Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Za saskými lahůdkami XI - Goldstein


Goldstein

Goldstein, neboli Zlatý kámen najdeme v poněkud tajemné oblasti Großer Zschand, která se svým charakterem poněkud vymyká ostatním saským oblastem. Je divočejší, věže jsou rozprostřeny na větší ploše a víc se musí hledat v lese, je sem delší přístup. I taky je ale řada významných věží, které stojí za to navštívit. Ve svém starém i novém životě jsem navštívil Goldstein, a proto věnuji tento díl saských lahůdek právě jemu.


 

Goldstein od západu, vpravo od hrany vede Kürzeste Aufstiewg IXa
Goldstein od západu, vpravo od hrany vede Kürzester Aufstieg IXa, foto: Petr Jandík

 

Poprvé jsem byl na Goldsteinu v květnu 1984, a docela se tehdy dařilo. S Honzou Polákem jsme tam vylezli na rozlezení Goldsteigkante, pak jsme smrkli bez stavění Gelbe Wand VIIIc, 16. přehup, a den jsme zakončili Direkte Südwand na RP. V neděli už byla trochu únava, to jsme jen dali za Honzou Němcem Diretissimu VIIIc.

 

 

Honza Polák v komíně 
Honza Polák v komíně, 1984, foto: Petr Jandík

 

 

Goldstein 5. 5. 1984, Direkte Ostwand IXa*
Goldstein 5. 5. 1984, Direkte Ostwand IXa* leze Vláďa Neumann a František "Pery" Šída, foto: Petr Jandík

 

Moc si z toho už nepamatuju, akorát, že jsme lezli v bačkorách a že jsem tam vyfotil nějaké kluky na vedlejší cestě Direkte Ostwand a na té fotce jsem pak testoval v rámci výzkumného úkolu předělanou jehličkovou tiskárnu DZM ze znakové na grafickou. Ta fotka se jako jediná propašovala mezi nahé baby, co se tam tiskly místo výsledků dálkového průzkumu Země. Vláďovi s Frantou to moc nešlo, hodně tam bojovali. Není divu, tenkrát se to psalo ještě za VIIIc, na devítku to zvedli až v průvodci o dvacet let novějším. A ještě vedle nich lezli Dederoni Wahnsinnverschneidung a padali z toho.

 

Goldstein, létající Dederoni na Wahnsinnverschneidung
Goldstein, létající Dederoni na Wahnsinnverschneidung, foto: Petr Jandík

 

Podruhé jsem se na Goldstein dostal o 27 let později. Sysel s Tenisem a Dejvem šli na to, na čem jsme se i my v roce 1984 rozlézali, na Direkte Südwand, místo naší Gelbe Wand o.U. si dal Dejv odpočinek a Tenis se Syslem se nechali nachytat na rajbas vedle slanění, Abseilsand, na kterém dost vláli, ale vylezli.

 

Sysel nad 1. kruhem
Sysel nad 1. kruhem Direkte Südwand, foto: Petr Jandík

 

Pro mne bylo teď VIIc skoro hodně a šel jsem si místo toho se Zuzankou doplnit vzdělání na dvouhvězdových šestkách. Zuzanka je milé a příjemné děvče, na překližce tehdá lezla sedmičky s lehkostí a šarmem, ale smyčkami odjištěné šestky nechávala na starém praktikovi před důchodem. A tak jsme nejprve vyčekali frontu pod AKV-Weg, abych se mohl pustit do lehkého, ale klouzavého, vlhkého a samozřejmě neodjištěného koutokomína na začátku. Když jsem dal v sedmi metrech první smyčku, oba jsme si hlasitě oddechli.
 

Koutek, nejkrásnější úsek AKV-Weg - AKV-Weg
Koutek, nejkrásnější úsek AKV-Weg - AKV-Weg, foto: Petr Jandík



Následovalo to, kvůli čemu má cesta dvě hvězdičky, nádherný, trochu vytlačující kout s plackami vymodelovanými vodou a traverz pod klíčové místo – véčkový zářez do vyčouhlé stříšky.

 

Goldstein - AKV-Weg, traverz
Goldstein - AKV-Weg, traverz ke kruhu, foto: Petr Jandík



Dal mi trochu zabrat, bylo třeba něco mrskání nohama a stálo mne to odřenou holeň. Zuzanka na druhém ukázala silovou převahu a elegantně véčkem proplula.

Zapeklitý žlábek
Zapeklitý žlábek, foto: Petr Jandík



Pak ještě několik místy hlemzacích komínů, závěrečný rajbas a mohli jsme slanit.

 

 

Koncový rajbas je za odměnu - AKV-Weg
Koncový rajbas je za odměnu - AKV-Weg, foto: Petr Jandík

 

Natěšeni jsme se pustili do druhé dvojhvězdové šestky, Ostweg. Kout, kterým začíná, je čiročirá nádhera. Osmyčkovat se to dá hustěji, než jsou borháky na francouzském vápně. Kdyby měl člověk těch smyček dost, mohl by dát co metr jednu slušnou. Já jich tolik neměl a musel šetřit.

 

Ostweg, u prvního kruhu
Ostweg, u prvního kruhu, foto: Zuzana Roubíčková

 

Kruh pod střechou poskytuje pěknou vyhlídku na následující exponovaný traverzpod střechou ke druhému kruhu, ve kterém jsem pak od druhého fotil Zuzanku.

 

Traverz ke druhému - Ostweg
Traverz ke druhému - Ostweg, foto: Petr Jandík

 

Odlez, hup, šup a jsem v polovině výšky Goldsteinu v komíně černém jak noc, jak tvář Richarda Bony. Mám lézt v rozevírajících se čelistech u vnějšího kraje s nepříjemnou expozicí, nebo spíš zalézt dovnitř, kde je zase úzký a klaustrofobický a kromě toho vypadá, že se směrem nahoru hnusně zužuje a bůhví jestli to vůbec půjde prolézt? Zvolil jsem vnitřek, vylepšený zúžením, s téměř bezmocným mrskáním nohama jsem se zkrz něj nakonec procedil do opět o něco širší pasáže. Vymotáno kolem třiceti metrů, co dál? Najednou nevídaná věc, v saském komíně – chyt! A kousek dál komín, odbočující doprava.

 

Štand v komíně - Ostweg
Štand v komíně - Ostweg, foto: Petr Jandík

 

A nevídáno, na jeho začátku díra s hnízdem na uzel, kdo to kdy v komíně viděl? Nemusím tedy dělat živý vklíněnec a mohu luxusně dobrat Zuzanku.

 

Zuzanka v komíně
Zuzanka v komíně, foto: Petr Jandík

 

V další části už bylo jen potřeba správě se rozhodnout, na který vedlejší vrchol těmi rozšiřujícími se komíny vylézt. Nad námi zasvištělo lano – to si právě Dejv vyráběl pomocí přeskoku na jeden z vedlejších vrcholů výron v kotníku - a já si dával sakra pozor, abych v širokém komíně nesmekl a nenásledoval ho.

 

Skoro nahoře. Jen se správně rozhodnout kudy...
Skoro nahoře. Jen se správně rozhodnout kudy..., foto: Michal Sylla

 

Skoro nahoře. Jen se správně rozhodnout kudy...
Tohle bylo správně..., foto: Michal Sylla




Sešli jsme se všichni na vrcholu s pěkným rozhledem do kraje, přešli ke slaňáku a pak už jen pochod k autu a hurá do Prahy, bivak a druhý den se tentokrát nekonal.

 

 

Kudy tam

Cesta vede jako obvykle nejprve do Bad Schandau a potom dále údolím Křinice – Kirnitschtal směrem zhruba na východ. Úzkou asfaltovou a částečně i dlážděnou silničkou, na které vás nejvíc pobaví setkání s autobusem a tramvají, které jedou proti vám současně v protisměru, autobus zleva, tramvaj zprava, se serpentinami dostanete k Neumannmühle. Tam přejedete přes mostek a zaparkujete za tři tojra na den na parkplatzu za Křinicí.
Dál pěšky po Zeughausstraße mírně do kopce úzkým údolím za půl hoďky k Zeughausu. Zde doprava po strmě stoupající Roßsteig, až na rozcestí s Goldsteig. Goldstein už byste mohli mezi stromy vidět. Od Zeughausu sem je to asi dvacet minut do kopce.

 


Zobrazit místo Sasko, Großer Zschand na větší mapě

 

Co lézt

Cestička Goldsteig vás vyplivne u východní strany Goldsteinu. Nejdřív vám padne do očí obrovský kout, zahrazený střechovitým převisem, kterým nastupuje dvojhvězdičková cesta Ostweg VI** z roku 1912 a kousek vlevo od něj přilepený pilíř, jehož levým koutem vede elegantně vyhlížející spárový kout rovněž dvouhvězdičkový wanhsinnig schön Wahnsinnversneidung VIIIa** Harryho Rosta udělaný v roce 1948, jeho klíčovým místem je přelézt stavění od 2. kruhu a traverz od konce doleva do komína viditelného nahoře na obzoru. V něm se stýká s další úžasnou dvouhvězdovou lahůdkou Goldsteigkante VIIc** (RP VIIIa), kterou nám v zanechal Klaus Schäfer roku 1967. O nějakých 50 metrů na západ nastupuje další přeukrutně krásná Südwand VIIc** od Willyho Häntschela, udělaná v ještě předválečném, ale již nacistickém roce 1937. O 39 let později ji vylepšil přímou variantou Michael Techel – Direkte Südwand VIIc**.
 

Wanhsinnverschneidung, vlevo vede přes převis DIrekte Ostwand
Wanhsinnverschneidung, vlevo vede přes převis Direkte Ostwand, úplně vlevo po hraně Goldsteigkante
foto: Petr Jandík



Dál za rohem na západní straně začíná občas nepříjemně vlhkým, zato ale, jak je zvykem, neodjištěným komínem AKV-Weg VI**  (Kurt Stein, 1924), druhé ze šestkových pošušňáníček, kvůli kterým se na Goldstein táhnou softmůveři z dalekého okolí, někteří až z Prahy.
Kromě těchhle dvouhvězdových parádiček je tu na výběr ještě dost jednou hvězdičkou ozdobených cest. Ze sedla mezi Goldsteinem a masivem na západě vede Arnoldův Kürzester Aufstieg (IXa*, RP IXc), na který jsem ještě v minulém životě mlsně pokukoval. Na severní straně je spárová klasika Fritz-Schulze-Riß (VIIc*, Eduard Augustin 1929), Diagonale (VIIIa*, RP VIIIb Heinz Zirnstein 1985), Gesägter Riß (VIIIa*, Bernd Arnold 1977), Zeitzeichen (VIIIc*, Thomas Tüppe a Gerd Höfer 1987), Coloseum (IXa*, Gerd Höfer 1986), Südostwand (VIIa*, Fritz Wießner 1920), Direkte Ostwand (IXa*, Bernd Arnold 1978), Nordostweg (VIIa*, Erich Glaser 1919), kterou ve starém průvodci dávali ještě za VI, Weiße Wand (VIIIb*, RP VIIIc, Herbert Richter 1970), Komplette Nordwand (VIIc*, Steffen Roßburg 1997) a Moderne Nordwand (VIIc*, Uwe Schönfisch 1989). Kombinace cest Wahnsinnverschneidung, Gesägter Riß a Fritz-Schultze-Riß je docela hodnotný spárový trojboj.

 

 

Goldstein - Sysel a Tenis v Goldsteigkante
Goldstein - Sysel a Tenis v Goldsteigkante, foto: Petr Jandík

 

Průvodce je klasický německý Kletterführer Sächsische Schweiz od kolektivu Dietmara Heinickeho – svazek 4 zelený – popisuje celkem 67 cest, nejlehčí je Stará cesta II s prvním uznaným výstupem roku 1893, nejtěžší Goldspur Xb, RP Xc od Jörga Höfera a Thomase Kubitsche. Průvodce se dá koupit ve Schmilce v kiosku, v Bad Schandau u Arnolda, ale taky v Hudysportech.

Kde spát

Trošku je probém se spaním, protože je tam rezervace a hned v sousedství dokonce jádrová zóna Národního parku. Přespat se dá v chatě na Zeughausu za nějakých 9 éček. Pokud chcete spát v bivaku, musíte do Kleiner Zschandu. Nejbližší povolené bivaky jsou tam u Wintersteinu, ale moc blízko to není, protože se musí obejít jádrová zóna Národního parku.

Tak, a víte všechno, stačí jen vyrazit. S pozdravem „Kdo nebyl na Goldsteinu, jakoby ani nebyl

Petr Jandík






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 30. 11. 2012 | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Mistrovské cesty v Sasku - velký seznam a informace (09.10.2024)
Bielatal - Eisloch 2 (30.10.2023)
Za saskými lahůdkami VII - Bielatal, u Titána (30.07.2023)
Bielatal - Eisloch 1 (23.04.2023)
Za saskými lahůdkami I - Schmilka (20.03.2023)
Za saskými lahůdkami II - Schmilka (20.03.2023)
Za saskými lahůdkami XVI: Schmilka, Schwarzes Horn. (19.03.2023)
Moje první stovka v Sasku (02.12.2022)
Procházka Schusterem (29.09.2022)
Za saskými lahůdkami VIII - Papststein (21.07.2021)
Za saskými lahůdkami XVIII - Bielatal, Daxenstein (14.03.2021)
Za saskými lahůdkami XIV - Bielatal, Bielagrund (13.03.2021)
Za saskými lahůdkami XVII: Bielatal, Johanniswacht (16.08.2018)
Řecko v Bielatalu, Bloßstock a spící Růženka (01.08.2018)
Za saskými lahůdkami XV - Bielatal, Bergstation (23.09.2016)
Bernd Arnold v Libčicích (18.06.2015)
10 let od Vyhnání posledních idealistů (09.06.2015)
Prodejna morálu (13.10.2014)
Za saskými lahůdkami XIII: Lilienstein (29.06.2014)
Za saskými lahůdkami XII - Affensteine za úpalu (10.10.2013)
Za saskými lahůdkami X - Bielatal, Nymphenbad (03.10.2011)
Za saskými lahůdkami IX- Rauenstein (08.06.2011)
Za saskými lahůdkami VI - Falkenstein (19.05.2010)
Za saskými lahůdkami V - Bielatal, Herkulovy sloupy (25.05.2009)
Za saskými lahůdkami IV (13.04.2009)
Turm am verborgenen Horn (04.12.2008)
Příjemné pády - vzpomínka na Standu a Frantu (01.11.2008)
Za saskými lahůdkami III - Affensteine (26.07.2007)



Komentář ze dne: 30.11.2012 10:44:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - vojta (djowec@gmail.com)
Titulek: Super!
Skvely clanek, diky moc za poctenicko a tip na leto pro "softmůvra" :-)
1 0

Komentář ze dne: 30.11.2012 11:34:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - PrAngl (@)
Titulek: Honza SuperChlap 1984 - geniální fotka.
Dokonalá momentka, přímo na výstavu.

Možná by mohl šefredaktor zkusit fotku DeDeronů zaslat na nějaký web do Otsielandu a zjistit jejich totožnost a možná získat kontakt a uveřejnit jejich osobní vzpomínku.
2 0

Komentář ze dne: 30.11.2012 23:58:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - zdeněk (@)
Titulek: žlábek
který jsi měl na mysli ? :-)
0 0

Komentář ze dne: 01.12.2012 00:35:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: žlábek
No přece ten, co shora vypadá jak předěl mezi půlkami zadku kamenného obra :-)
0 0

Komentář ze dne: 01.12.2012 11:38:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P. (@)
Titulek: Dederoni
Když tak koukám na ty Dederony. Pokud ten spodní štanduje u 1.K, tak ten horní už není v klasickém Wahnsinnverchneidungu, protože ten se přímo od kruhu traverzuje vodorovně vlevo (těžké první kroky od kruhu), ale v přímé variantě Kompletter Wahnsinn, za VIIIc RP IXa (ta naopak od kruhu rovně kus jde a těžký je až odlez od dalšího cca o 5 metrů výš). Jenže ta má v průvodci datum prvovýstupu až 15. 12. 1984 (Jürgen Höffer). Tak možná jenom tápali a hledali cestu.
0 0

Komentář ze dne: 01.12.2012 12:03:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Dederoni
Ahoj Piškote, to je zajímavá informace. Mrkni se na další fotku k cestě Wahsinnverschneidung zde. Nevím, jak vypdá Jörg Höfer, nemohly by to třeba být pokusy o prvovýstup?
0 0

Komentář ze dne: 01.12.2012 18:55:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P. (@)
Titulek: Re: Dederoni
Dneska Jürgena Höfera poznám, ale jak vypadal před třiceti lety, nevím. Ono mu na těch fotkách navíc není ani jednou vidět do tváře. (Ten spodní to teda není.)
Každopádně na druhé fotce je jasné, že opravdu padají z míst, kudy se už leze ten direkt. Takže buď zkoušeli traverz horem místo přímo od kruhu, kde je to ze začátku těžký, nebo se cpali rovně.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty

...

komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci