Není divu, že takovýto monument zlákal za středověku pány z Dubé, kteří si na něm postavili svůj strážní hrad. Stopy po něm jsou dodnes viditelné na severní straně Falkensteinu v podobě schodů vytesaných v plotně Turnerwegu a četných lůžek pro patky trámů. Další strážní hrady ve stylu dřevěných staveb měli Berkové na hlídání Labe i na Rauschensteinu v oblasti Schmilka a na Vorderer Torsteinu.
První výstup na Falkenstein, dnes hodnocený stupněm III, se uskutečnil právě cestou Turnerweg v roce 1864 s použitím umělých prostředků. Zajímavě o tom vypráví článek Rodný den saského lezení", i když vzhledem k použití fixních lan, žebříků a jiných podobných pomůcek bych za rodný den sportovního lezení označil spíše první sportovní výstup bez umělých pomůcek, který následoval o 28 let později. Tehdy cestu prostoupili bratři Meurerové, pokud nebereme za umělou pomůcku vytesané středověké schody. Další trojková cesta, která patří dodnes k nejlezenějším lahůdkám Falkensteinu, Schusterweg, přibyla hned v září téhož roku. Zasloužil se o ni Oscar Schuster s M. Klimmerem. Odvaha, se kterou se pustili do stěny, která nevypadá zrovna přístupně, uvážíme-li prostředky a stav lezení v této době, je obdivuhodná. Schusterweg je jedna nejdelších cest na Falkenstein a patří ve své kategorii ke klenotům celého Saského Švýcarska.
O výrazný obtížnostní skok se roku 1907 postaral známý Rudolf Fehrmann doprovázený dalším agilním prvovýstupcem Walterem Hünigem. Jejich spárová Neuer Westweg z května 1907 je dnes hvězdičkou ověnčená cesta s klasifikací VIIa s kruhem přidaným ke dvojspáře. Rudolf Ferhmann přidal téhož roku na podzim i první šestku, namáhavou spárařinu Nordostweg na opačné straně Falkensteinu. První a jediná pětka na Falkensteinu, exponovaná a namáhavá ale velkolepá koutovka Hoher Riß, vznikla díky Karlu Matthäusovi v roce 1912.
První cesta obtížnosti VIIb je Schandauer Weg s varujícím vykřičníkem (Rudolf Klemm, 1914), jako krásné a exponované dobrodružství lze doporučit o rok mladší pikantní Strubichweg (VIIb, 1915), kde po traverzu z police nad úvodní roklí Schusterwegu zahnete doleva do stěny za rohem a lezete stále se zvedající stěnou po krachlích stále menších a řidších a pomalu ve vás klíčí pocit, že jste v řiti. Důvody jsou k tomu dva. Jednak krachle končí v okamžiku, kdy se stěna staví do kolmice a není po čem lézt, jednak se kolem vás začne rýsovat něco jako žlábek mezi půlkami zadnice kamenného obra. Z té bezchytové řiti se dostanete tím, že se rozepřete mezi těmi právě se v pravý čas vynořivšími půlkami a tou zadnicí se v úžasné expozici komínově soukáte na vrchol. Jištění? Zapomeňte! Z komína se přece nedá vypadnout! Teda z tohohle se dá, ale nesmí a ani nemusí. Úžasná odvaha teplického rodáka Emanuela Strubicha, podle letopočtu možná poslední památka ve skalách před nástupem na frontu.
Další prvovýstupy přerušila první světová válka. Až v roce 1919 vznikla další ze sedmičkových perel, Kotzwand (VIIa, Wily Kotz 1919). Do říše osmiček se zapsala Westkante Otto Dietricha (VIIIa, 1920) a nepočítáme-li varianty a přelezená stavění, počkal si Falkenstein na další osmu až do padesátých let minulého století. V letech 1937 až 1947 měli Němci trochu jiné starosti a na Falkensteinu nevznikla žádná nová cesta. Zato v padesátých letech minulého století, kdy zřejmě Saští horolezci prchali do skal před budováním šokialismu, se nové cesty opět začaly dělat.
Mezi klasické cesty té doby patří Südwand Lothara Brandlera (VIIIb, 1954), který později prchl na Západ a proslavil se v Dolomitech Diretissimou Hase-Brandler na Große Zinne/Cimu Grande. Populární je také narovnání Západní hrany - Direkte Westkante od Wulfa Schefflera (VIIIb, 1956).
Na Falkenstein vede podle žlutého dílu Heinickeho průvodce 108 cest, Nejpilnějším autorem byl Bernd Arnold, který jich má jednadvacet, nejlehčí z nich je VIIIa. Ostatní autoři nemají víc, než čtyři kusy. Do historie Falkensteinu se zapsali také naši Petr Prachtel a Zorka Prachtelová cestou Horror Vacui, VIIIa.
Z toho všeho, co Falkenstein nabízí, lze rozhodně doporučit trojku Schusterweg,
pětku Hoher Riß (zúžením se necpěte vnitřkem, ale oblezte ho zvenku),
ze VIIa Rohspitzlerweg,
Südriß, kde umět žábu je výhodou a závěrečný komín patří k těm, na které se nezapomíná, Eckweg a Kotzwand. Ze VIIb-ček doporučíme pikantní Strubichweg, Winkelvariante, Nordwestkante a Nordverbindung. Ze VIIc jsou velmi populární spára Renger-Gedächtnis-Weg, která je bez stavění VIIIa, stěna-hrana Westkante a Schönwetterwand. Z VIIIa lze doporučit ukloněnou plotnu Reginawand, kde už ale nejsou stromy, za které se jistilo před pětadvaceti lety, a Nordwand.
Z VIIIc-ček je Extravaganter Westgrat hodnocen jako jedna z nejkrásnějších cest Saska, populární je Dračí hřbet – Drachenrücken vlevo vedle Direkte Westkante, do které se napojuje a Vollständiger Westgrat. Devítkář by neměl vynechat Buntschillernde Seifenblase – Barevně svítící mýdlovou bublinu, vděčící za svůj název zamítnutí již připravené cesty Bernda Arnolda na pozvání do Ameriky tehdejším komunistickým vedením bývalé DDR, a Happy Day Station v severní stěně. A desítkáři už obvykle vědí, ale kdyby ne, pro jistotu doporučím Vakuum.
Pokud byste chtěli něco echt srandovního, pak existuje taky traverz skoro celého Falkensteinu kolem dokola, který udělal symbolicky na Apríla roku 1984 Uwe Horst s druhy. Vylezete asi tak do třetiny cesty Nordostkamin, a postupně lezete doleva až na Schusterweg, jím slezete na písčitou polici po první délce, přes Strubichweg se dostanete do jižní stěny, kterou prolezete vodorovně až do bivaku po první délce Kotzwandu. Odtud vodorovně dál až k převislému traverzu k 1. kruhu Westkante (klíčové místo). Dál pokračujeme přes Hoher Riß k 1. kruhu Buntschillernde Seifenblase. Stále dál pokračujeme přes severní stěnu až na balkón Turnerweg a tou dolezeme na vrchol. Ta celá aprílová sranda je za VIIIb a vydá už za solidní alpskou túru, odhadem to má tak deset lanových délek.
Jako vždy na pískovci, znalost techniky jištění smyčkami. Zvláště na lehčích cestách není překruhováno, a je-li vaší dosavadní lezeckou zkušeností jen umělá stěna s nýty po metru, pak jeďte k Falkensteinu jen na čundr, nebo si najděte zkušeného prvolezce. Umíte-li lézt na jiném typu skály, vyberte si pro začátek cesty o několik stupňů lehčí, než je vaše maximum. Písek není zdaleka jen o obtížnosti, je to hodně o smyčkování, psychice a morálu.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat