Kromě kvalifikačních cest, kde byly i dvě hodně lehké pro ty, kdo si drytooling chtěli jen zkusit, bylo v areálu postaveno i místo pro rekord v paragánech, tři visící fošny. Jestli někdo překonal Lucčin rekord ze Smíchova, 48 kousků, není známo, ale jeden vytrvalec jich udělal čtyřiadvacet. Závodu se celkem zúčastnilo 22 mužů, z toho jeden z Chorvatska a čtyři ze Slovenska, a čtyři ženy, z toho jedna Chorvatka. Překvapením kvalifikace, ve které občas nechyběly dramatické momenty, byl neúspěch Lukáše Pálky, který nepostoupil do finále.
Jako moderátor se osvědčil Libor Hroza, konec konců, koho u nás najít zasvěcenějšího. I v pozdním večerním finále se snažil povzbuzovat závodníky, když zmrzlé publikum umdlévalo. Po přednášce Máry Holečka v teplé restauraci došlo v sedm večer na finále žen. Jako první startovala Chorvatka s nepříliš optimistickým jménem Morana. Úvodní dva paragány zdolala, potrápil ji nátah do kamenného chytu, dostala se k betonovému žebru, ale nedokázala dosáhnout na další chyt vlevo. Zkoušela to různě. zleva, zprava, ale pak si odsedla a pokus skončil.
Martina Kratochvílová měla problém v nátahu do kamenného chytu následujícím za úvodními paragány na fošně. Vyřešila to dalším paragánem. Betonové žebro, kde skončila Chorvatka Morana, bylo i pro ni konečnou stanicí. Lepším výsledkem kvalifikace se ale dostala před ni.
Jako třetí startovala výborná lezkyně a závodnice v obtížnosti, Gabriela Vráblíková, která lezla s cepíny úplně poprvé tento den. Není divu, že ji potrápily kamenné chyty, po kterých je opravdu potřeba se naučit lézt, a skončila nedaleko za úvodní fošnou. Pak nastoupila Lucka Hrozová a hned bylo vidět, že i když lezla pomalu a opatrně, že jde o úplně jinou ligu. Betonové žebro vzala rukou, celkem snadno dosáhla chytu nedosažitelného pro Martinu a Moranu a vítězství bylo jisté.
Pak už bylo jen otázkou, jestli dá top. Bez větších potíží došla na konce betonu k fošně se sérií tří visících špalků. První zdolala celkem snadno, na druhý se už natahovala dost.
Třetí byl hodně daleko. Lucka dala několik pokusů o nátah, kdy už taktak trefila dirku.
Poslední pokus skončil pádem, neselhala ale Lucka, nýbrž dřevo. Vylomená díra ukončila její pokus a poslala na čaj do restaurace. Skvělý výkon, kdy ani nebylo vidět, že byla Lucka nastydlá a cpala se Coldrexem.
Technickou přestávku před mužským finále vyplnila exhibice slacklajnistů
Do finále postoupili tito borci: Míra Matějec, Jozef Leško (SK), Radek Lienerth, Juraj Švingál (SK), Pavel Vrtík, Aleksandar Mataruga, Petr Hartmann a jediný, kdo netopl semifinále, Maťo Grajciar. Mužská finálovka začínala zavěšenou paragánovou fošnou, poté se traverzovalo doprava k další vodorovné fošně, která začínala i končila kamennými chyty. Z toho posledního byl velký nátah do plastového srdíčka, pak hodně daleký spoďák. Z něj vedly dva kroky k šikmo zavěšené malé kládě s předvrtanými dírami, následované třetí vodorovnou fošnou s kamennými chyty a dvěma předvrtanými dírami, z posledního kamenného chytu byl dlouhý nátah do dřevěného chytu a pak zásek do vodorovné klády a cvakání topu.
Maťo Grajciar vypadl před šikmou kládou, kterou Petr Hartmann přelezl a vypadl na konci poslední fošny - čtvrté místo. Zhruba do stejného místa jako Maťo Grajciar dolezl i Radek Lienerth, který tak nezopakoval loňský úspěch.
První top finálové cesty zaznamenal Aleksandar Mataruga, pravidelný účastník Světových pohárů. Nakonec třetí místo.
Náš momentálně nejlepší alpský horolezec a stříbrný v anketě o Horolezce roku Pavel Vrtík bojoval statečně. Nátah ze druhé fošny, kdy se několikrát vracel, ho ale poněkud vysílil.
Síly mu potom došly uprostřed závěrečné fošny, páté místo, nejlepší z brňáků.
Za očekáváním zůstal Jozef Leško, také jeden z pravidelných účastníků Světového poháru. Po něm startoval Ďuro Švingál. Prošel pěkným stylem až na závěrečnou fošnu ze které spadl. Následně reklamoval ulomený chyt, což mu bylo uznáno a měl tak ještě jeden pokus po odlezení všech závodníků.
S napětím se očekával výkon našeho momentálně nejlepšího drytoolisty a třetího v anketě o Horolezce roku, Mírka Matějce.
Lezl s viditelnou nervozitou, ale nakonec zvládl i dlouhý přesah ze závěrečné fošny do dřevěného chytu, razantně zasekl topovou kládu a z radosti vylezl až na betonovou konstrukci a na přání publika skočil dolů do lana, i když ne šipku, jak si někteří přáli. Vypadalo to, jako když vidíme vítěze.
Jenže tu byl ještě Ďuro Švingál se svým opravným pokusem.
Do cesty nastoupil razantně a lezl rychleji, než Míra. Místo, ze kterého předtím vypadl, překonal a topnul v lepším čase - první místo.
Z hlediska závodníků to byl povedený závod. Pěkné cesty, zalezli si začátečníci, pokročilí i hvězdy drytoolového nebe. Možná byla finálovka žen příliš těžká a holky kromě Lucky popadaly hodně nízko. A to byl ještě zkrácen původně plánovaný paragánový úsek na začátku. Mužská trať byla akorát, vzhledem ke třem topům by se dalo uvažovat i o nějakém mírném ztížení. Jen jen škoda, že počet diváků finále neodpovídal kvalitě předvedených výkonů a dramatičnosti závodu v mužské části.
Důvodem může být, že nebyl úplně šťastně zvolen časový harmonogram, zejména pak finále mužů posunuté do pozdních hodin způsobilo, že publikum, přes den ještě poměrně početné, tvořili v závěru vlastně už jen závodníci a fotografové, nepočítaje v to plný sálek hospody s výhledem na stěnu. Tam bylo diváků sice dost, ale bez kontaktu se závodníky, kterým tak chybělo povzbuzování, i když se spíkr snažil alespoň skromné zbytky diváctva rozhoupat.
Pro příště by bylo potřeba, aby organizátoři zkrátili technické přestávky mezi finále mužů a žen a celkově posunuli program tak, aby nekončil později, než kolem deváté hodiny večer. Pak by si možná závod udržel počet diváků odpovídající jeho kvalitě až do finále.
Ženy:
1. Lucie Hrozová
2. Martina Kratochvílová
3. Morana Durbešić
4. Gabriela Vráblíková
Muži:
1. Juraj Švingál (SK)
2. Mirek Matějec
3. Aleksandar Mataruga (CRO)
4. Petr Hartmann
5. Pavel Vrtík
6. Radek Lienerth
7. Jozef Leško (SK)
8. Maťo Grajciar (SK)
Poděkování hlavnímu organizátorovi:
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat