V lomu Hamannbruch se nacházejí cesty těžších klasifikací od VII až X, foto: Veronika Dušánková
Lom „Paradies“ byl prvním místem, ve kterém se v roce 1974 začalo lézt. Obtížnost lezených cest se v tu dobu Königshainer Berge pohybovala kolem stupnice 6 UIAA. První 7 UIAA s názvem „Herzklopfen“ byla vybojována až v roce 1986. Velký boom nastal po roce 1998, kdy se na Hochsteiner přijel podívat i Bernd Arnold se svými přáteli.
Začaly vznikat cesty vyšších obtížností, včetně hákovaček. První vylezenou 8 UIAA „Sonnenwinkel“ si zapsali do deníčku v dubnu 1989 právě Bernd Arnold a Heike Arnold.
Oblast Paradies, sektor Westwand. Cesta Herbstwind VII-, foto: Veronika Dušánková
Jako první byla pro sportovní lezení upravena stěna „FKK-Wand“ v sektoru Solarium v oblasti Kolosseum. V roce 1990 byla vylezena cesta obtížnosti 9 UIAA. Tentokrát to bylo na přírodní věž Kämpferbergscheibe a její stvořitel Michael Urban ji nazval „Millimeterarbeit“. Nejtěžší cesty v této lokalitě vytvořil Thomas Schicke. Jedná se například o cestu „Schlesierland“ 11-, kterou RP vylezl v roce 1998. Tato cesta se nalézá v sektoru Nirwana.
Lom Kolosseum. Pohled na sektor Solarium, foto: Veronika Dušánková
Lom se sektory Nirwana, Herbstwand a Idyll je v soukromém vlastnictví oddílu potápěčů z Görlitzu. Vstup do něj je zakázán. Z tohoto důvodu v těchto místech neproběhly ani sanace cest. Každopádně i přes tento zákaz stojí tato místa za zmínku. Jednání o povolení vstupu pro lezce stále probíhají a je otázkou času, zda a kdy bude lezení v těchto sektorech povoleno.
Oblast Paradies, sektor Hauptwand, foto: Veronika Dušánková
Oblast Königsheiner Berge se celkem skládá ze 17 lezeckých obvodů, které jsou od sebe navzájem vzdáleny jen několik minut. Tyto oblasti také můžeme rozdělit dlecharakteru na přírodní věže a žulové lomy.
I bouldrista zde najde povyražení, foto: Veronika Dušánková
Do přírodních oblastí patří Hochstein (se sektory Hochsteinscheibe, Schachmannturm, Aussichtfels, Kämpferbergscheibe), Teufelssteine (se sektory Grosser Teufelsstein a Kleiner Teufelsstein) a Totenstein.
Jejich výška nepřesahuje 16 metrů. Lezení na nich je velmi různorodé a skoro bych si je dovolila přirovnat
k našim Jizerkám. Charakteristické pro ně jsou tzv. bazénové chyty. Víc než síly je zde potřeba techniky.
I když jak kde …
Na Hamannwand vedou lezecky různorodé cesty, foto: Veronika Dušánková
Průvodce doporučuje pro optimální zajištění použít i něco z vlastních zdrojů, ale v drtivé většině cest to není potřeba.
Sanace zde proběhla v letech 2004 – 2006. Magnetický prášek je povolen.
Detail struktury na Hamannwandu, foto: Veronika Dušánková
Dalších 10 oblastí se nalézá v šesti žulových lomech.
Bezesporu nejzásadnější a nejkrásnější stěnou je „Kolosseum“. Převažují zde kolmé, místy až převislé stěny. Neméně významnou oblastí je i „Paradies“ s cestami nižší klasifikace. Stejně jako „Kolosseum“ je i tato oblast otočená k jihu, takže během letních slunečních dnů je zde lezení skoro nemožné. Pro tyto dny je ideální sektor „Ja-Wand“, kde se dá nádherně bouldrovat přímo nad vodní hladinou.
Hochsteinscheibe nám nabídne obdobné styly lezení jako v Jizerkách, foto: Veronika Dušánková
Výlet do této oblasti stojí určitě za to! Nejen, že je zde nádherné lezení rozličných stylů, ale i procházka po zdejší krajině uspokojí každého náročného výletníka i nezbedné dítko.
Průvodce na tuto oblast je možné zakoupit v Hudy sportu v Hřensku.
Sportklettergebiete in Sachsen - Ostteil, foto: repro Horyinfo
Fotografie z cesty Beach party(7) v lomu Hades se dostala dokonce na titulní stranu průvodce.
Zobrazit místo Königshainer Berge na větší mapě