Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



MS 2011 Arco: soutěže v obtížnosti


Angela Eiter a Ramón Julian Puigblanque mistry světa v lezení na obtížnost

Po paraclimbingové vložce v pondělí a úterý proběhla na Mistrovství světa v Arcu kvalifikace závodu žen na mužů a obtížnost. Aktuálně: Video z finále mužů.


Sobota - Finále mužů: Ve strhujícím finále prokázal své kvality letos snad neporazitelný Ramón Julian Puigblanque, který topoval jako jediný finálovou cestu. Shodným výsledkem 50- skončili Rakušan Jakob Schubert a Adam Ondra, kteří tečovali topový chyt. Lepším výsledkem v semifinále se stal vicemistrem světa Jakob Schubert a Adam Ondra si k z střbrné medaili z boulderingu přidal ještě bronzovou, vytvořil si tak ideální pozici pro boj o titul v kombinaci. Který má patrně už jistý, protože nikdo ze závodníků, kteří skončili před ním, jinou disciplínu nedělá. Podívejte se na video prvních tří finalistů, kde je vidět, jak Adam lehce tečuje topový chyt, Jakob Schubert ho už skoro drží a Ramón Julian Puigblanque na něj dosáhne ani ne skokem, spíše dynamickým výkyvem a pak na něm ještě pořád na té jedné ruce visí a raduje se, v klidu cvakne řetěz, zase se raduje a pak se teprve pustí do lana a nechá se spouštět:

Závod v rychlosti. Zvítězil Číňan Quixin Zhong (Čuisin Čong) před Stanislavem Kokorinem. Náš Libor Hroza skončil pátý, když ve čtvrtfinále podlehl o 2 setiny sekundy Ukrajinci Baldyrevovi. Souboj Martina Micky a Adama Ondry skončil plichtou. Oba v obou kvalifikačních cestách spadli a spolu se dvěma dalšími obsadili společně poslední, 70. místo.

Semifinále mužů obtížnost: Topovali Španěl Ramón Julian Puigblanque a Rakušan Jakob Schubert, dělí se tak zatím o první místo. Na třetím místě skončil Adam Ondra.

Pátek - finále žen: Cesta vypadala v podstatě pro finalistky lehce až do 47. chytu, který vypadal jako madlo a první čtyři startující na něj skočily a zjistily, že to není tak dobré madlo, aby se na něm dal ustát ten velký hup a spadly s hodnocením 47-. Až Angela Eiter na to šla jinak. Zahákla patu ve stylu Adama Ondry a přelezla ten zapeklitý boulder. Dostala se pak ještě o pět chytů dál (53). Teď byla otázka, jestli ještě některá jiná závodnice pochopí, jak na to. Jenže to šlo všechno jak přes kopírák. Vcelku bezproblémový dolez do chytu 46, skok a pád. Když to takhle provedla Johanna Ernst, Magdalena Röck a nakonec i Jain Kim, začala Angela brečet radostí. Hlava je při lezení ten nejdůležitější sval a to se opět potvrdilo. Všechny ostatní závodnice se rozřadily podle semifinále

Konečné pořadí:

1. Angela Eiter (AUT) 53+
2. Jain Kim (KOR) 47-
3. Magdalena Röck (AUT) 47-

...

26. Tereza Svobodová

Celkem startovalo 73 závodnic

Semifinále žen po úžasném výkonu zvítězila Korejka Jain Kim (56-), která bez viditelných obtíží přelezla místo ve stropě, kde popadala většina ostatních, a pokračovala ještě několik kroků, nakonec tečovala top a ani to nevypadalo zase až tak těžké. Do finále ještě postupuje pět Rakušanek Magdalena Röck (53-), Johanna Ernst (52-), Angela Eiter (51-), Katharina Posch (49+) a Christine Schranz (47+), kterou předstihla Slovinka Mina Marković (49-). Do finále postupuje ještě Američanka Sasha Diguilian (47-).

Tereza Svobodová skončila podle očevávání na 26. místě (21-). Dolezla méně než polovinu trati  a od předchozí závodnice ji dělilo 10 chytů. To ukazuje odstup našeho ženského lezení na obtížnost oproti světové špičce. Je to ale menší odstup, než mají naši muži a chlapci, nepočítáme-li Adama Ondru, a pro Terezu velký osobní úspěch a naději do budoucna. Kompletní výsledky jsou zde


Kameraman ze zpravodajského servisu se tentokrát zabýval hvězdami i outsidery, tak můžeme vidět i Tomáše Bintera a v publiku Terezu Svobodovou, když se kamera ohlížela po krásce v pozadí. Na videu jsou Cédric Lachat, Tomáš Binter, Thomas Tauporn, Mario Lechner, Miguel Angel Hernandez Medina, Urban Primožić a Mojtaba Khoedari Damerchidarsi

A zde je samostatně kvalifikační cesta Adama Ondry:

Čtvrtek - kvalifikace mužů: Obě kvalifikační cesty topovali Cedric Lachat (SUI), Mario Lechner a Jakob Schubert (AUT) ve skupině B, Amma Sachi (JPN), Ramon Julian Puigblanque (ESP) a Magnus Midtboe (NOR). Adam Ondra i když netopoval, dosáhl na 7. místo spolu s Krjukovem a postupuje do semifinále. Alespoň si trochu ušetří nervy, když nepůjde nakonec. Další výsledky našich jsou víceméně podle očekávání: Petr Čermák 79., Tomáš Binter 91, Stanislav Pekárek 100. a Martin Klemsa 123. místo z celkem 130 závodníků.

Do semifinále se kromě závodníků tradičních zemí probojoval zástupce Iránu Davoud Rekabi. V semifinále jsou čtyři Francouzi, tři Rusové, po dvou zástupcích mají  Rakušané, Španělé, Ukrajinci, Slovinci, Italové, Korejci, po jednom zástupci má Německo, Česko, Irán, Holandsko, Norsko, Švýcarsko a Japonsko.


V kvalifikaci se představí česká hvězda Adam Ondra, pro kterého je obtížnost hlavní disciplínou, které věnoval nejvíce úsilí v přípravě. Doprovázet ho budou lezci, kteří jedou získávat zkušenosti s mezinárodními závody, povětšinou junioři, u nichž by byl postup do semifinále vítaným překvapením: Petr Čermák, Martin Klemsa, Stanislav Pekárek, a Tomáš Binter. Tedy Adam Ondra je také věkem junior, ale tak nějak ho všichni bereme jako dospělou hvězdu.

Kvalifikace začíná ve 12 hodin a ve skupině B startuje Adam Ondra jako 3. se startovním číslem 72, Petr Čermák jako 10. se startovním číslem 80, Martin Klemsa jako 53. se startovním číslem 125. Ve skupině A uvidíme jako 55. v pořadí Tomáše Bintera, startovní číslo 57 a hned za ním Stanislava Pekárka startovní číslo 58. Přímý přenos jako vždy na www.ifsc.tv

Adam Ondra letos závodil na domácí scéně, vyhrál s velkou převahou SmíchOFF a MČR, vloni vyhrál celý světový pohár v boulderu a v obtížnosti byl třetí, 2. místo v obtížnosti a v boulderingu z ME 2010. Letos v SP Chamonix vypadl v semifinále a skončil 17.  ale dá se doufat, že to bylo ojedinělé selhání. V Arcu získal titul vicemistra stěta v boulderingu. Jak ovšem sám připustil v rozhovoru, stěna v Arcu mu nesedí, proto možná sází pro jistotu i na kombinaci. Tam mu bude zdatným soupeřem Ital Stefano Ghisolfi, který sice nesahá po medailích v obtížnosti, ale zato měl v Chamonix velmi slušné časy v rychlosti. Kombinaci se věnuje i Kanaďan Sean McColl, který je špičkový v bolderingu i obtížnosti.
 

Podívejte se na video z kvalifikace: Jenny Lavarda, Sasha Diguilian, Katarina Posch, Lucie Hrozová, Johanna Ernst, Mina Marković, Jain Kim, Momoka Oda.

Středa: Kvalifikace žen v lezení na obtížnost. Velkého úspěchu dosáhla Tereza Svobodová, která umístěním na 25. místě postoupila jako poslední semifinalistka. Lucii Hrozové se tolik nedařilo, obsadila 43. místo. Na prvním místě v kvalifikaci jsou Rakušanky Johanna Ernst, Angela Eiter a Magdalena Röck, mezi ně se ještě vklínila Korejka Jain Kim. Mezi nepostupujícími, které zůstaly za Terezou Svobodovou jsou ze známých jmen Momoka Oda, Mistryně světa v boulderingu Anna Stöhr, drytoolová šampionka Anna Galljamova, Franzouzka Alizée Dufraisse. Americká boulderistka Alex Johnson je i za Luckou Hrozovou. Celkem startovalo 73 závodnic.


Tereza Svobodová

 

Výsledky zde, přímý přenos na www.ifsc.tv. Hrozová ma startovní číslo 207, leze ve skipině B jako 19., Svobodová má startovní číslo 219 a poleze ve skupině B jako 31.

 

Dosud nejlepším výsledkem Terezy Svobodové je mezi mládeží 3. místo  vloni v Tarnovu, mezi dospělými dosáhla 37. místa v obtížnosti v Chamonix. Protože je dosud v mládežnickém věku, má určitě smysl aby sbírala zkušenosti a je nadějí do budoucna. Postup do semifinále by byl velkým úspěchem.

Program

Lucie Hrozová po letošním historickém úspěchu v drytoolingu, kdy získala stříbro ve Světovém poháru a má skalp nejtěžší drytoolingové cesty na světě jako druhá žena, ukázala slušnou formu i na domácích soutěžích v obtížnosti, kdy vyhrála několik závodů Českého poháru a na MČR prohrála jen velmi těsně s Terezou Svobodovou. I u ní by byl postup do semifinále velkým úspěchem. Její výhodou je, že je z drytoolingu zvyklá na prostředí světových závodů. Jejími nejlepšími výsledky jsou 8. místo na Rock master 2009 v rychlosti a 8. místo na SP v Chamonix. V obtížnosti má 24. místo z SP v Brně 2009,  4. místo v rychlosti na ME 2008 v Paříži, v obtížnosti její nejlepší výsledek 18. místo z SP v Brně 2004.
 
Středa 20 července
 
Climbing Stadium
 
15,00/20,00 obtížnost kvalifikace ženy, startuje Hrozová a Svobodová
 
Čtvrtek 21 července
 
Climbing Stadium
 
12,00/19,00 obtížnost kvalifikace muži, startuje Ondra, Čermák, Klemsa, Pekárek, Binter
 
Piazzale Segantini - Arco Town Center
21,00/23,00 21,00 Udílení cen: Salewa Rock Award, La Sportiva Competition Award
 
Pátek 22 července
Climbing Stadium
 
13,30/16,00 obtížnost semifinále ženy, bude tam některá?
22,00/23,15 obtížnost finále ženy
Sobota 23 července
 
Climbing Stadium
 
13,00/14,30 rychlost kvalifikace muži, startuje Hroza, Micka, Ondra
14,30/16,00 rychlost kvalifikace ženy
16,30/19,00 obtížnost semifinále muži Ondra, možná ještě někdo
19,30/21,00 rychlost finále Hroza
22,00/23,15 obtížnost finále muži, Ondra
 
Neděle 24 července
14,30/16,45 ROCK MASTER GALA' - Duel
17,00 Duel - Předání medilí
17.15 obtížnost - Předání medilí
17,30 Closing Ceremony 11° World Championship

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 25. 07. 2011 | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 20.07.2011 18:36:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Zdenek (@)
Titulek:
Terka 12. ve skupine, postupuje 13. Tedy Semifinale :)
http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=resultservi ce&comp=11_WMB&cat=ICC_F
0 0

Komentář ze dne: 20.07.2011 19:35:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Pěkný výkon, gratulace. Třeba to v semifinále ještě o kousek posune.
0 0

Komentář ze dne: 21.07.2011 12:14:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Ondra
Adam nedal top a podle toho jak máchal rukama při spouštění bych řekl, že se svým výkonem nebyl příliš spokojen.
0 0

Komentář ze dne: 21.07.2011 12:55:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Čermák
Petr Čermák dolezl asi do půlky
0 0

Komentář ze dne: 21.07.2011 16:21:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Klemsa
Spadl z malé stříšky uprostřed cesty
0 0

Komentář ze dne: 21.07.2011 16:35:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Binter
Dostal sse do stěny nad stříškou, lepší výkon než Čermák a Klemsa
0 0

Komentář ze dne: 22.07.2011 09:46:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomajko (@)
Titulek: Systém hodnocení
Dokážete mi vysvětlit systém hodnocení na MS? Ve výsledkových listinách na IFSC jsou uváděna čísla "výška". Nikde jsem nenašel, co přesně tato čísla znamenají. Znám pouze hodnocení podle čísel chytů +/-, které se používá ve SP. Předem děkuji.

0 0

Komentář ze dne: 22.07.2011 11:23:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Systém hodnocení
Viz samostatný článek
0 0

Komentář ze dne: 22.07.2011 19:24:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - TS-fanklub (@)
Titulek: Není jak pochválit ....
Není jak mladé pochválit a podpořit, že?!
Taky to šlo napsat, jestli ses teda díval na přenos, že Tereza lezla v semifinále velice nervózně, což není překvapením k jejímu věku a teprve druhému velkému závodu, a po chybě ve spodní části cesty se jí, bohužel, nepovedl dynamický krok. Je pravda, že do světové špičky jí ještě chybí hodně, ale letos teprve začala za dospělé závodit. Také ale že je obrovským úspěchem české reprezentace, že jsme měli po dlouhé době na MS semifinálovou účast v ženské kategorii. Naposledy totiž v semi na MS byla v roce 2003 Soňa Hnízdilová (a skončila 15.). A že u nejmladší účastnice semifinále by to mohlo být velikou motivací do budoucna a pro nás že je to naděje, že se po hubenějších letech blýská v ženské kategorii na lepší časy. Ale to by bylo moc pozitivní, že?
Každopádně Tereze obrovská gratulace a doufám, že jí podobné 'komplimenty od znalců' neznechutí nasazení, s jakým se teď věnuje soutěžnímu lezení...
Pooojď Tereza, pooojď
1 1

Komentář ze dne: 31.07.2011 21:48:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ondra (@)
Titulek: Re: Není jak pochválit ....
Trochu střízlivého pohledu není taky na škodu. 26. místo není sice špatné, ale žádný zázrak to tedy také není. To, že je jen juniorka, neznamená jistě, že její výsledky budou v budoucnu lepší. Zatím to bylo spíše tak, že většina našich holek dosahovala lepší výsledky v začátcích svého závodění SP, než později. Tereza Kysilková dokonce jako naše jediná závodnice se v obtížnosti dostala i do finále. To se zatím žádné nepodařilo. Jenže bylo to jen jednou, pak to už nikdy nezopakovala. Dnes se v SP i MS do finále běžně dostávají juniorky. Stačí se jen podívat v kolika letech začaly dosahovat úspěchy Ernst, Eiter, Durif, Posch, Rock, a další. Pokud se závodník nechytá už juniorském věku, později jeho šance výrazně klesají, zvláště u holek. Výjimky se určitě najdou, ale moc jich nebude.
0 0

Komentář ze dne: 23.07.2011 08:48:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr (@)
Titulek:
Já nejsem žádný profík, ale neměla by toto být soutěž těch, co na to mají? A ne těch, co na to možná budou mít, nebo u kterých si přejeme, aby na to měli?
Nechci se nikoho dotknout, sám lezu málo a do podobných cest bych asi ani neuměl nastoupit, ale na pohled mi přišel výkon některých našich reprezentantů tragický. Vždyť padali jak hrušky v místech, které ostatní s přehledem přelezli. Jejich výkon by asi byl dobrý na nějaké regionální soutěži nebo v ČR, ale toto je mistrovství světa. Toto je opravdu to nejlepší, co v lezení máme? Nevím, kdo těmto lezcům platí účast. Pokud ale svaz, tak bych považoval za mnohem lepší věnovat finance na podporu mladých a členské základny, než poslat na mistrovství někoho, kdo spadne v půli cesty. Trénovat se má před závody, ne na nich.
1 0

Komentář ze dne: 24.07.2011 23:43:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
IFSC má v pravidlech napsáno, kolik závodníků z každé země smí startovat. ČR tyhle kvóty většinou ani nenaplňuje, z důvodu nedostatečného zájmu závodníků.
Aby se zjistilo, jestli na to někdo má nebo nemá, musí se závodů zúčastnit, prodělat si rozklepaná kolena na začátku, protože atmosféra na SP a MS nebo ME je úplně jiná, než na domácích závodech a závodníci si na to musí zvyknout. Proto je třeba je nějakou dobu posílat do závodů bez požadavků na nějaké výrazné výsledky. Adam Ondra je naprostá výjimka.
Pokud se placení účasti týká, komise závodního lezení hospodaří s rozpočtem, který je schválen Valnou hromadou ČHS a případné odchylky musí schválit Výkonný výbor. V rámci tohoto rozpočtu komisaři rozhodují o tom, komu se účast proplatí zcela, komu částečně a kdo jede na vlastní náklady. Obvykle je podmínkou proplacení nákladů určité umístění. Momentálně platné detaily jsou na stránkách horosvaz.cz v sekci soutěže.
Jestli jsou ty peníze efektivně vynaložené, nebo ne, je otázka případ od případu. Je třeba si uvědomit, že peníze od MŠMT jsou na základě výsledků na MS a ME a již méně Světového poháru, takže Horovaz bez závodníků být nemůže.
I když je třeba osobně pochválít (kromě Adama, samozřejmě) Martina Stráníka za 7. místo v boulderingu a Terezu Svobodovou, za stále se lepšící výkony, 26. místo nejlepší české ženy není úplně důvod k radosti, už bylo líp. Výsledky mužů, když odečteme Adama, jsou ještě méně radostné.
K lepším výsledků našich závodníků asi nejvíc chybí možnost tréninku, hala s vhodnými profily, kde by se stavěly cesty charakterem odpovídající Světovému poháru. Pokud musí reprezentanti jezdit trénovat do Innsbrucku, je to problém a tréninkových možností není rozhodně dostatek. Totéž platí o standardní stěně na rychlost, kterou u nás prostě nemáme, na rozdíl od mnoha jiných zemí a na výsledcích to bude brzy dost vidět.
0 0

Komentář ze dne: 25.07.2011 12:14:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re:
S ohledem na to, že celé lezení po překližce je z horolezeckého hlediska stejně o h... a s (horo) lezectvím nemá společného nic kromě používání úvazku, tak mi řešení tréninku závodníků v tomhle sportu v rámci ČHS, respektive horolezení vůbec přijde naprosto zbytečný.
Ať si udělají svůj sportovní svaz a tam se tím zabývají - po svým a za svoje. Ostatně, nebylo to samý ve výsledcích jakési ankety kterou horosvaz nedávno pořádal?
0 0

Komentář ze dne: 25.07.2011 13:01:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Díky závodníkům může být ČHS členem ČSTV a popřípadě dalších sportovních svazů. Díky závodníkům dosáhne na nějaké ty státní dotace. Teď nevím z hlavy, jestli peníze vygenerované závodníky přesáhnou jejich spotřebu, nebo ne, to by se muselo dohledat v rozpočtech, ale závodníci přinášejí horolezeckému svazu prestiž v očích laické veřejnosti.
I když spousta klasických horolezců je závodění šumafuk a spíš je štvou občasné hádky a aféry, které se mezi závodníky a jejich rodiči občas vyskytují, myslím, že jim závodníci objektivně nemohou vadit ani v ničem překážet.

Udělat si vlastní závodní svaz: Tahle myšlenka tu už byla a v některých zemích to tak je. Naši závodníci ale nemají osobu, která by tohle táhla a utáhla, protože založit svaz je hodně práce, manažerské, úřednické a tak raději sice brblají, ale zůstávají pod křídky ČHS.
0 0

Komentář ze dne: 26.07.2011 12:52:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - TomasK (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Jen technická: Častý blud, že aby spolek mohl být v ČSTV, musí závodit. Kdepak. Na webu jsou volně k prohlédnutí stanovy ČSTV. Spolek může být i turistický nebo jinak sportovně nesoutěžní, a může být členem ČSTV.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci