Energizer je ochranné pouzdro na iPhone 4 s externí baterií. Má zabudovanou lithium-polymerový článek baterii o udávané kapacitě 1200 miliampérhodin, která umožní prodloužení záznamu trasy GPSkou o téměř čtyři hodiny.
Pouzdro Energizer pro iPhone 4 celkem slušně chrání telefon proti nárazu. Je silikonové, baterie je zabudovaná na dně. Na boční straně je na levém spodním rohu konektor mikroUSB a na druhém rohu mikrospínač, kterým lze vyvolat kontrolu stavu nabití baterie a přepínat nabíjecí režim. Gumový okraj je cca o 1 mm přetažený nad čelní sklo, které při pádu naplocho ochrání. Také boční okraje jsou gumové, i když tady je mechanická ochrana patrně slabší, protože vestavěná baterie je tvrdá, jde až do krajů a tak dobře jako guma náraz neodpruží. Pouzdro není odolné proti vodě ani vlhku.
Vkládání telefonu do pouzdra je snadné. Nasadíte samičku dokového konektoru na samečka v pouzdře a natáhnete gumu přes horní část telefonu. Díky silikonu se telefon dobře drží. Na zadní straně je otvor pro objektiv zadní kamery a pro blesk. Otvor je kónicky rozšířený, aby nevadil výhledu, matný silikon zabraňuje nechtěným odleskům. Na obvodu jsou otvory pro vypínač zvonění a pro sluchátkový jack. Výřez pro jack je pro větší konektory (iRig) nedostačující, pokud se v tomto případě nepodaří gumu trochu natáhnout, musí se okraj nechat ohrnutý dole. Tlačítka hlasitosti a spánku se ovládají přes gumu. Pro zrcadlové logo Apple na zadní straně výřez není, protože baterie zasahuje až do jeho poloviny.
Vložíme-li iPhone do nabitého pouzdra, začne se ihned nabíjet. V režimu rychlonabíjení se nabíjí proudem 1A, v normálním režimu je nabíjecí proud 0,5 A. Přepínání obou režimů se dělá dlouhým stisknutím mikrospínače (3-5 sekund), rychlonabíjení se signalizuje rozsvícením červené LEDky v pravé spodní části zadní strany. Pokud stiskneme mikrospínač krátce, rozsvítí se v dolní části jedna až čtyři modré LEDky, signalizující stav nabití baterie. V dodávce je pochopitelně mikroUSB kablík pro propojení s počítačem a nabíjení. Pouzdro lze nabíjet s vloženým telefonem i bez něj. Připojíme-li k počítači nebo nabíječce pouzdro s vloženým telefonem, máme i tady mít možnost volit ze dvou nabíjecích režimů. Při rychlonabíjení se má napřed proudem 1A nabít iPhone, po jeho nabití se teprve má začít nabíjet pouzdro. Tak to alespoň tvrdí přiložený návod. Tento režim se nám nepodařilo aktivovat a ani FAQ ani instruktážní video na Youtube neukazuje jak. Spíš to vypadá, že si výrobce v návodu trochu zabásnil.
V normálním režimu se nabíjí telefon i baterie pouzdra současně, obě proudem 0,5 A. Vyžaduje to samozřejmě mít zdroj schopný dodávat proud 1A a více, norma USB zaručuje jen 0,5 A. Při nabíjení z USB kabelu singalizují blikající LEDky stav nabíjení.
Při testování výdrže baterie byl v plně nabitém telefonu, vloženém do plně nabitého pouzdra AP1201, zapnut kontinuální záznam trasy programem GPS Kit, přitom byl většinu času v domě bez příjmu družic, hledání družic je náročnější na spotřebu, než když je telefon venku. Externí baterie přitom dokázala udržovat iPhone na stoprocentním nabití po dobu 3 hodiny 50 minut. Vnitřní baterie potom vydržela na další 4 hodiny 50 minut. Přitom byla ještě část času, cca 1/3 puštěna aplikace iPod přehrávající hudbu na USB sluchátka. Bez puštěné hudby vydrží vnitřní baterie iPhonu 4 cca o hodinu déle. S baterií Energizer AP1201 tedy lze zaznamenávat trasu celkem po dobu 9 hodin 40 minut, Energizer nám přidá ke standardní kapacitě nejméně 4 hodiny záznamu a více, podle toho jaké pouštíme aplikace a jak často je zhoršený příjem signálu z družic systému GPS. Výsledky je třeba brát jako orientační.
Úplně vybitý telefon nabije AP1201 na 52% v režimu rychlonabíjení, v normálním režimu na 63%. Lepší výsledky jsou při pomalejším nabíjení a nejlepší když baterie udržuje nabitý iPhone na sto procentech vnitřní baterie. Při tetsování se nestalo, že by baterie přestala nabíjet dřív, než vydala všechnu svou energii. Problémem je kvalita snímků při fotografování zadní kamerou s bleskem. I když je použitý silikon matný a otvor pro blesk a kemru velký, dochází částečně k odrazu světla blesku do objektivu. Snímek je pak jakoby zatažený mlhou. Pro kvalitní snímek je třeba pouzdro sundat, anebo ještě lépe použít normální fotoaparát.
Baterie, která bez schválností a komplikací vydá do telefonu energii, která v ní je. Zabudovaná v pouzdře, které nezvyšuje zbytečně váhu a rozměry telefonu a mechanicky ho chrání před běžnými nárazy. Pro outdoorové použití by se hodila větší kapacita.
Nabití zcela vybitého telefonu: 52% rychlonabíjení, 63% normální režim
Stálý záznam trasy GPS Kitem: 3 hodiny 50 minut
Baterie: Lithium polymerová baterie
Kapacita: 1200 mAh Vstup: 5V, 500mA stejnosměrných Výstup: 5V, max. 1000mA stejnosměrných
Prodloužení času pohotovosti: cca 200 hodin
Prodloužení času přehrávání hudby: cca 27 hodin
Prodloužení času přehrávání videa: cca 7 hodin
Prodloužení času hovoru/internetu: cca 5 hodin
Nabíjecí čas: cca 4 hodiny
Váha: 50g
Rozměry: 130 x 63 x 16,5 mm
Cena podle zbozi.cz: 968 až 1550 Kč
Za postytnutí pouzdra - baterie k testu děkujeme firmě Cables and Simms, provozující e-shop Maczone.cz, kde najdete spoustu šikovných věcí pro jablečné produkty. Testovaný výrobek najdete v e-shopu zde.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat