Podle různých zdrojů shořelo zatím 14.000 hektarů, z toho přibližně dvě třetiny zabírá patagonská step a jednu třetinu původní pabukové lesy. Nejvíce je ohrožena fauna a flora pabukových lesů. Kvůli téměř úplné absenci blesků v patagonských zeměpisných šířkách nezná tento ekosystém přirozené lesní požáry a obtížně se obnovuje. Požár kromě jiných druhů ohrožuje i populaci vzácného jelínka huemula, kterého najdeme na chilském erbu.
Ze založení požáru byl obviněn izraelský turista Rotem Singer, který zřejmě zapálil toaletní papír a nedokázal jej uhasit. U výslechu se údajně přiznal, ale nyní trvá na své nevině a tvrdí, že jde o nedorozumění vzniklé špatným překladem. Izraelští turisté jsou v parku velmi neoblíbení, kvůli hlučnému a arogantnímu chování, kterého se některé skupiny mladých lidí dopouštějí. Na několika hostelech v Puerto Natales, vstupní bráně do parku, pověsili cedule, že neubytovávají Izraelce.
Nelze opomenout, že poslední velký požár v Torres del Paine založil český turista v roce 2005. Dotyčný dostal malou pokutu, Česká republika se podílela na obnově zasažené oblasti finančně i každoročním vysíláním odborníků z Lesů ČR po dobu pěti let.
Proti ohni bojuje několik stovek lidí z řad CONAFu (správa národních parků), hasičů, vojska, ale i pomocníků z jiných zemí a dobrovolníků. Chilský president Piňera prohlásil, že oheň je pod kontrolou, aby se mohla otevřít východní část parku a minimalizovaly se tak finanční ztráty hotelů, které se zde nachází. Místní lidé, ačkoliv jejich vlastní obživou je také turistický ruch, volají po úplném uzavření parku do doby než bude oheň zcela uhašen a vytvořen plán obnovy a kontroly národního parku.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat