Neo Air přichází v papírovém krabičce, která svou velikostí slibuje značnou úsporu místa v batohu a na zadní straně tvrdí, že NeoAir je třikrát teplejší, než jakákoliv neizolovaná podložka, a to díky patentované tepelné bariéře, že má díky trojúhelníkovém komorovému systému výbornou stabilitu a že se snadno nafukuje ústy, přičemž vlhkost vdechovaného vzduchu neovlivňuje výkon podložky – tím je patrně myšlena tepelná izolace.
Základní vlastnosti ukazuje obrázek výše – prostřední vrstva podložky je z materiálu odrážejícího teplo, také spodní vrstva je stříbřená. Systém trojúhelníkových komor dělá rýhování, které vytvoří zvenku vroubkování, které má za úkol zmenšit posouvání podložky po terénu.
Používal jsem NeoAir přes léto jednak v bivacích v Ostrově a dalších pískovcových oblastech přímo na pískovém podkladu, jednak ve stanu při našem výjezdu do Tuolumne Meadows a Yosemite. Přitom jsem zjistil, že skladnost je přímo neocenitelná, potěšila nízká váha. Cenou za to je trochu opruz s nafukováním – velká tloušťka a pohodlnost něco stojí. Na podložce se spí velmi dobře, ale přesto má dva problémy.
Jednak při pohybu šustí, zvlášť je-li méně nafouknutá, jednak je poměrně kluzká, což se projeví hlavně ve stanu když nestojí na vorodovném místě. V kempu v Tuolumne Meadows jsme měli místo s kopce a i s podložkou jsem v noci sjel tak, že mne držela stěna stanu. Naštěstí nepršelo, takže dotek vnitřního stanu a tropika nevadil.
Klíčovou otázkou je jak moc podložku nafouknout. Když ji nafouknete do plna, šustí při pohybu málo, když ji zatížíte bodově – třeba při sezení – neprosednete ji až na podklad. Na druhou stranu je už poněkud tvrdá a při spaní na boku to už pocítíte.
Když ji nafouknete méně, je to při ležení pohodlnější, šustění při převracení se během spánku už je ale výrazné a můžete při častějším převalování se budit své okolí i sebe sama. Doporučit lze špunty do uší. Pěkné je, že podložka složená na třetiny vytvoří docela použitelné sezení.
Problémem se také ukázalo být umístění podkladu pod hlavu. Jsem zvyklý mít pod hlavou polštář, venku to řeším obvykle botami nebo lanem pod podložkou a flískou na podložce. U této podložky však vždycky v noci došlo k posunutí tak, že k ránu už byla flíska i boty mimo podložku a pod hlavou nic. Jediné, co se osvědčilo, je sbalené lano, které se přece jen zachycuje za rýhování trojúhelníkových komor a vydrží na místě do rána.
Otázkou je, co se bude po delší době dít uvnitř podložky, zda vdechovaná a nevyvětratelná vlhkost nepovede ke vzniku plísní. To se uvidí až časem. Každopádně jsou hlavním rysem malá velikost a váha při sbalení a dobrá izolační schopnost, které vedly i slovinské horolezce Urbana Novaka a Nejce Marčiče k výběru této podložky pro jejich prvovýstup na K7.
Pokud by vás zajímalo, jak martačka šustí při používání, tady je srovnání s matračkami Therm-A-Rest NeoAir.
Thermarest NeoAir je velmi lehká, skladná a dobře izolující podložka na spaní a bivakování, poskytující tloušťkou přes 6 cm v nafouknutém stavu dobrý komfort. Negativem je klouzavost a šustivost. Vzhledem k nebezpečí propíchnutí se doporučuje ji používat ve stanu, nebo podkládat plachtou. Je vhodné mít vždy s sebou lepicí soupravu. Podložku je také třeba chránit před propálením.
Hmotnost: 410 g
Rozměry (velikost R): 51x183 cm
Tloušťka: 6,3 cm
Teplotní koeficient: R-2,5
Vhodná sezóna: Jaro, podzim, zima
Cena: 3150,- Kč
e-shop: RockJoy
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat