Pískovcové textilní vklíněnce UFO přitahují pozornost pískařů nejen v Čechách, ale i v Sasku. Na stránkách Teufelsturm.de již běží nějakou dobu diskuse. Formulace saských pravidel je taková, že momentálně zakazují vklíněnce všeho druhu, tedy i textilní UFO, i když v době jejich formulace bylo míněno něco jiného - vklíněnce z tvrdé gumy, plastů a jiných tvrdých nekovových materiálů. Nyní nastává v SBB (Sächsischer Bergsteigerbund, dnes jedna ze sekcí DAV) otázka, zda změnit, či nezměnit formulaci bodu 2.2 saských pískovcových pravidel. K povolení UFO by byla změna nutná. SBB pořádá k tomuto bodu veřejnou diskuzi 28. ledna 2013, místo bude ještě upřesněno podle počtu zájemců. Argumentů pro povolení UFO již na internetových fórech padlo dost, argumentů proti také a bude zajímavé zjistit, jak se věci vyvinou na oficiální diskuzi. Dá se předpokládat, že do začátku nové pískovcové sezóny v Sasku bude rozhodnuto.
Autorem principu něčeho, čemu se lidově říkalo "pískovcové friendy", je Marek Žák. Jeho idea zasouvání klínu do kapsy a tím jeho roztahování a temování ve spárách byla sice chráněna průmyslovým vzorem, nepodařilo se mu ale najít výrobce, který by výrobu technologicky zvládl a dotáhl do fáze certifikace a rutinní výroby a tak přihláška propadla. Občas někdo takové textilní vklíněnce podle jeho nápadu pokusně vyrobil pro pár kamarádů, ale to bylo všechno.
Teprve vloni zvedl tuto výzvu Honza Obročník a výsledkem jeho snažení je esteticky velice krásná sada pískovcových expanzivních vklíněnců UFO ve třech velikostech, které nejen dokáže vyrábět, ale také podstoupil nelehkou cestu certifikace. Jeho Ufoni se od minulého týdne, kdy se jim podařilo splnit normu pro osobní ochrané pomůcky proti pádu z výšky, mohou pochlubit certifikovanou nosností 10 kN, značkou CE1015 a označením normy EN12270. Pískovcová revoluce může začít!
Největší UFOn
pevně prošitý klín
Guma to celé drží pohromadě
Nosná smyčka při zatížení vtahuje klín do kapsy.
Letošní léto zatím pískovcovému počasí příliš nepřeje, a tak jsme kromě Vajoletek zkoušeli zakládat UFa i na běžném kamení a testujeme kde se dá. První poznatky jsou, že si UFO dovede sednout do všelijakých křivolakých spár a drží tím lépe, čím větší tření má šutr. Favoritem a hlavním materiálem, pro který je UFO určené, je písek, ale lze si představit i žulu s krystaly a dobře zapracuje i někde v Juře. Na Vajoletkách bylo vidět, že UFO drželo i v dost nemožných pozicích. UFO se dá použít nejen ve spárách, ale i v různých děrách a vodorovných policích. Oproti kovovým vklíněncům a friendům je obtížnější zakládání, zejména jednou rukou, a o dynamickém zakládání skokem nad propastí ve stylu Vertical Limitu si můžete nechat jen zdát. Co bych to protahoval, podívejte se na fotky s komentářem.
Slušně založený UFOn je spolehlivější, než bambulák
Ani jsme nedoufali, že to bude držet, protože zasunutí vnitřku už bylo skoro maximální, přesto ale UFOn udržel odsednutí a hemžení se:
Tahle šílenost držela v zobrazeném směru tahu dost dobře.
Kupodivu se dalo úspěšně sedět i v tomhle. Co taky dělat pod převisem, když v Juře prší...
Protože je UFO vyrobeno pouze z textilního materiálu, jednoznačně splňuje požadavek, aby se k jištění na pískovcích používaly pouze textilní smyčky a podle mého názoru nepředstavuje žádné porušení pískovcové etiky. Příchodem UFO se tak pískovcové lezení více přibližuje současnému zajišťovacímu standardu na nepískovcových skalách, kde může lezec použít velmi širokou škálu zajišťovacích pomůcek. Uvidíme, jakým způsobem přispěje UFO k dalšímu rozvoji pískovcového lezení.
Tady můžete shlédnout celý seriál filmů s ukázkami jak se kde dá UFO používat.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat