodu na telefon, proto se jím zabývat nebudu.
Navigační nápověda - ale jen textová
Fotoaparát
Je ve výbavě telefonu a do metadat pořízených snímků vkládá souřadnice jejich pořízení. Přesnost polohy není nijak oznamována
Automobilové navigace
Od letošního léta jsou s firmware verze 3.0 k dispozici standardní automobilové navigace s hlasovými pokyny a zobrazením dopravní situace. Všechny jsou placené a patří k nejdražším programům, ale dokoupit k telefonu, který už tak jako tak máte ještě navigační program s mapami je levnější, než mít navigaci jakožto bedýnku zvlášť. Jako první byl ke koupi program Navigon, který následovala navigace Sygic a na vstup na trh se chystá také Tom Tom, doplňující iPhone držákem obsahujícím kvalitnější čipy GPS a podporou hlasitého telefonování handsfree. O nich bude samostaná recenze. Obejdou se bez datového signálu, ale samozřejmě potřebují chytit signál GPS.
MotionX GPS na Iphone s naší lehce chaotickou trasou příchodu k Obrvégrům
Klasické GPSky
Tyto programy vytvoří z iPhonu turistické GPS-ky. Dovedou logovat trasu, ukládat waypointy, ukazovat směr. Jejich
nejzajímavějšími reprezentanty jsou MotionX GPS a GPS kit. Pro všechny je společné, že mapy tahají z internetu, ale jednou prošlé oblasti si umí uložit do cache a ukazovat je i když není datové připojení, buď zcela mimo signál, nebo v zahraničí, když nemáte zapnutý datový roaming.
Iphone s nasazenýou dobíjecí baterií Storm, foto: Petr Jandík
Dobíjecí baterie
Společným problémem všech GPSek na iPhone i jiných podobných telefonech je velká spotřeba energie a tím pádem malá výdrž baterií. V autě to s nabíječkou není problém. Pro venek jsou k dispozici dobíjecí baterie, kterými lze funkci prodloužit na přijatelnou míru.
V dalších dílech seriálu se budeme zmíněných programům věnovat podrobněji.