BERG 2013 je tedy druhým svazkem edice po jejím osvěžení novou obsahovou koncepcí, grafickou úpravou i jiným papírem. Tradiční zůstala hutnost a pestrost náplně i stále stejný formát knihy 265 x 215 mm.
Připomeňme, že nové provedení ročenky pod taktovku Anette Köhler a Tyrolia-Verlag / Innsbruck-Wien si Alpenverein věnoval ke svým loňským 150. narozeninám a na grafiku vypsal soutěž, jejíž vítěz edici BERG ve srovnání s minulostí posunul o patro výš. Je „to“ čisté, přehledné a svěží, s dynamickým zalamováním fotografií. Ukázky několika stránek napovědí.
Navazující kapitola BergWelten je zaměřena na skupinu salcburgských vápencových Alp Tennengebirge, a to nejejen zvenčí nýbrž i zevnitř, včetně tajemství jejích jeskynního světa. Ke knize se proto tradičně váže nové vydání AV mapy Tennengebirge (Blatt 13, 1:25.000, značené cesty, kilometrová síť UTM pro GPS). Kapitolu uzavírá portrét respektovaného Alberta Prechta, který donedávna v Tennengebirge přidával další prvovýstupy a ani teď v pětašedesáti se zdaleka nechystá do lezeckého důchodu.
BergSteigen v úvodu přináší stručnou, leč užitečnou mezinárodní kroniku 2011-2012, patřičně rozčleněnou dle horo&lezeckých kategorií (pozn.: v tom množství jsme si rádi připomněli Marka Richey, který se na smíchovském Mezinárodním festivalu alpinismu 2011 blýskl právě čerstvým „skalpem“ ze Saser Kangri II, za nějž pak spolu se spolulezci Swensonem a Wilkinsonem získali Piolet d´Or; SK II s výškou 7.518 m byl až do jejich brilantního prvovýstupu druhým nejvyšší nedostoupeným vrcholem Země). Kapitola pokračuje sedmi „jednotlivostmi“, jedna zajímavější než druhá. Úžasný volný přelez kontroverzní Maestriho „Kompresorové cesty“ na Cerro Torre, o nějž se postaral David Lama. „Jiné horolezectví“, to je přiléhavý nadpis průřezu historií sovětského alpinismu, s vypíchnutými nejhodnotnějšími horolezeckými činy sovětů, úsměvnými i obdivovanými perličkami – nu vot, galošky! A dále: lezení nad příbojovými vlnami ve Skotsku, velký třítýdenní lyžařský traverz kanadských Rocky Mountains, Klettersteigy, horská turistika v „Lechtalkách“ a nakonec zajímavý projekt AVS, podporující horo&lezecké „mladé“, aby se mohli otrkat v nejrůznějších koutech světa.
Kapitola BergMenschen nejprve představuje „silné ženy, velké cíle“, tedy ryze současný šestičlenný dívčí expediční tým DAV, abychom se hned nato mohli ohlédnout hluboko do historie po dávných ryze ženských lanových družstvech se jmény jako Paula Steger a Leni Riefenstahl, Alice Damesme a Miriam O´Brien, Micheline a Nea Morin, Rolanda a Ilona Eötvös, Anna a Ellen Pigeon, Mary Paillon a Katharine Richardson. Z dalšího v této kapitole bych vypíchl portrét legendárního Kurta Diembergera a rozhovory se třemi extrémními horolezci o horách jako škole života a budoucnosti alpinismu.
V kapitole BergWissen vystupuje nikoli „nějaký strašák“, ale zdokumentovaná tvrdá realita oteplování a tajících zásob. Žádné optimistické čtení. V následujícím článku najdeme naopak veselejší osud velkých evropských šelem a dokumentace jejich návratu do „tradičních“ lovišť v Alpách. Závěrem se dozvíme o nových přístupech k předávání vědomostí o lavinách a vyhodnocování rizika pro rozhodnutí „jít či nejít, nebo být či nebýt“?
V poslední kapitole BergKultur stojí více než za povšimnutí příspěvek o unikátní sbírce věrných modelových reliéfů horských masivů, jichž má AV-Museum v Innsbrucku 72 „kousků“ a třeba model Wilder Kaiseru byl vytvořen před koncem 19. století. Jak to ti kumštýři dokázali, bez leteckého či satelitního snímkování, ortofot, všech těch „lejzrmetrů“, počítačové 3D projekce a CNC gravírování? Staří machři zatraceně uměli!
Vzkaz pro Hejtmoše a jemu podobné „průvodcotvůrce“: předposlední dva články jsou tu pro vás. Ten první přibližuje historii nákresů výstupů a vývoj až k schematickým „topům“ s dnešními symboly, ten druhý je fakt ze života jednoho z významných autorů AV průvodců Waltera Kliera, s trefnými karikaturami od Georga Sojera. Věděli jste, že Sigmund Freud zkoumal psyché vysoko na kopci v Raxu? O tom i souvislostech s horolezectvím se píše v posledním příspěvku ročenky BERG 2013.
Zájemce odkazujeme na www.dav-shop.de nebo dav-shop@alpenverein.de
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat