Jirka Skandera je postava známá v současnosti hlavně dluhy, které po sobě zanechala jeho firma Alpenservis a které musel prodejem chat v konkurzním řízení zaplatit současný ČHS. Méně známo je, že dlouhou dobu předsedal pražským horolezcům a chcete-li se podívat, co tenkrát řešilo "Město", přečtěte si zápis a třeba se pro zajmavost podívejte jak vypadají dnešní zápisy VV. Rozdíly se najdou. Tehdejší zápis je obsáhlejší, řeší také nominace do zájezdů, to vyplývá z tehdejší doby tuhé normalizace, kdy se dalo svobodně jezdit jen do Východního Německa, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Horolezecký svaz se snažil dělat nějaké zájezdy jinam, aby mohli vyjíždět alespoň někteří horolezci.
Těžko předpokládat, že by tehdy nebyly spory o to, kdo pojede kam, ale nebyl internet, kde by mohlo všechno vybublat, takže se o nich těžko něco dozvíme. Na úrovní města, krajů, republiky i "Federálu" existovaly výkonnostní komise, nebo trenérské rady, které účastníky do zájezdů nominovaly. nevím jak v roce 1976, to jsem teprve začínal s lezením, ale později, kdy jsem se do trenérských rad také přichomýtl se dá říct, že tak asi dvě třetiny míst v zájezdu byly obsazeny podle výkonnostních hledisek, zbytek dostal oddíl, přes který se zájezd oficiálně pořádal a několik míst obsadili ti, kdo se o realizaci zájezdu zasloužili.
Zajímavé jsou i výkonnostní třídy. Jedničku nalezl i Jirka Skandera - ostatně má taky pár prvovýstupů s Karlem Bělinou (Cesta brejlovců) a smutné je vidět v jedničkách Vildu Vilíma, kterého zákeřná choroba postupně upoutala na invalidní vozík. To jen k úvodu, tak třeba vás ta historie zaujme. Díky Jirkovi Skanderovi za zaslání těch dokumentů.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat