V někdejším Sovětském svazu se závodilo v ledolezení od roku 1970, závody byly v obtížnosti a rychlosti a ve speciální disciplíně na rychlost 100+, ve které závodily pravidelně se ve vedení střídající dvojice na trati vyznačené čísly připevněnými na ledu. V tomto posledním případě šlo vlastně o technické lezení kombinované i se slaňováním a budováním stanovišť. Trasa byla vyznažena v dolní partii ledovce a vedla přes několik trhlin a kolmých až převislých stěn. Reportáž o jednom takovém závodě najdete ve článku Ledové prazávody.
V zimě 1996/97 se Rusové zúčastnili závodu ve francouzském Courchevelu, kde byla postavena 40metrová ledová věž, na které se závodilo od roku 1995 do 2000, kdy spadl obrovský kus ledu jen několik hodin před začátkem závodu. Závodilo se kdo vyleze co nejvýše s co nejmenším počtem zaseknutí za dobu od 8 do 14 minut. Několik závodů proběhlo i v Severní Americe, ale v roce 1999 bylo ledolezení vyřazeno z Winter X Games. V USA se konají ledové festivaly obsahující závody s vlastními pravidly dodnes, například v Ouray, nebo Canmore.
Jednotlivé závody v Evropě byly od roku 1989 již organizovány jako seriál, který se ještě nenazýval Světovým pohárem. Šlo o závody na ledových věžích v Courchevelu, Cortině, Pitztalu a Kirově. Společná pravidla se objevila v roce 1998 a od roku 2000 byl firmou Hohenwerkstatt GmbH organizován Světový pohár IWC do roku 2002, kdy převzala organizaci ICCIC, která se stala členem UIAA. V letech 2004 a 2005 se Světový pohár nekonal, byly jen jednotlivé závody a od roku 2006 probíhá Světový pohár do dneška pod hlavičkou UIAA. Skladba se ustálila na dvou disciplínách – lezení na obtížnost a na rychlost, zatímco ledový bouldering se dnes již neprovozuje. Protože už někteří zapomínají, co se kdy dělo a mnohdy to bylo dění poměrně zajímavé, dovolím si postupně připomenout jedotlivé ročníky a lidi v nich.
V zimní sezóně 1999/2000 proběhl první Světový pohár, při kterém startovaly vedle sebe jak národní i firemní týmy. Je zajímavé jak je ve výsledkové listině vedle sebe třeba Rusko a Grivel nebo Black Diamond. Závodů proběhlo celkem šest, v rakouském Pitztalu, francouzském Courchevelu, Italské Cortině - bouldering, ruském Kirovu, švýcarském Saas Fee a švédském Are. Tento první Světový pohár se stal kořistí Kanaďana Willa Gadda, který byl technicky nejvšestrannějším lezcem. To plati i do dneška. Will Gadd přelezl v loňském roce (2010) 140 metrů dlouhý pětačtyřicetistupňový převis po tu a tam visících rampouších, pojmenoval to Spray On a oklasifikoval WI 10 (Novinky z ledopádu Helmken, Spray on . nejtěžší cesta v ledu). V roce 2009 přelezl třetí nejdelší vodopád Kanady v Britské Kolumbii (Proti proudu vodopádu)
Druhé místo patřilo tehdy 29letému francouzskému sportovnímu lezci Francoisi Lombardovi, jehož portrét najdeme v Zakově knize Rock Stars na straně 93. Měl už za sebou jedno celkové vítězství ve Světovém poháru v lezení na obtížnost v roce 1994, druhé mu uniklo o kousek a na RockMasters v Arcu zvítězil v roce 1995. Jeho druhé místo v ledolezeckém Světovém poháru je asi něco takového, jako kdyby si cepíny opatřil Tomáš Mrázek a vklínil se na ledolezeckém svěťáku mezi Bendlera a Park Hee Yonga.
Třetí se na IWC 2000 umístil další Francouz Daniel Dulac, který byl úspěšný ve všem od boulderingu po ledolezení a ukázal nadějnou formu pro další roky. Čtvrtý, italský horolezec Mauro Bubu Bole, ukázal pevné nervy nejen při svých mixových onsightech, ale i na závodech.
Ženskou kategorii vyhrála Kanaďanka Kim Csizmazia, která celé sérii doslova dominovala a ukázala, že byla doma i v těžkých mixových cestách. Zopakovala tehdy ve Val di Cogne cestu X-Files, M10. Kim je univerzální lezkyně, později lezla i s Willem Gaddem extrémní ledové túry a stejně doma byla i na skalách. Co je to vlastně za úžasnou babu je vidět nejlíp z videa Udo Neumanna, na kterém dělá druhý přelez stropové širočiny TRENCH WARFARE 5.12 d v Little Cottonwood Canyonu v Utahu v roce 1997.
V diskusi na Cascade Climbs jsem také našel, že prodělala renovaci kyčelního kloubu, ale že se zase vrátila k lezení.
Druhá skončila vyrovnanými výkony Maďarka Ildi Kiss před Ruskou Irinou Ryženkovou. Ildi Kiss má na Facebooku krásnou fotku jak na bouldermatce s maglajzpytlem na zádi přebaluje jedno ze svých dvou dětiček. Jestli používá k zasypávání zadečku pudr, nebo maglajz se z fotky nedá zjistit :-). Dens pracuje Ildy Kiss jako instruktorka lezení a když má čas a jsou podmínky, vyráží do hor.
O dění v Pitztalu svědčí video na Youtube, kde vidíme mimo jiné i některé rychlolezce, například známého francouzského lezce Christopha Profita, lézt ledový sprint ve slipech a striptýz na vrcholu ledové věže v podání Mauro Bubu Boleho:
Výsledky jsou zde.
Pro špatný stav ledu na věži se závody nedokončily, protože ráno 25. ledna se odtrhla a zřítila část ledové věže. Proto se kvůli nebezpečným ledovým podmínkám neuskutečnilo mužské semifinále a finále a ženské finále. Body se rozdělily všem, kdo u mužů postoupili do semifinále a u žen do finále, takže se dosavadní pořadí nezměnilo. Muži dostali všichni po 37 bodech a ženy po 60 bodech. Závod v rychlosti den předtím absolvovali někteří lezci opět, stejně jako v prvním závodě Pitztalu, ve spodním prádle.
V Cortině šlo o ledový bouldering, kde lezci lezli jednotlivé problémy jištěni shora a byl to jediný bouldering v celém seriálu. Zajímavá je zmínka o tom, že autorem jednoho z finálových bouldrů byl Daniel Dulac, který sám závodil a skončil druhý. Jak mohl být stavěč i závodník současně mi není moc jasné, ale píšou to tak. (Planetmountain - články Cortina, Fotogalerie: Fotogalerie). Závod se konal 29. ledna 2000 za chatou Rifugio Falora, kde tým pod vedením Maurizio Galla postavil ledovou strukturu s jeskyněmi, věžemi a třemi dřevěnými deskami pro drytooling. Struktura měla i dlouhé převisy. V kvalifikaci nastoupilo pod tři problémy 13 žen. Nejlepší formu ukázala Kanaďanka Kim Csizmanzia, která jako jediná topovala všechny tři problémy. Další v pořadí byla Maďarka Ildi Kiss a místní horská vůdkyně Nadia Dimai, která svým výsledkem překvapila i sama sebe.
Mužské problémy byly podle dobového článku velmi dlouhé, strmé a spektakulární. Kanaďan Will Gadd vylétl jako raketa, všechny problémy dal i Francouz Francois Lombard. Závod provázel incident, kdy jeden závodník ze vzteku, že byl jeho pokus ukončen pro použití zakázané zóny, zahodil cepín a zranil jednoho z organizátorů. Na sešití rány bylo třeba 10 stehů.
Finále 30 ledna probíhalo za hustého sněžení, což závodníky nijak nerozhodilo. Nejprve závodily ženy na třech problémech. První byl lehký a topovalo ho pět závodnic. Druhý vyřadil všechny kromě Csizmazii, Kiss a Dimai. Svou převahu ukázala Csizmazia, která topla jako jediná i třetí boulder. Těsně druhá skončila Nadia Dimai a třetí Maďarka Ildi Kiss.
Následovalo mužské finále s těžkými problémy na rozlousknutí. Zvítězil Kanaďan Will Gadd, když Francois Lombard spadl těsně před vrcholem finálového boulderu a skončil třetí za Danielem Dulacem.
Video Will Gadd:
Ice World Cup 2000 - Will Gadd by broadbandsports
Čtvrtý závod se konal na radikálně odlišné struktuře jak svou konstrukcí, tak umístěním. Převislá žulová stěna byla umístěna pod střechou v desetipatrové garáži. To má výhodu v ochraně před špatným počasím, ale nevýhodu v umělém světle. Mixové cesty ve skále i ledu rychle ukázaly, kdo měl drytoolingové zkušenosti a kdo ne. V semifinále byli někteří borci po noční párty poněkud indisponováni, ale kafe dělalo zázraky a jistě všechny probrala silová 20metrová cesta s přímým startem bez stupů, skalní sekcí a převislým ledem na závěr. Ještě těžší bylo finále, obsahující mikrolišty, atletický převislý traverz, dlouhou sekci překonávanou čtyřkami. Jenže ani tyto nástrahy nebyly dost těžké. Francois Lombard cvakl závěrečný řetěz, když měli ostatní ještě lézt. Cestu hladce topoval i Will Gadd a díky lepšímu semifinále odsunul Lombarda na druhé místo. Pak ovšem ten rok v mixech nepřekonatelný Mauro Bubu Bole doběhl do topu ještě rychleji a získal vedení. Jenže se netěšil dlouho. Francouzský bouldrový šampion Daniel Dulac byl ještě rychlejší a zvítězil.
V Saas Fee závodilo jen 10 žen a Kim Csizmazia ukázala, že závodí v úplně jiné lize. Poté vyzkoušela mužské cesty, byla by mezi muži sedmá. Druhá skončila budoucí královna ledu Ines Papert a třetí Maďarka Ildi Kiss.
Rychlostní závod byl exhibicí Francouzských lezců v čele s legendárním Christophem Profitem, který závodil ve velkém stylu a opět skoro nahý. Článek na Planetmountain.
http://old.risk.ru/rus/iceclimb/worldcup2000/5th/final/index.html
Na 30metrové ledové věži startovalo celkem 38 mužů a 13 žen. Mužskou soutěž vyhrál opět Kanaďan Will Gadd, který tím upevnil své vedení. Na druhé příčce skončil tehdy Anthony Lamiche před Italem Erikem Svabem. Francois Lombard byl až šestý a i když zůstal na celkovém druhém místě v rankingu, 78bodová ztráta už byla těžko překonatelná.
Svou nadřazenost potvrdila dalším vítězstvím i Kim Csizmazia, která vyhrála před Ruskou Margaritou Kolodkinou a Maďarkou Ildi Kiss a s náskokem 83 bodů už měla celkové vítězství skoro jisté.
Dosavadní suverén ročníku 2000 Will Gadd v Åre selhal, skončil až 12., ale i tak si připsal důležité body. Druhý v celkovém pořadí Francois Lombard se do finále dostal, ale při ztrátě 78 bodů na Gadda mu ani vítězství v nepřineslo celkovou první příčku. Stříbro v závodě získal známý Ital Mauro Bubu Bole, který se právě vrátil z výletu na ledy do Colorada. Třetí skončil další Francouz Daniel Dulac, další pořadí Aljaž Anderle, Erwan Le Lann, Stephane Husson, Henrik Bolander a Urs Odermatt.
V závodě žen konečně prorazila Francouzka Isabelle Carrier dosavadní dominanci Kanaďanky Kim Csismazie, která tak skončila druhá, třetí byla Slovinka Alenka Jerala. Následovaly Margarita Kolodkina, Lydija Frolova, Ildi Kiss a Irina Ryženkova.
Fotogalerie z Are na stránkách Aljaže Anderleho
Celkovou tabulku se podařilo zrekonstruovat ne zcela přesně, protože v dnešní době už díky zániku pořadatelské firmy Hohenwerkstatt GmbH je tehdejší oficiální web světového poháru ice-time.com prázdný a doména je na prodej. Zpravodajské weby uvádějí jen u místění ve finále a body za 9. až 30. místo už lze těžko rekonstruovat. Jen v některých případech se u důležitých závodníků ve článcích zmiňuje umístění v nižších patrech a tam bylo možné se dopracovat shody s publikovanými celkovými body.
IWC 2000 | Pitztal 14.- 16. 1. |
Courchevel 23. - 25. 1. 2000 |
Cortina 27. - 30. 1. |
Saas Fee 11. - 13. 2. |
Kirov 2.-5. 3. |
Åre 10. - 12. 3. |
celkem | ||||||
p. | b. | p. | b. | p. | b. | p. | b. | p. | b. | p. | b. | ||
Will Gadd | 2 | 80 | 37 | 1 | 100 | 3 | 65 | 1 | 100 | 12 | 28 | 410 | |
Francois Lombard | 1 | 100 | 4 | 37 | 3 | 65 | 4 | 55 | 6 | 47 | 1 | 100 | 404 |
Daniel Dulac | 0 | 0 | 2 | 80 | 1 | 100 | 4 | 55 | 3 | 65 | 300 | ||
Mauro Bubu Bole | 0 | 37 | 4 | 55 | 2 | 80 | 0 | 2 | 80 | 252 | |||
Stephane Husson | 3 | 65 | 37 | 7 | 43 | 0 | 0 | 6 | 47 | 192 | |||
Aljaž Anderle celk. 5.? | 0 | 37 | 0 | 6 | 47 | 5 | 51 | 4 | 55 | 190 | |||
Bruno Rüdisser | 4 | 55 | 37 | 8 | 40 | 5 | 51 | 0 | 0 | 183 | |||
Dmnitrij Byčkov | 7 | 43 | 37 | 5 | 51 | 0 | 7 | 43 | 0 | 174 | |||
Antony Lamiche | 5 | 51 | 0 | 0 | 0 | 2 | 80 | 0 | 131 | ||||
Tim Emmet | 6 | 47 | 2 | 37 | 0 | 8 | 40 | 0 | 0 | 124 | |||
Klemen Premrl | 9 | 37 | 37 | 0 | 0 | 8 | 40 | 0 | 114 | ||||
Erik Svab | 0 | 1 | 37 | 0 | 0 | 3 | 65 | 0 | 102 | ||||
Erwan de Lann | 0 | 37 | 0 | 0 | 0 | 5 | 51 | 88 | |||||
Massimo Da Pozzo | 0 | 37 | 6 | 47 | 0 | 0 | 0 | 84 | |||||
Henrik Bolander | 0 | 37 | 0 | 0 | 0 | 7 | 43 | 80 | |||||
Manu Ibarra | 0 | 37 | 0 | 7 | 43 | 0 | 0 | 80 | |||||
Urs Odermatt | 0 | 37 | 0 | 0 | 0 | 8 | 40 | 77 | |||||
Neil Gresham | 8 | 40 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 | |||||
Alexej Tomilov | 9 | 37 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | |||||
Julien Neumayer | 0 | 3 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | |||||
Pavel Slepněv | 0 | 5 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | |||||
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||||
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||||
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||||
Kim Czizmazia | 7 | 43 | 1 | 60 | 1 | 100 | 1 | 100 | 1 | 100 | 2 | 80 | 483 |
Ildi Kiss | 3 | 65 | 2 | 60 | 3 | 65 | 3 | 65 | 3 | 65 | 6 | 47 | 367 |
Irina Ryženkova | 1 | 100 | 5 | 60 | 5 | 51 | 5 | 51 | 8 | 40 | 7 | 43 | 345 |
Margarita Kolodkina | 2 | 80 | 3 | 60 | 6 | 47 | 0 | 2 | 80 | 4 | 55 | 322 | |
Isabelle Carrier | 5 | 51 | 7 | 60 | 10 | 34 | 7 | 43 | 11 | 31 | 1 | 100 | 319 |
Lydija Frolova | 6 | 47 | 4 | 60 | 4 | 55 | 4 | 55 | 9 | 37 | 5 | 51 | 305 |
Alenka Jerala | 4 | 55 | 8 | 60 | 7 | 43 | 6 | 47 | 10 | 34 | 3 | 65 | 304 |
M. Pierre Dufrene | 0 | 6 | 60 | 8 | 40 | 8 | 40 | 0 | 0 | 140 | |||
Nadia Dimai | 0 | 0 | 2 | 80 | 0 | 0 | 0 | 80 | |||||
Ines Papert | 0 | 0 | 0 | 2 | 80 | 0 | 0 | 80 |
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat