Dvojici skvělých lezců, kteří spolu absolvovali již řadu výstupů v Tatrách, Alpách i na Kavkaze a měla ze sebou rovněž všechny velké alpské stěny, okolnosti příliš nepřejí. Kolem severní Eigeru, kterou poslední dvě sezóny nikdo neprostoupil, se právě odehrává nové mediální drama, jehož příčinou je osmnáctá oběť stěny. Den před příjezdem Kuchaře a Zibrina zahynul ve stěně rakouský horský vůdce Adolf Mayr, který se pokusil o první sólový výstup. Stěna, přezdívaná lidožrout, si vyžádala další horolezecký život.
Navzdory pověsti stěny i právě panujícím náladám ve Švýcarsku se dobře připravení lezci vydávají do stěny, kterou během tří dnů zdolávají. Ve své knize Deset velkých stěn později Kuchař přiznává, že poznal, co je lezení na hranici lidských možností. 2. září 1961 v 8 hodin, 40 minut však oba horolezci úspěšně stanuli na vrcholu. Začíná kolotoč improvizovaných tiskových konferencí, podpisování a oslavování tisícihlavým davem, před kterým není úniku. Koneckonců, proč ne. Severní stěnu Eigeru právě prostoupili první Čechoslováci, zcela symbolicky zastoupení oběma národnostmi, první Čech i první Slovák, a datum 2. 9. 1961 se tak zapisuje do horolezecké historie obou dnes hranicí rozdělených rozdělených národů.
-tof-
Poznámky:
Rozhovor s Radanem Kuchařem na stránkách Horyinfo:
Radovan Kuchař - severní stěna Eigeru
Severní stěna Eigeru na stránkách Horolezecké abecedy:
VÝROČÍ: 24. 6. 1938 Prvovýstup severní stěnou Eigeru
VÝROČÍ: 5. 3. 1976 První český zimní výstup severní stěnou Eigeru
Repro: www.horolezeckaabeceda.cz
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat