Mobile power station v terénu s MotionX GPS, foto: Petr Jandík
Výdrž samotného iPhonu je při záznamu trasy a plném používání
MotionX GPS záležitostí maximálně čtyř hodin. Trochu se dá výdrži pomoci vypnutím WiFi, zákazem stahování map v programu (to znamená, že místa plánovaného pohybu již máme projetá a mapy uložené v keši) a zamknutím programu a tím pádem snížení jasu displeje na minimum. Tím se ale podle mého odhadu prodlouží činnost telefonu při stálém používání GPS tak o půl hodiny. Proto potřebujeme nějakou bateriovou rezervu. Jedním z výrobků, který by nám měl s touto věcí pomoci, je Mobile power station, který nám zapůjčil k testu internetový obchod
Smartstore.cz.
Mobile power station zasunutá do telefonu právě donabíjela - nesvítí modrá LEDka Output, foto: Petr Jandík
Mobile Power station je tvarově i tloušťkou iPhonu docela dobře přizpůsobený. Zakulacené výčnělky na straně samečkového konektoru přesně padnou na kulaté rohy telefonu a soustava telefonu s připojeným dobíjecím zdrojem je poměrně stabilní a nepříliš viklavá. Naproti samečkovému konektoru, který se zasunuje do telefonu je konektor samičkový, kterým lze ze sítě, nebo z USB nabíjet samotný Mobile power station. Zdroj má celkem tři signalizační LEDky. V okénku INPUT svítí buď červená během nabíjení, nebo zelená, když je nabito. Celkem pěkně je vyřešena signalizace předávání energie telefonu- v okénku OUTPUT svítí modrá LEDka a její intenzita přibližně ukazuje, kolik tak asi energie se ještě může do telefonu nalít. Když už baterii dochází šťáva, světélko se zeslabuje, chvilku bliká jediný bodík, až úplně zhasne. Tím je skončeno a do telefonu už nedostanete ani elektron. Plně nabitá Mobiler power station dokáže iPhone nabít asi na 80 procet a to reprezentuje nějaké 2,5 až tři hodiny navigování navíc.
Samozřejmě mne zajímalo nabíjení solárním panelem. Jeho plocha 7 cm2 neslibuje žádné zázraky a také naše testy ukázaly, že možnost nabití baterie tímto způsobem je spíše teoretická. Po téměř celém dni nabíjení na balkóně, kdy se střídalo prudké slunce s mraky, se podařilo nabít telefon do stavu, kdy umožnil asi tak jeden krátký hovor, nebo rychlé sejmutí waypointu a opět se propadl do temnoty. Počasí tohoto léta nedovolilo zjistit, zda by byly výsledky lepší, kdyby byl panel na slunci celý den, ale domnívám se, že solární panel těchto rozměrů neskýtá nadějí na více, než jen ten krátký hovor. Navíc je-li člověk někde v průšvihu, nedá se obvykle se sluníčkem moc počítat. Navíc není Mobile power station odolný vůči vodě a počasí a tak i myšlenka nechat ho někde nahoře připevněný na batohu přes den nabíjet má svá omezení. Jakmile začne mokro, je třeba baterii schovat.
Technické údaje:
Kapacita baterie: 800 mAh
Plocha solárního panelu: 7cm2
Rozměry: 6 x 5 x 1 cm
Cena: 1215 Kč
Shrnutí: Malá lehká kapesní baterie pro dobíjení iPhone, přidávající mu na životě až tři hodiny navigace. Mechanicky dobře řešená s přehlednou signalizací. Pro náročnější účely je ale kapacita malá a solární panel v tom mnoho nepomůže.
Mobile power station - solární panel, foto: Petr Jandík
Mobile power station - Output nesvítí, veškerá energie byla už telefonu předána, foto: Petr Jandík
Mobile power station připojený k iPhonu, foto: Petr Jandík
Mobile power station nabíjí již téměř zcela vybitý iPhone., foto: Petr Jandík
Mobile power station se nabíjí, foto: Petr Jandík
Mobile power station lze nejlépe nabít nabíječkou od iPhone - má stejný konektor. Zelené světlo značí plně nabito, foto: Petr Jandík
Mobile power station připojená k iPhonu, foto: Petr Jandík