Když jsem se tak na sluncem vyhřátých bouldrech poblíž chaty Lavaredo vyvaloval jako vypasený svišť a oddával se konzumaci naší nejlepší regenerační tekutiny, siestu přerušil ohlušující rachot z oné obludné díry mezi Punta di Frida a Cima Piccolissima, nazývanou též Torre Preuss či libozvučně německy Preussturm.
Díře se v českém průvodci z r. 1992 říkalo Dülferův kuloár, ale německé označení Nervenschlucht je jistě přiléhavější a nepotřebuje překladu (viz č. 1061A v Rother Alpenvereinsfülhrer Sextener Dolomiten Extrem). Než jsem kvapně odložil hliníkový ruční granát Made in Svijany a tasil foťák, bylo téměř po všem – stačil jsem zachytit dozvuky a spíš už jen doprachy kamenné laviny. Stalo se v pátek 14.9.2012 ve 14:15 italského (!) letního času.
Šokoval mne klid četných pochodníků, proudících po horním chodníku mezi Rifugio Lavaredo a sedlem Forcella Lavaredo / Paternsattel, neboť mnohé ty rolling stones letěly přes stezník až skoro dolů k útulně!
Divil jsem se i tomu, že se „to“ strhlo za krásného a klidného počasí, samovolný pád spoušťového kamene se zdál velmi málo pravděpodobný (jó takhle při jarním tání nebo za bouřkového lijavce, ale teď?). Pátrání dalekohledným potrubím zanedloho přineslo odpověď: od vrcholu Cima Piccolissima / Torre Preuss do té díry začali ofafrně slaňovat a nakukovat dva maníci – pravděpodobní zahajovači onoho valení a křesání. Po skoro nekonečných lanových manévrech dojeli až k samému úpatí a šťastně došmajdali na chodník mezi nás, „mariánskolázeňské“ výletníky.
I vzpomněl jsem na starou moudrou poučku, že výstup končí až dole pod stěnou – a v duchu dodal, že přece vždycky: buď dobře, nebo blbě.
Když tam pak nalétával „šmiglowiec“ (pozn.: krásný polský výraz pro helikoptéru) a v sedle Forcella Lavaredo / Paternsattel se objevily dva Landrovery místního horského „soccorsa“, obával jsem se, že ono „blbě“ je předem daná odpověď. Jako správně zvědavý lidový penzista jsem se šel zeptat, zda nehoda, a že jako jsme viděli kamennou lavinu.
No no, jen cvičení..... !
Text, fota a skeny z literatury:
Vladimír „Chroust“ Procházka II.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat