Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Kdo se stal výhercem knihy Cesty slávy?


Slosování soutěze.

Milý čtenáři a především naši soutěžící!

Minulé pondělí jsme vyhlásili soutěž o knihu Cesty slávy, která pojednává o životě a pokusech G. L. Malloryho o výstup na Mount Everest. Do nedělní půlnoci jste měli možnost odpovídat na soutěžní otázky.




Titul knihy Cesta slávy
Titul knihy Cesta slávy


Náš redakční Šimon se už celý týden těšil, až bude moci vylosovat a vyhlásit výsledky této soutěže. To ještě netušil, jak zapeklité chvilky mu nastanou při posuzovaní správných či špatných odpovědí a jak náročné pro něj bude pročíst a probrat všechny Vaše mailíky ... :-)

Do slosování nakonec Šimon zařadil většinu Vašich odpovědí. Ukázalo se, že odpovědět na naše otázky není tak jednoduché a jednoznačné, jak se zprvu zdálo. Každý z Vás si totiž trochu jinak vysvětlil termín "pokus o výstup". Je ale zřejmé, že jste se s historií dobývání Everestu podrobně seznámili, a že jste účasti v této soutěži věnovali dost času.

Vylosovat výherce je zodpovědná a náročná činnost
Vylosovat výherce je zodpovědná a náročná činnost, foto: Jan Polák


Nyní Vám však již můžeme s potěšením prozradit, že výhercem se stává :

Antonín Pavlas



Výherci gratulujeme a přejeme příjemné a napínavé chvíle při čtení knížky.

Všem soutěžícím děkujeme za účast a za milé a vtipné komentáře. Připravujeme pro Vás další soutěžní otázky a věříme, že se příště štěstí otočí i na Vaši stranu.



A jak tedy zněly správné odpovědi?

Šimon pečlivě a se zatajeným dechem pročítá informace, jak to tenkrát vlastně bylo ...
Šimon pečlivě a se zatajeným dechem pročítá informace, jak to tenkrát vlastně bylo ..., foto: Jan Polák


Poprvé se G. L. Mallory vydal k Mount Everestu v roce 1921, kdy se s členy Alpine Clubu účastnil průzkumné expedice na Severní sedlo Mount Everestu. Měli zde za úkol vytvořit podrobnější mapy oblasti. Protože však řada členů této expedice podlehla výškové nemoci, mnoho těchto průzkumů Mallory podnikl sám se svým lezeckým partnerem Guyem Bullockem. Za pomoci šerpů vylezli na několik menších vrcholů okolo Everestu, včetně Severního sedla, které leží v nadmořské výšce cca 7 060 m.

Podruhé pak Mallory Everest navštívil v květnu 1922. V čele této výpravy stál vynikající znalec Himálají Geoffrey Bruce. Skládala se z nejlepších anglických horolezců té doby. Mallory odmítl použit kyslíkové bomby. Spolu s Nortonem, Somerwellem a Morsheadem vedl první útok. Ve výšce přibližně 7.600 metrů založili výškový tábor. Morshead onemocněl a nemohl pokračovat. Ostatní pokračovali v cestě a dosáhli výšky 8.225 metrů, až pod vrchol Severovýchodního sedla. Zde se rozhodli pro návrat, protože byli vyčerpání, kazilo se počasí a navíc se blížila noc. Pak následoval útok další skupiny, kterou vedl zkušený alpinista George Ingle Finch. Skupina vůbec poprvé v historii horolezectví použila kyslík, ale i tak se musela z výšky 8326 metrů vrátit. Přestože napadl další sníh, Mallory se Somerwellem a Crowfordem se rozhodli pro další útok. V doprovodu čtrnácti nosičů vyrazili 7. června opět nahoru. Během stoupání po svahu Severního sedla se přes skupinu přehnala lavina, ve které zůstalo sedm šerpů. Pokus byl okamžitě zrušen a Mallory se vrátil do Anglie, kde čelil kritice kvůli výsledkům výpravy.

Třetí a poslední Malloryho pokus se uskutečnil v červenci 1924. I tentokrát byl vedoucím expedice Geoffrey Bruce. Ze zdravotních důvodů byl nucen předat vedení. Toho se ujal Eduard Felix Norton. Této expedice se dále účastnili horolezci Andrew Irvin, Noel Ewart Odell, Bentley Beetham, C. Geoffrey Bruce, John de Vars Hazard, lékař Richard William George Hingston, kameraman a dokumentarista John Baptist Lucius Noel, organizační důstojník E. O. Shebbeare a druhý lékař výpravy Theodore Howard Somervell. E. Norton vypracoval plán útoku. Po několika týdnech aklimatizace měla expedice postupovat ve dvojčlenných družstvech přes Severní sedlo, stejně jako předešlá výprava. Dne 29. dubna 1924 postavili základní tábor na ledovci East-Rongbuk. Připravovali se zde na útok. Protože se počasí rychle kazilo, musel být hlavní útok urychlen. Expedici se podařilo vystoupat a zbudovat šestý výškový tábor ve výšce 8.170 metrů. 6. července vyrazil Mallory se svým horolezeckým partnerem Andrewem Irwinem k vrcholu. Dne 8. července je Noel Odell, geolog expedice, viděl naposledy.

Na základě nepřímých důkazů se znalci terénu domnívají, že se jim vrcholový útok nemohl podařit.

A jaká je odpověď na třetí, nepovinnou otázku?

Dne 14. května 1995 na vrchol Mount Everestu vystoupil George Leigh Mallory II. Malloryho vnuk tím dle vlastních slov definitivně ukončil rodinný podnik a na vrchol Everestu umístil zalaminovanou fotografii svých prarodičů ….








[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Veronika Dušánková | Vydáno dne 17. 03. 2010 | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Horolezecká abeceda, Wikipedia, Navajo, Reflex

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 17.03.2010 11:49:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ondra (ondra.nem@seznam.cz)
Titulek: Odpovedi
Pekna soutez, diky! Jinak jsem moc rad, za cast v textu: "...odpovědět na naše otázky není tak jednoduché a jednoznačné, jak se zprvu zdálo. Každý z Vás si totiž trochu jinak vysvětlil termín "pokus o výstup". Sam jsem nasel rozporuplne informace v ruznych knihach a byl jsem zvedav, jak se s hodnocenim poperete prave vy, vyhodnocovatele - zvladli jste to ;-). O.
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 14:26:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Verča D. (@)
Titulek: Re: Odpovedi
Moc nás potěšilo, kolik odpovědí k nám do redakce přišlo. Na všech bylo znát, že jste si s vyhledáním odpovědí dali hodně práce a nelitovali jste času. :-) A ano, souhlasím s Tebou, že jakmile čerpáš informace z vícero zdrojů, je dosti složité se v různých faktech vyznat. Sama se musím přiznat, že jsem šťouráním informací nejen na netu strávila skoro celé tři večery. Bylo nám moc líto, že jsme museli vylosovat jen jednoho z Vás, protože jste si ji opravdu zasloužili skoro všichni! Snad tedy potěší alespoň pochvala! :-) V.
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 15:50:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena (@)
Titulek: Re: Re: Odpovedi
Pro příště - co žere váš králík nejradši?
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 21:28:18     Reagovat
Autor: [vedu] - Verča D. ("Veronika.Dusankova" <Veronika.Dusankova@seznam.cz>)
Titulek: Co žere ..
Asi se budeš divit, ale nejraději má oříškovou čokoládu :-) ... ale jinak je to naprosto neúplatný a zásadový zajícovec!
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 16:53:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ondra (ondra.nem@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Odpovedi
No samozrejme, ze potesi :-) ;-)! A od toho navic souteze jsou, aby se vylosoval ten jediny vitez, tak to ma byt, gratulace! Jinak doporucuji knihu "Everest -- Padesát let historie zápasů o zdolání vrcholu světa" od G. Craiga, ze ktere jsem mimo jine cerpal informace i ja osobne.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2010 23:01:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (@)
Titulek: Re: Odpovedi
jo, taky jsem se nad tou otazkou zamyslel. predpokladam, ze puvodni zamer redakce byl "3" (jako tri expedice do tibetu), ale ja bych odpovedel 2 (jako dve expedice s cilem vylizt na vrchol) nebo 5 (jako pocet pokusu kdy vyrazil k vrcholu na vsech expedicich dohromady).
0 0

Komentář ze dne: 19.03.2010 09:26:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Verča D. (@)
Titulek: Re: Re: Odpovedi
Ano, redakce měla na mysli jeho tři expedice, kdy cíl té úplně první byl mapování oblasti a teprve těch dvou následujících výstup na vrchol. Ale protože bylo jasné, že správné odpovědi mohou být rozdílné, bylo potřeba se více rozpesat u druhé otázky ... abychom věděli, kdo co má na mysli :-) V.
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 12:02:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz)
Titulek: Gratulace
... Tondovi k dalšímu rozšíření horo a lezecké knihovničky :-)
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 18:37:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Antonin Pavlas (@)
Titulek: Výherce?
Jak tak na to koukám, tak pokud nedošlo ke shodě jmen, jsem asi vyhrál :-)

Já čerpal informace z knihy O vrcholek světa - nepřemožitelný Mount Everest (Antonín Veverka 1948) Výborná kniha, zasvěcená, dobová a hlavně vydaná 5 let před tím, než byl Everest zdolán :-)
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 19:19:29     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Výherce?
Gratuluji, králík tě má asi radši, než Alenu :-)
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2010 23:12:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena (@)
Titulek: Re: Re: Výherce?
Slyšel jsi - králík je naprosto neúplatný a zásadový, takže by jistě klidně vylosoval i svého úhlavního nepřítele. Výherci ovšem knihu přeju a já si ji půjdu koupit...s oříškovou čokoládou...
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 21:31:31     Reagovat
Autor: [vedu] - Verča D. ("Veronika.Dusankova" <Veronika.Dusankova@seznam.cz>)
Titulek: Adresa
Můžeš nám prosím do mailu svěřit adresu, kam chceš knihu zaslat? :-) V.
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 20:13:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ropak (@)
Titulek:
Ta kniha je super, mam ji taky. Prislo mi nefer se souteze zucastnit ... aby nebyla protekce .-)
0 0

Komentář ze dne: 17.03.2010 23:57:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ondra (ondra.nem@seznam.cz)
Titulek: Re:
To jsem rad, ze slysim kladne ohlasy, uvazuji o koupi, pomerne me kniha zaujala ..
0 0

Komentář ze dne: 21.03.2010 21:00:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Antonin Pavlas (@)
Titulek: Kniha
Děkuji ještě jednou, kniha mne čekala doma a před nějakou tou chvílí jsem ji dočetl. Ač je napsána velmi pěkně a čtivě, jedna věc mne zklamala. I přes to, že kniha mapuje celý život Malloryho včetně jeho zapojení do první světové války, o výpravě k Everestu roku 1921 se nezmiňuje, jako by ani neexistovala. Přitom při ní Mallory podnikl první pokus o výstup na Everest. Vypadá to, jako by vypadla z knihy celá jedna kapitola a to je škoda. Ale jinak parádní zážitek :-)
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci