Open air museum Göreme , foto: Jan Polák
Výzdoba kostela Elmali Kilise (Jablkový kostel) , foto: Jan Polák
Jedná se o místo, ve kterém je skutečně koncentrován genius loci tohoto kraje. Hluboké údolí je lemováno církevními i světskými objekty, které jsou vyhloubeny v osamocených věžích i ve skalnatých srázech, ale na první pohled se ničím neliší od okolní krajiny.
To co činí toto místo výjimečným je velké množství kostelů a skalních kaplí, pocházejících převážně z období 9. a 10. století n.l.
Fresková výzdoba v Hadím kostele., foto: Jan Polák
Skalní kostel v Open air muzeu Göreme, foto: Jan Polák
Ty nejstarší mají pouze jednoduchý půdorys a i výzdoba je velmi skromná v porovnání s výzdobou kostelů, jejichž fresková výzdoba vznikala v dobách, kdy Přemyslovci sváděli rozhodující boj s rodem Slavníkovců o vládu nad Čechami. Je skutečně až neuvěřitelné, jak zachovalá zůstala po tak dlouhou dobu. Zřejmě je to způsobené i faktem, že většina prostor je ukryta uvnitř skalních formací a denní světlo se dovnitř dostává jen malými průzory a žhavé sluneční paprsky nemohou svým svitem poškodit malby.
Výzdoba kostela Elmali Kilise (Jablkový kostel) , foto: Jan Polák
Srázy údolí jsou provrtány příbytky a kostely, foto: Jan Polák
Zajímavou skutečností je i fakt, že fresky, zobrazující výjevy ze života svatých a zobrazující jejich postavy až neuvěřitelně realisticky, přežily konec křesťanství na tureckém území a období nástupu islámského náboženství, které zakazovalo zobrazovat lidské nebo zvířecí postavy. Ne však úplně bez nehody. Aby bylo učiněno zadost tomuto zákazu, je alespoň u většiny postav poškozen a znehodnocen obličej. Naštěstí ale ne u všech! A tak se můžeme zahledět do očí svatých, jejichž osudy jsou známé i těch, jejichž jména neslýcháme tak často.
Defilují zde před námi kromě Ježíše a Marie i sv. Jiří, svatá Kateřina, egyptský poustevník svatý Onofrius a mnozí další a společně s nimi i postavy světského života tehdejší doby, jako je například Konstantin Veliký a jeho matka Helena.
Svatý Jiří, foto: Jan Polák
Egyptský poustevník svatý Onofrius , foto: Jan Polák
V Göremském muzeu pod širým nebem, které je od roku 1984 na seznamu Světového dědictví UNESCO můžete navštívit na desítku kostelů s různou výzdobou a složitostí architektonického pojetí. Skutečně nádherné jsou fresky zejména v kostele Karanlik Kilise (Temný kostel – sem se platí zvláštní vstupné asi 15 TL), Elmali Kilise (Jablkový kostel) a v kostele Tokah Kilise (Pokřivený kostel), který se nachází kousek od vchodu do muzea na přístupové cestě od Göreme.
Jeden z mnoha kostelů v muzeu, foto: Jan Polák
Open air museum Göreme , foto: Jan Polák
V komplexu muzea jsou i vidění kromě interiérů kostelů i místnosti, které sloužily k běžnému dennímu životu a tak si můžete udělat alespoň částečně představu o každodenním životě v tomto centru křesťanství a vychutnat si zvláštní atmosféru tohoto místa.
Bývalá jídelna, foto: Jan Polák
Blankytná modř fresek v kostele Tokah Kilise (Pokřivený kostel), foto: Jan Polák
I v současnosti jsou "komíny" obydlené (Uchisar), foto: Jan Polák
Pokud budete chtít, můžete si udělat prozatím alespoň
virtuální prohlídku muzea.
Open air museum Göreme (Göreme Atik Hava Müzesi) leží asi kilometr od městečka Göreme směrem na Ürgüp. Otevřeno denně , vstupné cca 15 TL. Na prohlídku počítejte cca 3 – 4 hodiny.