Monte Giordano, foto: Ralf Gantzhorn
Počasí zde bývá tak špatné, že vrchol lze v mlze často pouze tušit. Proto se není obvyklým horolezeckým cílem. Podle Roberta Jaspera na něj dosud nikdo nevystoupil.
Celý tým, foto: Ralf Gantzhorn
Expedice se, kromě již zmiňovaného Jaspera, zúčastnili horský vůdce Jörn Heller a fotograf Ralf Gantzhorn. Výstup byl součástí šestitýdenní výpravy, která započala plavbou plachetnicí z přístavu Williams, nejjižnějšího města světa. Po třech týdnech plachtění dorazili na místo určení.
Špatné meteorologické podmínky donutily horolezce nejprve zastavit na malém opuštěném ostrůvku než se bouře ztišila. Záliv ze kterého měla plánovaná cesta začínat se ukázal jako příliš nebezpečný na zakotvení. Kotvu proto spustili až na nedalekém útesu, aby loď uchránili před případnou vichřicí.
V deštném pralese, foto: Ralf Gantzhorn
Na nástupu je čekaly subpolární lesy, hluboké solné bažiny a strmé ledovce. První pokus nevyšel. Jörn Heller si poranil žebro a po celou dobu se pak potýkal s dýchacími potížemi. Další komplikací bylo, že jim neustálé bouře znemožňovaly rozbít základní tábor přímo pod úpatím hory.
Noční lezení, foto: Ralf Gantzhorn
Na vrcholu, foto: Ralf Gantzhorn
Barometr začal stoupat až tři dny před jejich odjezdem. Tehdy se odhodlali k poslednímu pokusu. Díky bleskovému postupu se jim nakonec podařilo stanout na vrcholu. Stalo se tak nedlouho po půlnoci 7. dubna. Za 27 hodin už opět seděli v bezpečí na lodi.
Topo, foto: Ralf Gantzhorn
Pokud se jedná o nadmořskou výšku hory, většina map se v ní neshoduje. Expediční GPS ukázalo výšku 1517 metrů což je o přibližně 500 méně než udává většina chilských map. Nová linie, Shark´s Fin Ridge, vede západním hřebenem a dosahuje maximální obtížnosti mixového lezení M7.
Sestup, foto: Ralf Gantzhorn