Vše vypuklo na parkovišti vedle silničky vedoucí do Rozumova v katastru Mírové pod Kozákovem. Hned po redakčním Peugeotu dorazil předsednický Tranďák obsahující nepostradatelnou bednu s komponenty padostroje – kladkami a pytlem na písek s uvázáním pro simulaci padajícího chlapa. Do bývalého lomu je to kousek přes půl kilometru, přesto se bedna trochu pronese.
Celou akci zajistili slovutný pan předseda Honza s Verčou, za zapůjčení jistidel ClickUp, AlpineUp a instruktáž děkujeme Víťovi Strouhalovi z R-sportu, který neváhal přijet z Nového Jičína, další ClickUp nám zapůjčil Hanibal. Z vlastních zásob jsme dále zkoušeli osmu, kyblíky Black Diamond ATC Guide, Petzl Reverso III a poloautomaty Tre Sirius a Grigri 2. Většina účastníků chytala pískového chlapa ze země, ale našli se odvážlivci, kteří chytali pád od kruhu, kdy se pádový faktor blížil číslu 2.
V lomu byl naplněn pískem co to šlo. Nainstaloval se kladkostroj a šlo se házet. Děvčata si pískového chlapa zpravidla ani nenechávala vytáhnout až nahoru. Každý si vyzkoušel co chtěl.
Mezitím si Meshi a Veronika daly poprvé v životě hákovačku a Štěpán si dal tu těžší, kde dvakrát nahazoval dřík kruhu smyčkou. Pan vydavatel také zavzpomínal na staré časy, kdy se na Srbsku lezlo v žebříčkách skoro všechno. Ostatně žebříčky se šprušlemi z ráfků od galusek jsou jeho vlastní výroba i včetně rukojeti s fifi-háčkem.
Intimní pohled okem hákovače. Meshi jistí. Důležité při hákování je udržovat pravý žebříček vpravo, levý vlevo a nenechat je zamotat do lana a odsedávačky. Když se k tomu v horách plete ještě kladivo, může to být docela logistický problém, který při nezvládnutí skončí totálním zamotáním nešťastníka následkem toho ne nepodobného mouše v pavoučí síti.
Nejhorší na hákovačkách vždycky bylo, když se musel udělat krok po skále, než se dosáhla další skoba. I tohle pěkně reflektuje těžší z obou cvičných hákovaček, kde Štěpánovi nezbylo než nahazovat smyčku.
Předseda vyučoval Hoiovo vytahování „mrtvoly“ pomocí kladkování. Štěpán s Kačkou se doslova spustili, a to dokonce na veřejnosti. Vyzkoušeli si totiž slaňování zachránce se zraněným na zádech.
Také se prusíkovalo s použitím poloautomatického jistidla ClickUp a šlo to stejně dobře, jako vloni s Grigri. Hlavně se ale házel a chytal pískový chlap. Zkoušely se všemožné druhy jistidel, o tom bude samostatný článek. ClickUp a AlpineUp nezklamaly a pád chytaly samy bez přičinění obsluhy.
Na osmu se braly raději rukavice. Na rozdíl od časů před dvaceti lety, kdy se tu chytalo zásadně u kruhu a mnohdy jen do rukou, dnes si už málokdo chce lámat ruce a vrazit hlavu na dřík kruhu, a tak většina účastníků chytala jen ze země, ale i to je užitečné. Spousta žen jistí své o kus těžší chlapy a netuší, co by s nimi mohl pád udělat, dokud si to nezkusí alespoň takhle.
Létající Kačka, osma zabrala, foto: Petr Jandík
Jirka chytal pád do osmy i bez rukavic. Vyzkoušelo se i zkracování pádu utíkáním dozadu. Následkem je sice větší let jističe, ale kratší a měkčeji zachycený pád. Než závaží spadlo, daly se uběhnout dva až tři metry.
No a takhle vypadá lano Mammut 7,5 mm poté, co chytilo dost natvrdo do poloautomatu pád faktoru téměř 2, chytáno u kruhu. To černé je otěr duralu z karabiny.
Na koho zrovna nezbylo stanoviště na pády, ani na vytahování bezvládného lezce, nebo hákovačka, učil se chodit po lajně.
Zobrazit místo Chytání pádů Klokočky na větší mapě
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat