Na první shlédnutí mne film zaujal a nestalo se mi, že bych se v půlce začal ošívat a koukat jak to bude ještě dlouhé. I když kariéru Adama Ondry sledují a vím jak jednotlivé výstupy dopadly, i tak jsem se dozvěděl mnoho zajímavého ze zákulisí, co se běžně nepublikuje.
Petru Pavlíčkovi se povedlo udělat dílo koukatelné jak pro sportovní lezce specialisty, kterým nabídne detailní záběry Adamova stylu úchopů a pohybů, jeho geniální patičky a práci nohou, i pověstný řev, kterým si pomáhá u těžkých kroků a vypouští nahromaděnou páru při neúspěšném pokusu, tak pro lidi lezením zase ne až tak postižené.
Film zdobí výborná kamera dívající se nejen na Adamovo lezení, ale i na krajinu a věci kolem, nevynechají se ani takové drobné střihové vtípky, že třeba Adam spadne, zařve a pes pod skálou se lekne. Zvláště pěkné jsou krajinové záběry ze Španělska, protože Siurana sama o sobě je tak krásná, že se tam ošklivý záběr snad ani udělat nedá. I když člověk zná Adamovu kariéru a ví, jak příběhy závodů i jednotlivých cest dopady, nevadí to, protože Čarodějův učeň ukazuje řadu bližších okolností osvětlujících pozadí jeho výkonů. Přitom všem je přínosem výborná práce kamer, které ukazují nejen dění samo, ale i různé detaily i krajinu a dělají film zajímavý i pro nelezce.
Pozitivním prvkem je hudba, která funkčně a citlivě doplňuje děj na obrazovce a nestrhává na sebe zbytečně pozornost tam, kde nemá. Snad jen u finálového Adamova pokusu v cestě Marina Superstar shodí příliš brzy nasazená poměrně optimistická píseň napětí dřív, než pokus úspěšně vyvrcholí.
S trochou nadsázky se dá říci, že je to sice film o Adamovi, ale vlastně tak trochu o každém lezci, který jde za nějakým cílem a prožívá přitom úspěchy ale i boj a pochybnosti, když se nedaří. Ani moc nezáleží na těch absolutních číslech. I když je to u Adama 9b, jiného třeba 5c, pocity jsou podobné a tak je to celé vlastně prostřednictvím Adama Ondry film o lezení jako takovém. Kromě spousty skvělých momentů se sem tam najde i nějaká ta drobnost, která může odborníka dráždit, ale vy si jí ani nepovšimnete a tak to ani nebudu rozvádět. Snad jen jednu připomínku k titulkům, že když už mají všichni hovořící o Adamovi do kamery jmenovku, Alex Huber, Adamovi rodiče, Tomáš Mrázek a Tomáš Svišť Pilka, mohl ji mít i Vojta Vrzba, vzhledem k tomu, že je jako Adamův skoro dvorní fotograf osobou známou i mezinárodně, jeho fotky najdete i v německých průvodcích Frankenjury.
Na film už byly uveřejněny různé kritiky, většinou kladné. Výjimka byla recenze v americkém časopisu Rock and Ice, kde nepochopili proč se film jmenuje Čarodějův učeň, vadilo jim Adamovo řvaní a že ve filmu nejsou jeho další špičkové výkony na dalších cestách 9b, kterých se po Golpe de Estado, kterému se ve filmu věnuje nejvíce prostoru, vyrojilo dost.
Název filmu je jasně dvojznačný. Jednak připomínal kudrnatý Adam Ondra, před několika lety ještě s kulatými brejličkami filmového Harryho Pottera, čarodějnického učně, jednak jde o narážku na Pilkovu legendární cestu v Moravském Krasu. To řvaní je prostě součást Adamovy dvoustavové osobnosti. Jedním stavem je milý, příjemný a celkem tichý kluk, druhým stavem bojující lezecká mašina, vší svou obrovskou vůlí jdoucí za svým vysněným cílem, která ventiluje přetlak momentálního neúspěchu.
Ruku na srdce, kdo ještě neslyšel nějakou jinak milou, křehkou a distinguovanou dívku řvát při lezení v těžkém místě slova z repertoáru posledního dlaždiče? Pokud se to toleruje u ní, proč ne u Adama?
Že ve filmu nejsou všechny Adamovy nejlepší výkony je logické. Film musí někde začínat a někde končit. Petr Pavlíček si zvolil příběh dobývání prvního Adamova 9b a uzávěrka událostí byla březen 2010, Dál už je to jiný příběh. Je to takový vzorek, podle kterého si ty ostatní cesty můžeme umět představit. Samozřejmě by se mi líbilo mít ve filmu i bigwallovou stránku Adamova lezení, jako bylo Tough Enough na Madagaskaru, ale natáčení v takové stěně a destinaci je jak organizačně, tak finančně úplně jiný level. Třeba se díky tomuhle filmu dostane Petr Pavlíček jako filmař do povědomí velkých firem a umožní mu některá z nich i takovéhle projekty. Otevřený závěr filmu jakoby naznačoval možnost nějakého pokračování.
Je mi jasné, že jsem Adama neviděl naposledy
Čarodějův učeň mi připadá jako jeden z nejlepších světových lezeckých filmů současné doby a celkovým vyzněním si myslím, že je zajímavější, než třeba kultovní Progression od Big Up Production, nebo známý Sharp End, protože není jen volně řazenou mozaikou skvostných a technicky dokonalých lezeckých záběrů, ale má svůj děj a ty sice ne tak stoprocentně vybroušené, ale přesto velmi dobré lezecké záběry nabídne také. Veliký rozpočet a dokonalou techniku překoná myšlenkou a příběhem, jak malý klučina z Brna dobyl svět. Proto bych film Čarodějův učeň rozhodně doporučil, za cenu 12 EUR za českou verzi to za to stojí.
Název: Čarodějův učeň
Vydavatel: Bernartwood.cz
Scénář, režie, střih: Petr Pavlíček
Stopáž: 1:50:00
Formáty: česká verze WMV 720p, mp4 720p,
Cena: 12 EUR
e-shop již není dostupný
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat