V čele poroty zasedl horolezec a novinář Michael Kennedy. První Piolet d´Or získali Nejc Marčič a Luka Stražar za prvovýstup v severozápadní stěně K7. Druhý putoval k Marku Richeymu, Steve Swensonovi a Freddie Wilkinsovi za výstup novou cestou na Saser Kangri II.
Na začátku celé soutěže stanulo 88 prvovýstupů na všech kontinentech od horolezců z celého světa. V další fázi se výběr zúžil na šest výkonů, které nejlépe odpovídají ideálům Zlatých cepínů – objevitelskému duchu v odlehlých horách, novým technicky náročným cestám v lehkém nebo alpském stylu, se zanecháním minima stop a týmové práci.
Oslavou odvážného a dobrodružného horolezectví porota doufá, že inspiruje současné a budoucí generace lezců, aby se do hor vydávaly s vášní, respektem a pokorou. Proto se také rozhodla vyzdvihnout výstupy dva. Ne v duchu soupeření v soutěži, ale aby povzbudila pocit sdílených hodnot a smyslu mezi horolezeckou komunitou po celém světě.
Třídenní výstup v alpském stylu v údolí Charakusa. 1600 mixových metrů obtížnosti AI5, M5, A2. Třetí výstup na tento vrchol celkově a první himálajská expedice Slovinců Nejce Marčiče a Luky Stražara (předchozí zkušenosti získávali ve svých domovských slovinských horách). Porota jejich počin shledala jako “objevitelskou cestu, provedenou v minimalistickém stylu týmem neprofesionálních lezců“. Nejc a Luka linii nazvali „Dreamers of the Golden Caves.“
K7 West - Piolets d'or 2012 Winner from Planetmountain.com on Vimeo.
Jednalo se o druhou nejvyšší dosud neslezenou horu světa. Porota prohlásila, že je to „příklad klasického objevitelského horolezectví ve velké nadmořské výšce. Zkušenosti dovolily výpravě podniknout celou akci v lehkém stylu.“ Vrcholu dosáhli 1700 metrovou jihozápadní stěnou. Vše trvalo čtyři dny a tři bivaky. Obtížnost linie byla odhadnuta na WI4 a M3, s tím, že nejnáročnější partie se nacházejí v horní části.
Saser Kangri II - Piolets d'or 2012 Winner from Planetmountain.com on Vimeo.
Torre Egger - Piolets d'or 2012 Special mention from Planetmountain.com on Vimeo.
Robert Paragot, francouzská horolezecká legenda proslulá mimo jiné expedicí na Manaslu roku 1971, obdržel „Cenu Waltera Bonattiho“ za celoživotní přínos alpinismu. Toto pojmenování bylo letos použito poprvé, nicméně její obdobu již dříve obdrželi právě Walter Bonatti, Reinhold Messner a Doug Scott.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat