Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Koruny pro královny Himálaje


Korunka pro druhou vicemiss

Gerlinde Kaltenbrunner vystoupila dne 23.8.2011 na vrchol K2 a dokončila tak jako třetí žena na světě Korunu Himálaje, neboli dosáhla všech osmitisícových vrcholů. V loňských dostizích tak sice nezabodovala, ale zato je její výkon ze všech tří nejhodnotnější, protože všechny její výstupy byly provedeny bez kyslíku.


Kdo by tvrdil, že horolezectví není soutěživý sport a že jen muži si rádi hrají, neměl by pravdu. Faktem však je, že horolezecké hře, kterou kdysi začal a první dokončil Reinhold Messner, se věnuje mnohem více hráčů než hráček. O co v ní jde? O maličkost – jen posbírat na svoje konto všech čtrnáct osmitisícových vrcholů v Himálaji a Karakoramu. Kdo zvítězí, vyhraje pomyslnou královskou korunu, Korunu Himálaje.
 
Až do loňského roku v tomto smyslu nebylo vítězek, jen vítězů. Himálaj zkrátka neměl královnu. O zisk korunky se strhl lítý boj. V napínavém závěru zvítězila jihokorejská horolezkyně Oh Eun-Sun, když ve společnosti svých dvou korejských kolegů a tří Šerpů vystoupila dne 27. 4. 2010 na vrchol Annapúrny. Dosažení vrcholu přenášela v přímém přenosu jihokorejská televize. Byla to sláva a zpráva o takovéto v dějinách lidstva celkem nevýznamné události oblétla celý svět.


Edurne Pasaban
Edurne Pasaban, foto: 20 minutos.es


V očích přísného soudce neboli ortodoxního horolezeckého fanouška se však tato korunka tak úplně neleskne; příliš totiž připomíná vítězství za každou cenu. A to se v horolezectví pořád ještě nenosí– cení se elegance a styl. Ve výškovém horolezectví to znamená hrát co nejvíce fair play s horou, což definuje takzvaný alpský styl výstupu.
Čtyřiačtyřicetiletá Miss Oh použila při výstupech kyslík a Šerpy, a navíc je její prvenství zpochybňováno kvůli nevěrohodnému prokázání výstupu na třetí nejvyšší horu světa, Kangchenjungu. Ještě před třemi lety měla na svém kontu jen pět osmitisícovek, zato pak během nich (2008-2009) vystoupila na dalších osm. Do pomyslného finiše jí tak zbyla na loňský rok jen jedna poslední - a pečlivě naplánovaný útok se zdařil. To byla veliká klika, protože v patách jí byla baskická horolezkyně Edurne Pasaban, které se podařilo vystoupit na stejný vrchol o deset dní dříve, 17. dubna. Pak se ale musela rychle přesunout pod poslední z osmitisícovek z její neúplné sbírky, Shishu Pangmu (8027m); soupeřka však zatím nezaváhala a pro korunku první Královny Himálaje si došlápla (i když více popisné by bylo možná říci doplazila po čtyřech). Edurne Pasaban dotáhla svůj seznam do konce o necelý měsíc později, když na vrchol Shisha Pangmy vystoupila 18. května 2010. Můžeme ji tak řečí soutěží královen krásy označit jako první vicemiss.


Gerlinde Kaltenbrunner a Ralf Dujmovits
Gerlinde Kaltenbrunner a Ralf Dujmovits


Třetí z horolezkyň, které měly nejvíce našlápnuto na vítězství, je Gerlinde Kaltenbrunner z Rakouska. Ta se nyní stala druhou vicemiss této soutěže, protože poté, co 24. května 2010 snížila svůj handicap úspěšným výstupem na Everest, letos dodala poslední kousek, K2. Gerlinde a její manžel Ralf Dujmovits plánovali vystoupit na Mt. Everest nestandardní výstupovou trasou, Hornbeinovým kuloárem a bez kyslíku, protože na rozdíl od prvních dvou dam má Gerlinda ambici získat korunu Himálaje výstupy bez kyslíku. Nakonec ze svého plánu museli částečně slevit; na vrchol vystoupila z partnerské dvojice pouze Gerlinda „normální“ cestou severním hřebenem. Po stejně stylovém zdolání K2 se stala první ženou, která dovršila Korunu Himálaje „bezkyslíkovou“ cestou. Pro srovnání – tím se mezi muži může pochlubit jen deset z celkového počtu 20 okorunkovaných.
 
Taková korunka se už leskne hodně. Existuje však jedna ještě ambicióznější dáma, i když ta zůstala díky dvěma nepodařeným pokusům o Kangchenjungu a Annapúrnu v roce 2009 s celkovým počtem dosažených osmitisícovek 11 za svými soupeřkami - a díky tomu i stranou zájmu médií. Nives Meroi, 49-letá Italka, působí v jistém smyslu jako zjevení. Leze také se svým manželem, Romano Benetem, a zatím na všech vrcholech (celkem 11 v roce 2008), stanuli bez použití kyslíku a pomoci Šerpů, čistým alpským stylem. S uznáním se hovoří o tom, že jejich výstupy patří „do jiné éry horolezectví“. Pro zajímavost, už v roce 2003 se jí během pouhých 20 dní podařilo vystoupit na Broad Peak a oba Gasherbrumy, což u nás nedokázal dosud ani jeden muž.
 
I tak ale ženy hrají ve hře o Korunu Himálaje ve srovnání s muži nanejvýš okresní přebor. Reinhold Messner, který získal korunu krále v roce 1986, na dva z vrcholů vystoupil sólovýstupy nejvyšší úrovně; legendární Polák Jerzy Kukuczka si střihnul dokonce prvovýstupy na všechny vrcholy – a potřeboval k tomu jen necelých dvanáct let. V tomto smyslu tedy mají ženy pořád co dohánět. První mety tedy bylo dosaženo, i když s pochybnostmi o regulérnosti získání titulu. Zbylé hráčky a publikum mohou hloubat, zda korunka dosedla zaslouženě na tu správnou hlavu. Je jasné, že podmínky pro hru měla Miss Oh nadstandardní. Osm osmitisícovek během dvou let, to je otázka velikých peněz a obrovského zázemí, které ostatní soupeřky neměly. Za vítězstvím stál dobře financovaný projekt, zaměřený čistě na získání tohoto titulu. Na druhou stranu, ta hra nemá žádná pravidla kromě jediného, kterým je jen a pouze počet dosažených vrcholů; je otázkou boje o finanční prostředky, dostatek času, energie a vytrvalosti. Soupeřit v ní může horolezec i jen sám se sebou a hrát tak dlouho a podle takových pravidel, jaká si sám zvolí.
 
Proto české horolezkyně nemusejí být smutné, že nepromlouvají do pořadí na prvních příčkách: Zuzka Hofmannová má zatím tři kousky (Manaslu, Šiša Pangma, Cho Oju), zatímco Soňa Boštíková, Olina Nováková, Dina Štěrbová a Klára Poláčková dva; kromě posledně jmenované vše bez kyslíku a lehkým expedičním stylem. Běhají po domácím hřišti, které zrovna parametry pro rychlosběr osmitisícovek nemá. I tak pro ně zbývá řada lákadel – od prvního výstupu na Everest bez kyslíku po dobytí Koruny Himálaje s vlastním manželem alpským stylem...
 
Alena Čepelková

 

MOHLO BY SE HODIT:
 
Chronologie - osmitisícovky Oh Eun Sun
17.6.1997 Gasherbrum II
20.5.2004 Everest
3.10.2006 Shisha Pangma
8.5.2007 Cho Oyu
20.6.2007 K2
13.5.2008 Makalu
26.5.2008 Lhoce
31.7.2008 Broad Peak
12.10.2008 Manaslu
6.5.2009 Kangchenjunga
21.5.2009 Dhaulagiri
10.6.2009 Nanga Parbat
3.10.2009 Gasherbrum I.
27.4.2010 Annapúrna

 
Chronologie - osmitisícovky Gerlinde Kaltenbrunner, dosažené bez kyslíku:
1998 Cho Oyu - Nepal/Tibet (8201 m)
2001 Makalu - Nepal (8463 m)
2002 Manaslu - Nepal (8163 m)
2003 Nanga Parbat - Pakistan (8125 m, Parete Diamir)
2004 Annapurna I - Nepal (8091 m French route)
2004 Gasherbrum I - Pakistan (8068 m, Japanese couloir)
2005 Shisha Pangma - Tibet (8013 m, South Face)
2005 Gasherbrum II - Pakistan (8035 m, SW ridge)
2006 Kangchenjunga - Nepal ( 8587 m South Face)
2007 Broad Peak - Pakistan (Main summit 8047 m)
2008 Dhaulagiri I (8167 m)
2009 Lhotse - Nepal (8516 m)
2010 Everest - Tibet (8848 m)
2011 K2 -Pakistan (8611 m
 
ALPSKÝ STYL
V poslední době se povědomí o něm rozšířilo i mezi laickou veřejností. Otázku „S kyslíkem nebo bez?“ a následující diskuzi o snížení hodnoty takového výkonu museli vyslechnout například Klára Poláčková a Pavel Bém, první česká žena a první primátor hlavního města na Everestu. Alpský styl a tzv. lehkou expedici ale definovala mezinárodní horolezecká organizace UIAA už v roce 1985:
ALPSKÝM STYLEM lze označit pouze výstup, při kterém lezecké družstvo s maximálně 6 členy postupuje k vrcholu bez návratů a fixování, bez umělého kyslíku a jakékoli pomoci od jiných osob, tedy členů jiné nebo i vlastní expedice. Nosiči se připouštějí jen v malém množství pro transport do základní tábora. Jedním z prvních výstupů podniknutých tímto stylem byl prvovýstup Petera Habelera a Reinholda Messnera levou částí jižní stěny Gasherbrumu I v roce 1975, vrcholnou podobou klasického expedičního stylu pak v témže roce vylezená JZ stěna Everestu nejlepšími britskými himálajisty pod vedením Chrise Bonnigtona.
 
LEHKÁ EXPEDICE pak označuje styl, při kterém se připouští při výstupu budování postupových táborů a zabezpečování přelezených úseků fixními lany, návraty a opakované pokusy, ale ostatní podmínky jsou podobné jako u alpského stylu – nanejvýš 6 účastníků expedice včetně Šerpů, kyslík k dispozici pouze pro lékařské účely a nosiči jen do BC. Ve dvoučlenné expedici tak může jít o úctyhodný vrcholný výkon.
 
Styl, při kterém horolezci používají fixní lana zabudovaná jinými expedicemi nebo dokonce jimi vybudované tábory, nemá s těmito dvěma způsoby výškového horolezectví nic společného. Stále to je však horolezectví, jehož účelem je radost z dosažení vrcholu
 





[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Alena Čepelková | Vydáno dne 01. 09. 2011 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Alena Čepelková

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Tráva a kyslík na Broad Peaku (15.08.2024)
Nový návrh NP Tanapu (12.08.2024)
Valná hromada ČHS (13.04.2024)
Připomínky k Návštevnému poriadku TANAP (03.03.2024)
Sběr nominací na Výstupy roku (16.02.2024)
Definitivní Návštěvní řád TANAPu (25.11.2023)
Výstupy roku 2022, slavnostní vyhlášení. (11.08.2023)
ČHS odmítá Rusy a Bělorusy na závodech IFSC (23.06.2023)
Proč se jezdí závodit do Asie? (19.05.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.03.2023)
VH ČHS nebude schvalovat novou identitu (14.03.2023)
Výstupy roku 2022 (02.03.2023)
Valná hromada ČHS 2023 (25.02.2023)
ČHS zavedl mobilní infokartu (10.11.2022)
Ze říjnového VV ČHS (31.10.2022)
Anketa k rozvoji území kolem Branických skal (14.07.2022)
Světový pohár 2023 v Česku? (04.06.2022)
Valná hromada ČHS (28.03.2022)
ISMF nepovolí účast Rusů a Bělorusů na mezinárodních soutěžích (07.03.2022)
Otevřený dopis ruských horolezců proti válce na Ukrajině (04.03.2022)
IFSC zpřísňuje sankce pro Rusko a Bělorusko (04.03.2022)
Vadim Timonov proti válce (01.03.2022)
Ne válce, zní z Ruska (27.02.2022)
Prohlášení ČHS k Ukrajině (25.02.2022)
Štafeta ČHS čtvrtá (14.02.2022)
Výsledky ankety ČHS 2021 (28.01.2022)
Valná hromaha ČHS 2021: Všichni kandidáti zvoleni, všechny návrhy prošly (30.05.2021)
Volby nového vedení ČHS (02.05.2021)
Valná hromada ČHS 2021: schváleno (04.04.2021)
Ilegální ferraty v Českém Středohoří (09.02.2021)
NÁBOR SOKOLÍKŮ 2021 (30.01.2021)
VH 2021 bude online (24.01.2021)
Posouzení značky ČHS (17.12.2020)
Nominace - Výstupy roku ČHS 2020 (17.12.2020)
Útěk do svobody (30.11.2020)
Říjnové zasedání VV (01.11.2020)
Jak s lezením v nouzovém stavu (23.10.2020)
VV ČHS - zápis ze srpna (05.09.2020)
Karel Bělina zbaven správcovství skal (12.07.2020)
Valná hromada 2020 (14.06.2020)
Dokumenty z VH ČHS 2020 (13.06.2020)
O čem bude Valná hromada ČHS (07.06.2020)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.05.2020)
Valná hromada ČHS bude 13.6. (12.05.2020)
VYJÁDŘENÍ ČHS K NELEGÁLNÍMU TÁBOŘIŠTI V ADRŠPAŠSKÝCH SKALÁCH (04.05.2020)
Proč v databázi ČHS na webu někdy v noci fungují mapy omezeně?? (14.04.2020)
VV jednal přes videokonferenci (10.04.2020)
Odsunutí termínu valné hromady ČHS (13.03.2020)
OVK LP ruší cesty zajištěné lešenářskými kotvami z OBI (11.03.2020)
Testy expanzivních nýtů (27.02.2020)
Ročenka ČHS 2019 (20.02.2020)
Zasedání VV ČHS: dvě rezignace, tři jmenování (12.02.2020)
ČHS a ČSL obnovili spolupráci (01.02.2020)
Zrušení lékařské komise (22.01.2020)
Odhalení na severu Sušek (10.12.2019)
Výstupy roku ČHS za rok 2019 - podávání nominací (04.12.2019)
Zasedání VV ČHS: Kooptován Pavel Blažek (16.10.2019)
Zasedal VV ČHS: změna stanov a řízení soutěžního lezení (19.09.2019)
Horydoly jako bezpečnostní hrozba? (11.09.2019)
Schůze VV: odvolání Tomáše Bintera st. (04.09.2019)
Zápis disciplinární komise (23.07.2019)
Likvidace pobočných spolků ČHS (31.05.2019)
Zápis z jednání VV ČHS 29.4. (11.05.2019)
Předsedou JAMESu Anton Pacek (31.03.2019)
Valná hromada ČHS 2019 (27.03.2019)
ČHS hledá nové kolegy pro oblast soutěžního lezení (26.03.2019)
Jan Zbranek rezignoval (12.02.2019)
Evropští horolezci chtějí letní čas (11.01.2019)
Další závodníci se státní podporou (23.10.2018)
29. PELIKÁNŮV SEMINÁŘ (03.10.2018)
ČHS se stěhuje (27.09.2018)
SKÁLY NA MUŽSKÉM- oprava a omluva (07.09.2018)
Jednal VV CHS: s.r.o., oprava vyjádření na VH, nabídka ČSL. (27.06.2018)
Dojistit Velkou plotnu na Suškách? Jo, vlastníma smyčkama. (21.06.2018)
Nový člen VV, ČHS jedná s ČSL, založení s.r.o. (29.05.2018)
Výpověď smlouvy pro ČSL, Turek na disciplinárku (09.05.2018)
VH ČHS: Jak to bylo doopravdy (26.03.2018)
Valná hromada ČHS 2018 (24.03.2018)
Ekonom ČHS - výběrové řízení (02.03.2018)
Ročenka ČHS 2017 (27.02.2018)
Pozvánka na valnou hromadu ČHS (24.02.2018)
Hlasování kartičkami na Valné hromadě (21.02.2018)
Polemika kolem výběru reprezentace (17.01.2018)
"Sokolíci" 2018–2020 - výzva mladým alpinistům (16.01.2018)
Boulder kodex 2017 (17.12.2017)
Odpověď ČHS na prohlášení ČSL k odtržení závodního lezení (05.12.2017)
Boj o překližku (05.12.2017)
Je možné změnit ČHS? (05.12.2017)
ČHS hájí jednotu sportovního lezení (27.11.2017)
Založena Evropská horolezecká asociace (25.11.2017)
Soutěž ČHS (14.11.2017)
Jak začít na písku? Doporučení mistrů pískařů (16.05.2017)
Dojišťování? UFO? Maglajz? Anketa pískařů díl 6. (08.05.2017)
ČHS obnovil spolupráci se Slovinci (26.04.2017)
Jsou ještě možnosti prvovýstupů? Anketa pískařů díl 5. (25.04.2017)
Dobrodružství na písku? Anketa pískařů díl 4. (20.04.2017)
Přenosy ze závodů budou dál zdarma (12.04.2017)
Morál a čísla? Anketa pískařů díl 3. (12.04.2017)
Výstupy roku 2016 (11.04.2017)
Bouře kvůli placení přenosů (10.04.2017)
Horolezec roku končí (02.04.2017)
Sázka o 10 klacků (31.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři II. (31.03.2017)
Úplná pravda o Valné hromadě (29.03.2017)
ČHS - valná hromada 2017 (25.03.2017)
Pískovcové lezení, pískaři I. (24.03.2017)
Změna v rozpočtu ČHS na rok 2017 (24.03.2017)
Vychází výjimečná ročenka ČHS (23.03.2017)
Valná hromada ČHS 2017: pozvánka, bulletin a registrace kandidátů (14.03.2017)
ČHS vypisuje výběrové řízení (12.02.2017)
Zpráva o výsledcích závodní reprezentace (18.01.2017)
Napomenutí za kartáčování chytů (04.01.2017)
Slevy na slovinských chatách (09.10.2016)
Nýty v Korosadowiczovi? (06.10.2016)
Web ČHS v responzivním kabátě (23.08.2016)
Chcete pracovat v ČHS? (23.06.2016)
Lidičky na Valné hromadě (19.03.2016)
Valná hromada ČHS 2016: hlasování o 11 miliónech (21.02.2016)
Ferrata na Frýdlantské cimbuří zamítnuta (26.01.2016)
Pojištění pro horolezce od ČHS (03.12.2015)
Zasedal VV ČHS (02.12.2015)
ČHS leaderem mezinárodního grantu (26.11.2015)
Kdo je horolezec roku? (22.11.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IX (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VIII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VII (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu VI (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu V (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu IV (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu III (23.05.2015)
Nové a změněné cesty na Horosvazu II (23.05.2015)
Nové a změněné cesty v databázi Horosvazu I (23.05.2015)
Čtvrtletník ČHS (10.04.2015)
Valná hromada ČHS 2015 (05.04.2015)
ČHS spustil Skály ČR (20.03.2015)
Vize ČHS 2015, díl III (16.02.2015)
Vize ČHS 2015 - II. díl (11.02.2015)
Vize ČHS 1. díl (10.02.2015)
Důvěra kontra transparentnost a válka Alpenvereinů (26.01.2015)
ČHS posiluje tým (08.01.2015)
Via Ferráta nebude? - a přece je! (02.08.2014)
Protest horolezců ve Vlčí rokli (14.07.2014)
Dodo Kopold vyloučen z Jamesu (08.04.2014)
Smělé plány Tatra Mountains Resorts (05.04.2014)
Náhubková směrnice zrušena (31.03.2014)
Valná hromada 2014 (25.03.2014)
Zamyšlení nad otázkami koncepce českého alpinismu (24.03.2014)
Valná hromada bude o volbách a opět o náhubkové směrnici (21.03.2014)
VV ČHS odstoupí v březnu (11.02.2014)
Jak sis zalyžoval Zobane? (26.01.2014)
Soutěž o nejlepší fotografii na PF 2014 (26.11.2013)
Jednal VV ČHS: Zvýšení prostředků pro Drytooling a MG na Panťáku (22.11.2013)
Žlebská jehlo, sbohem (29.10.2013)
Podpora Hrozové, granty na publikace a závody mládeže nově (10.10.2013)
Němci a Rakušani zpět do UIAA (06.10.2013)
Válka UFO? (22.08.2013)
Výstupy roku 2013 - soutěž vyhlášena (03.07.2013)
Agostino Da Polenza k incidentu na Everestu (02.06.2013)
Historická komise OVK LP (27.05.2013)
Renovace vrcholových knížek (25.05.2013)
Frankenjura.com (16.05.2013)
Valná hromada ČHS 2013 (22.03.2013)
Nový web IFSC, aplikace pro telefony a další novinky (22.03.2013)
Sasíci schválili UFO (05.03.2013)
Nové průvodce v knihovně ČHS. (27.02.2013)
Paseky v Roklici (17.02.2013)
HoroLezec 2012 (14.02.2013)
ČHS hledá předsedu komise alpinismu a sportovního lezení (14.12.2012)
Horolezecem roku Adam Ondra (25.11.2012)
Český horolezecký svaz vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografii (22.11.2012)
Chcete pracovat v ČHS? (09.11.2012)
ČHS: Jednání VV a dva disciplinární tresty pro Radka Lienertha (07.09.2012)
Lezecký park Alkazar (16.07.2012)
Krádež historických dokumentů na Suškách (11.06.2012)
Ukousněte si z miliónu (24.05.2012)
Městská policie šikanuje horolezce (06.05.2012)
Valná hromada ČHS 2012 (24.03.2012)
Valná hromada 2012 už tuto sobotu (21.03.2012)
Svazový redaktor opět na scéně (22.02.2012)
Vyjádření Libora Hrozy ke konfliktu ve věci řízení sportovního lezení (14.02.2012)
HoroLezec 2011 (09.02.2012)
Kontroverze kolem Compressor Route (05.02.2012)
Volby do Výkonného výboru ČHS (01.02.2012)
Horosvaz na Facebooku (29.01.2012)
Horosvaz v novém (08.01.2012)
Přílepská skála a zákaz lezení? Ne! (20.10.2011)
Soutěž Horolezec roku 2011 (17.10.2011)
Via ferrata na Tyršovky v Labáku? Ale kdepak! Jen monitoring. (05.09.2011)
Red Rocks v nebezpečí (16.08.2011)
Horolezci na tiskové konferenci Czech Tourism (02.07.2011)
Kupte si horu... (10.06.2011)
Elektronický Zpravodaj ČHS (07.04.2011)
Co se doopravdy dělo na Valné hromadě? (05.04.2011)
Valná hromada ČHS 2011 (26.03.2011)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (23.03.2011)
Je změna § 14 Stanov ČHS ke prospěchu členům? (14.03.2011)
Informace OVK Labské pískovce k ferrátám (17.02.2011)
Zpravodaj ČHS 1/2011 (07.01.2011)
Zasedala OVK Labské pískovce (21.11.2010)
Jorg Brutscher reje do Hudyho (18.11.2010)
Výběrové řízení na šéfa závodníků (19.10.2010)
Pavel Trčala opět na scéně. (06.10.2010)
Monte Sarmiento poprvé? (17.09.2010)
Bude Hudy Cup bez maglajzu? (10.09.2010)
Klettergarten je Lezecký park (02.09.2010)
AlpspiX - další alpská opičárna (07.07.2010)
Jednání o Labáku pokračují (28.06.2010)
Soutěž o Výstupy roku (26.06.2010)
Nové nýty na Cerro Tore (21.06.2010)
ČHS a ochrana přírody (16.06.2010)
HORYDOLY se inspirují u Horyinfa (17.05.2010)
A ty jsi byla prvá…holka (07.05.2010)
Horyinfo je mediálním partnerem ČHS (18.04.2010)
Valná hromada 2010 (29.03.2010)
O čem bude Valná hromada ČHS 2010 (25.03.2010)
Tisková konference ČHS (16.03.2010)
Ferrata v Jizerkách (19.02.2010)
Vzpoura v Labsku (07.12.2009)
Pochvala za Brno, výrok revizní komise (16.11.2009)
Přispějte na památník Expedice Peru 1970 (12.11.2009)
Ministr životního prostředí jednal s horolezci (30.10.2009)
SP v Brně ohrožen, ČHS pozastavuje členství v UIAA a mediální bublina splaskla (08.10.2009)
Kam bude směřovat ČHS (28.09.2009)
Hrozová dostane MS zaplaceno (19.09.2009)
Úvahy nad zasedáním VV ČHS (10.09.2009)
Marketingové a mediální zastupování ČHS (20.08.2009)
Do Holešovic a na Smíchov zadarmo (29.07.2009)
Horolezecký svaz představil mediální komisi (25.06.2009)
Zákazy magnézia se stupňují (27.05.2009)
Velké Disciplinární Nic (22.04.2009)
Hlavní cena Fair Play pro Hrubého a Jaroše (31.03.2009)
Valná hromada 2009 (20.03.2009)
Pozvánka na Valnou hromadu ČHS (15.03.2009)
Incident Libora Uhra a Radima Slívy na Váňově kameni (10.03.2009)
Jak se financují horolezci (03.03.2009)
Horolezci se valně hromadili (23.02.2009)
Co slíbilo nové vedení Českého horolezeckého svazu (31.01.2009)
Mimořádná valná hromada ČHS (31.01.2009)
Altaj a Cimrman - atmosféra houstne (26.10.2008)
Byla databáze skalních oblastí ukradena? (08.10.2008)
Nová tvář ve vedení ČHS (18.09.2008)
Nejlepším horolezcem Radek Váňa (04.08.2008)
Valná hromada ČHS 2008 (29.03.2008)
MG na písku ano, nebo ne? (28.03.2008)
Otevřený dopis Jiřímu Babačovi (26.03.2008)
Výjimka pro Český Ráj (19.03.2008)
Bílá válka se valí do schůzovních místností (17.03.2008)
Obavy (16.03.2008)
Němci a Rakušané odchází z UIAA (13.03.2008)
110 let českého horolezectví (19.11.2007)
Soutěž o Výstupy roku 2007 (16.11.2007)
Disciplinární trest Adama Ondry (07.11.2007)
Génius Jára Cimrman (05.10.2007)
Nové stanovy ČHS (22.09.2007)
Jak se hledala "Cimrmanova" hora (01.08.2007)
Dejme jim jejich MG! (19.07.2007)
Vyfoukli vrchol Cimrmanům (12.07.2007)
Asfaltka pod Everest (19.06.2007)
Potrestání Adama Ondry za magnézium (10.06.2007)
Vážený pane Smoljaku, vážený pane Svěráku. (22.05.2007)
Výzva Alana Formánka (26.04.2007)
Valná hromada ČHS 2007 (24.03.2007)
Stojím si za návrhem rozpočtu... (22.03.2007)
Génius slepých uliček na Altaji (20.03.2007)
Volební kampaň začíná... (13.02.2007)
Pavel Bém na Everest (09.02.2007)
Hledejte informace u odborníků (16.01.2007)
Příprava na Valnou hromadu ČHS (03.01.2007)
Slovenské hodnocení sezóny (06.12.2006)
Smíchovské dojmy (25.11.2006)
Výstupy roku 2006-výzva (22.11.2006)
Nové stanovy ČHS (04.11.2006)
Jak dopadla valná hromada? (06.03.2006)
Granty mládeže ČHS (06.05.2003)
Tisková konference ČHS (06.02.2002)



Komentář ze dne: 01.09.2011 18:48:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vojta (vojta.lejsek@gmail.com)
Titulek: Kanča pátá?
Pravda, poslední vydání předních geologických a geografických časopisů jsem nečetl, ale přesto mě informace o pádu Kančendžengy z bronzové příčky až na konec první pětky celkem překvapila ;-)
1 0

Komentář ze dne: 01.09.2011 21:19:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Kanča pátá?
Díky, opraveno
0 0

Komentář ze dne: 02.09.2011 12:29:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - hlína (@)
Titulek: Něco o horách
Díky Aleno za pěkné shrnutí. Články o horách se v českých lezeckých serverech objevují čím dále méně, ostatní servery to přešly jen krátkou informací. Sleduji osobní stránky Gerlinde Kaltenbrunner několik let a jejím výkonům je věnována patřičná pozoronost na rakouském Bergsteignu (což lze pochopit, i když dnes bydlí v Německu, je to rozená rakušanka). Rakouská media věnovala jejímu završení projektu "všechny osmy" patřičnou pozornost (včetně klíčových rakouských novin Der Standard). Dost tam bylo věnováno i komentářům (i starším) a názorům (na ženské lezení v horách obecně), které k výkonům Gerlinde K. měl guru himalajského lezení Reinhold Messner - a že to bylo opravdu velmi osobité.
Nutno podotknout, že K2 byl kopec, s kterým měla G.K. dlouhodobě otevřený účet, úspěšné expedici předcházelo několik neúspěšných pokusů - vše je možno si podrobně prostudovat na její stránce v expedičních denících.
Podle mého skromného názoru se jedná o jeden z klíčových mezníků ve vysokohorském lezení, čemuž snad s výjimkou tvého článku neodpovídá právě reakce v českých odborných webech. Takže díky.

Hlína
0 0

Komentář ze dne: 02.09.2011 14:34:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena Čepeková (@)
Titulek: Re: Něco o horách
Hlínovi moc díky za doplnění, letošní Gerlindin výstup na K2 by určitě zasluhoval větší prostor, já jsem jen aktualizovala článek, který jsme vloni napsala pro časopis Everest. Tímto prosím o shovívavost i s údaji o počtu mužů s korunkou, protože ten se taky změnil. No a Radek Jaroš má našlápnuto....
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci