Nutno konstatovat, že tehdy, v době ještě společného Československa se nejednalo o první československý výstup. Na Everestu již před Sulovským stanuli postupně tři Slováci: Zoltán Demján, Josef Psotka a Josef Just.
Po tragickém „Everestu 88“, kdy na svazích hory po zdolání obtížné Boningtonovy cesty v jihozápadní stěně na jižní vrchol Everestu zahynuli slovenští horolezci Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Josef Just šlo o první další československý pokus o nejvyšší horu světa. Zároveň se jednalo o pokus o prvovýstup Nortonovým kuloárem, který dosud odolal řadě pokusů, neboť se jedná o lezecky obtížné partie ve velké výšce.
Sulovský se do italské výpravy, kterou vedl Oreste Forno dostal vlastně náhodou, jako náhradník za onemocnělého řádného účastníka a přestože pro něj výprava nezačínala dobře (sám v základním táboře onemocněl a musel zůstat s antibiotiky na lůžku), byl vybrán do vrcholového družstva, které celé expedici nakonec zajistilo úspěch.
Poznámka:
Téhož dne kdy stanul na vrcholu, tedy 17. 5. 1991 zaznamenal Polda Sulovský pravděpodobně rovněž český výškový rekord ve vykouření cigarety. Zapálil si ve výšce 8.400 m po zdolání Nortonova kuloáru v severní stěně Everestu. Tento rekord je možná i rekordem světovým a dosud nepřekonaným.
-tof-
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat