Od klukovských let mám při sobě kudlu, vždy a všude. Hezky na šňůrce, abych: a) neztratil, b) měl když potřebuju. Takhle se mne drží stařičký „švýcarák“ víc než 40 roků (jen původní lavinovku ze STAPu Tišnov nahradila novější)! A stejnou dobu mne rozčilujou lidi, vybavení vším možným i nemožným, když se ptají „Nemáš nůž?“ a hned nato „Půjč mi!“, aby si otevřeli konzervu a namazali chleba. Jen párkrát jsem z lavinovky odvázal a půjčil, za chvíli kudla putovala z ruky do ruky a málem jsem neměl. Takže takhle ne, braši! Raději jsem pak bral ty konzervy k „připoutanému otevření“ - ale když v jednom dnu popáté a ráno zas, žádná radost. Ani takhle ne, braši!
Nůž je zkrátka jednou ze základních nezbytností, leckdy pojistka na přežití. Co si však počít, když mi letící balvan zlomí ruku, před další kamennou kanonádou potřebuju utéct někam za roh, nedokážu se odvázat z lana ale musím se odříznout - a nůž přitom mám "někde v bordelu" na dně báglu, nebo nedostupný v kapse kalhot pod popruhy úvazu? Tam je mi k ničemu, když jde o vteřiny jako by nebyl! Takže, kam s ním?!
Na podobné situace je potřeba myslet už předem a nůž nosit tak, aby jej bylo možné tasit a otevřít jednoruč, kdykoli, prakticky poslepu a velmi rychle. Pochopitelně jej při té panice nesmím upustit do kanálu, natož do hlubiny. V „civilním“ životě to řeší kapsa džín, ale v horách při lezení? „Klokanka“ na větrovce je bezva jen do chvíle, kdy se svléknu – a kudla je zas v tom báglu.
Odpověď na nerudovskou otázku jsem našel, když jsem si na nůž ušil malou mošničku k nošení přímo na sedáku – a to na takovém místě, kam snadno dosáhnu levou i pravou rukou, kde se „nehádá" s karabinami a dalším harampádím, kde nepřekáží ale pohotově a spolehlivě číhá na svoji SOS příležitost.
.„Civilní švýcarák“ jsem nezavrhnul, ale do mošničky jsem hledal malý superostrý nůž (schopný nepižlat ale snadno přefiknout i kevlar) s jednoruční obsluhou a jistou aretací otevřené čepele. Takový jsem objevil u Spyderca: model Cricket C 29. Čepel s měsíčkovitě zoubkovaným ostřím, otevřená délka 117 mm. Zavřený má šikovný eliptický tvar, o nic nezakopává. Díky malé tloušťce (necelých 9 mm) na úvazu nedělá "bakuli". Celý komplet (nůž, šňůrka a mošnička) váží jen 48 g (dnes už ale není k mání „můj plastový“ Cricket, jen celonerezový, ale ani s ním komplet není těžký).
Z nožíku jsem odmontoval klipsnu a spíchnul si na něj kapsičku z odstřižku pevné batohoviny. Trochu volnější, aby nůž šel snadno ven i dovnitř, a vešel se tam i s potřebnou šňůrkou proti ztrátě. V případě Cricketu zavřená mošnička měří 60 x 85 mm, otevřená 60 x 137 mm. K jistému uzavření i snadnému otevření jsem ji opatřil lopuchovými pásky ("suchým zipem" - proboha kdo tohleto podivné označení vymyslel? - ve světě je to velcro = lopuch, vždyť je to kopie přírodního lopuchu). Na zadní stěnu jsem přišil kousek tužšího popruhu šíře 50 mm tak, aby tvořil tunel k navléknutí na "opasek" úvazu.
Lavinovka je natolik dlouhá, že umožňuje řezat i zcela nataženou rukou, levou i pravou. V klidu je šňůra "připěchována" do mošničky, aby nikde neplandala a zaháknutím "o cosi" nezpůsobila nechtěné vytažení nožíku. Její konec je z týchž důvodů přivázán k bytelně všitému očku uvnitř kapsičky (přivázání k nosiči matroše se neosvědčilo).
Pokud vás tento nápad zaujal, jistě si jej dokážete přizpůsobit svým potřebám a způsobu využití. A co vy na to, výrobci úvazů, báglů, záchranných vest, doplňků k raftům a .... ?
V Rockies a červených pískovcích Utahu jsem si všiml, že tam často horo&lezci nosí miniaturní superostré nožíky Spyderco LadyBug jako přívěsek na šňůře na krku. Jedno z řešení pro ty, jimž mošna na úvazu připadá jako pitomost. Horní „minirescue“ model na fotce se již nevyrábí, jen ten dolní s ostrou špičkou – a nově také o něco masivnější model ManBug. Ostatně, podívejte se na www.spyderco.com. Ty, kteří mají raději větší záchranářský nůž si vedle řady inovovaných Rescue „klasiků“ od Spyderca dovoluji upozornit na zajímavě tvarovanou novinku Jason Breeden (zde na fotce).
Vladimír „Chroust“ Procházka II.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
...