Ale k věci. Daisychain je praktická věc, vždycky si s ní vyladíte správnou délku sezení a je tam řada ok, do kterých se dá nacvakat další potřebné věci. Jenže je také několik způsobů použití, které jsou smrtelně nebezpečné.
Tohle chybné použití daisychainu je obecně známé a dostalo se už i do návodů dodávaných s výrobkem, ale zopakování neuškodí: Pokud cvaknete karabinu do dvou sousedních ok současně, je celé zatížení drženo jen šitím, které tvoří oka daisychainu a které není pevnostně dimenzované na zadržení pádu, ale jen na statické zatížení jen pár set kilo. Je-li odesedávačka už starší a má švy podřené, může se nosnost ještě rapidně snížit. Pokud při zatížení dotyčný šev praskne, karabina letí ven a s ní k zemi vše, co do ní bylo ukotveno.
I toto chybné použití odsedávačky je známé. Ve svých knihách na něj upozornil již Pit Schubert (Riziko na skále, sněhu a ledu), nedávno o něm napsal obsáhlý článek Janek Bednařík. Jde o to, že odsedávačka nepruží a nepohlcuje pádovou sílu. I když má velkou statickou pevnost, může při pádu do ní prasknout, ale hlavně padající lezec je vystaven i při kratičkém pádu takovému rázovému zatížení, které lidské tělo bez poškození nevydrží. Typická situace, kdy hrozí pád do odsedávačky je slézání ke slaňovacímu kruhu na pískovcových věžích, nebo nadlézání štandu. Pád například při uklouznutí může být fatální. Řešením této situace je jistit se klasicky lanem, nebo použít dynamickou odsedávačku, kterou vyvinul Beal, a kterou jeho zástupce, Janek Bednařík ve článku nenápadně propaguje. Pádové síly při délkách pádů typických pro tuto situaci najdete zde: DMM, testování krátkých pádů a naměřené síly na smyčkách Dyneema a na nylonových smyčkách.
Používáte jako odsedávačku daisychain? A zkracujete si ji někdy tak, že si kromě koncového oka na karabinu dáte ješte jeho další smyčku? Zdá se vám odsedávačka natolik pevná, že už si ke štandu nevážete lano? Pokud na tyto otázky odpovíte ano, jste kandidátem na pěkný malér, protože váš život pak visí jen na stezích vytvářejících jednotlivá oka daisychainu. A tyto stehy nejsou pevnostní. Chyba při zkracování sedačky je o to nebezpečnější, že dosud není obecně známá. Video, které ji ilustruje uveřejnila firma Black Diamond před pouhými 17 dny a Pit Schubert jej ve svých metodických knihách vůbec nezmiňuje.
Situace je poměrně typická a mnoho z nás takto běžně postupuje, aniž by si byla vědoma nebezpečí. Přilezete na štand. Cvaknete odsedku s karabinou v posledním oku daisychainu do centrálního jištění, ale je to moc dlouhé. Tak vezmete další oko odsedky a přicvaknete na tutéž karabinu, kde už máte cvaknuté koncové oko a myslíte si, že se nic neděje, že kdyby se při zatížení vytrhly švy, kterými jsou vytvořena oka daisychainu, zůstanete přečce viset v koncovém oku.
Jenže máte padesátiprocentní pravděpodobnost, že tam viset nezůstanete. Záleží totiž na tom, jestli při cvakání druhého oka daisychain přetočíte, nebo ne. Při vytržení dělicích švů může koncové oko od karabiny pěkně odletět a vy s ním, pokud jste spoléhali na odsedku jako jediné jištění.
QC Lab: Daisy chain dangers from Black Diamond Equipment on Vimeo
Bylo to moc rychle a vypadalo to jako kouzelnický trik, co? Tak se mrkněte ještě na naše video, kde to ukazujeme pomalu:
Šoking, co?
Doteďka jsem netušil, jaká je to zrada,
nakonec se bude hodit malinkatá rada (ve stylu Haliny Pavlowské):
Chceš-li lézti
roků mnoho,
stále sleduj
Metodické oko!
Užitečné odkazy:
Black Diamond, článek o nebezpečí při použití daisychanů
DMM, testování krátkých pádů a naměřené síly na smyčkách Dyneema a na nylonových smyčkách.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat