Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Salzburger Hochthron



Alpy pro lenochy

Nechce se vám na nástup do kopce? Pak jste tady dobře. Salzburger Hochthron, vypínající se přímo nad městem, je pro vás ideální terén, pokud máte na lanovku, vylezete v horách alespoň čtyřku a víc, a umíte dobře slaňovat.


Pro začátek si musíme nejdřív udělat pořádek v Hochthronech. V okolí Salzburku jsou totiž hned tři. Salzburger Hochthron je hned nad Salcburkem a nedaleko jeho vrcholu je horní stanice lanovky Untersbergbahn.
Z jeho vrcholu je výhled na Berchtesgadener Hochthron, který spolu s tím salcburským tvoří masiv zvaný Untersberg. No a pak o kus na jih, naproti masivu Hochkönig, je ještě Hochthron bez přívlastku jako nejvyšší hora Tennengebirge. 

Oblastí lenochova zájmu může být jen jeden z nich, a to ten salcburský. Nástupy na berchtesgadenský jsou kolem tří hodin a na chatu Werfenerhütte pod Hochthron v Tennengebirge se jde taky tři hodiny, i když pak už jsou nástupy poměrně krátké. O tom ale jindy. Pro sociálně slabší jedince, kteří nemají na lanovku, dodám, že na salcburský Hochthron se dá jít pěšky a jsou to taky tak nejmíň dvě a půl hoďky do kopce.

 

Skipiste, nohře je odbočka k rucksackdepotu
Skipiste, nahoře je odbočka k rucksackdepotu, foto: Petr Jandík

 

Salzburger Hochthron má několik atraktivních lezeckých sektorů, orientovaných zpravidla na jih nebo východ. Co je na tom nejlepší, ke všem se slaňuje, ušetříte kolena. Akorát to chce ovládat slaňování v exponovaných stěnách, pokud možno s jištěním prusíkem, občas tu může kámen spadnout, hlavně když se nad vámi hrabe ke slanění někdo další.

 

 

Wenn der Vater mit dem Sohne, 7. délka, traverz ke štandu 
Wenn der Vater mit dem Sohne, 7. délka, traverz ke štandu, foto: Jiří Binder

 

 

Především je tu přibližně dvěstěmetrový sektor Blausandpfeiler obrácený k jihovýchodu, kde máme na výběr cesty od 3+ do 8+, mezi nejvyhlášenější patří Mezzo Rosso 5+, patřící k nejkrásnějším cestám v téhle obtížnosti. V oboru 6+ je tu skvostná cesta s ironickým názvem Weder Blau noch Sand (Ani modrý, ani písek), k zahození není ani Wenn der Vater mit dem Sohne. Pro sedmičnáře je připravena neodolatelná lahůdka v podobě cesty Welcome to Paradise a cestou snů v oblasti osmiček je Sesam öffne dich, která má 270 metrů. Ve východní stěně, v pravé části Blausandpfeileru je ještě samostatná třistametrová cesta Kaiser Karl, 7+, která vede k válečnému památníku. Ani další cesty nejsou k zahození a tak tu můžete strávit několik krásných dní. Celkem je tu 10 cest, 3+, 5+, 3x6+, 2x7+ a 3x8 a více.

 

Mezzo Rosso, druhá délka 
Mezzo Rosso, druhá délka, foto: Jiří Binder

Když se Blausandpfeiler vyčerpá, přijde na řadu Ostwand. Je sice méně frekventovaná, ale také stojí za to. Nejlezenejší je tu čtyřka Ostwandverschneidung, až na tři kroky A1 je pěkná Im Reich der Zwerge 6+/A1, i když tu na několika místech není skála zcela perfektní. Pěkný je Kreuzfidel 7+, jehož tři sedmičkové pasáže se dají dobře ohákovat. Celkem je tu pět cest, dole plotnovitých, nahoře kolmých až převislých.

Jirka v 7. délce 
Im reich der Zwerge, Jirka v 7. délce, foto: Petr Jandík

Již poněkud dále je Kleine Südwand, jejíž slaňák umístěný u památníku s křížkem uprostřed pole kosodřeviny se dost špatně hledá. Pokud tam jdete poprvé, vylezte si nejprve na vrchol Salzburger Hochthronu a podívejte se kde ten křížek je. Z cesty totiž není vidět. Je schovaný za kosodřevinou, kterou vede jen jeden rozumný průchod. Kleine Südwand je složena ze dvou částí. Cesty v její levé části jsou kratší, kolem 110 metrů a začínají na zatravněné plošině. V pravé části je pod zatravněnou plošinou ještě další stěna, na jejímž úpatí začínají čtyři další cesty spíše alpského charakteru. Nejvíce vpravo je nádherná, ale ve své kategorii náročná cesta Feuerstein 6+, jehož první klíčové místo je kolmá plotna s vodou vykapanými chyty jak na saském písku a druhé převislé břicho, kde madlo nenajdeš. Zcela vlevo je Memory 8+, nebo 6+, A1, přes kterou vede slaňovací dráha. Nabídku doplňuje Some like it hot 7-, která ústí nahoře do Feuersteinu a Herbstzeitlose 6.
 
 
Štand v jeskyni 
Feuerstein, štand v jeskyni, foto: Jiří Binder
 

Možnosti Salzburger Hochthronu doplňuje sektor Rositenwand přímo pod lanovkou, kde vede nevyrovnaná třistametrová Via Pikolon 5+, stometrová Zeppirrampe, 4+ a trojka Stammtischrunde, vedoucí téměř rovnou do hospody.

Pěkný výhled z lanovky je na Dopplerwand s charakteristickou jeskyní uprostřed. Zde nenajdete cestu pod 7-, takže to je jen pro silné lezce, stejně jako dvě cesty na Mittagsscharte (obě 7+) s hodinovým nástupem od lanovky. Griechischer Wein má ale jen jedno místo 7+ a dá se ohákovat.

 

Popis sektorů

Blausandpfeiler, levá část

Výška: 200 m.
Příchod: 15 minut od lanovky po skipistě. Na dalším kopečku za odbočkou na Salzburger Hochthron u panoramatické cedule po cestičce doleva do travnatého dolíku mezi kosovkou (pamětní deska, odkladiště batohů). Dále sestup strmými travami, místy fixní lano, do travnatého sedla. Po cestičce doprava k jeskyni (žluté značení). Odtud po fixním laně traverz doleva k levému prvnímu slaňáku. 2x 50 m slanit na skalnatou rampu (někdy sprcha), dole fixní lano vede k prasečimu ocásku. Odtud slanit 25 m k dalšímu prasečímu ocásku. 50 m slanění na širokou rampu pod stěnou. Cesta začíná hned u konce slanění a po třech délkách se spojuje s s trojkou Dreierweg.

 

Druhá délka odtud začíná houstnout
Druhá délka Weder Blau noch Sand, zde se křižuje se Sesam öffne dich, foto: Petr Jandík

 

Cesty:
Au so Rauh 6+, krátká pod slaněním, často mokrá
Dreierweg 3+, nejlehčí cesta ve celé oblasti. Napojuje se do ní Mezzo Rosso
Mezzo Rosso 5+, krásná pětka tři délky, potom se nepojuje na Dreierweg.
Wenn der Vater mit dem Sohne 6+, pěkná cesta a klíčovými místy v posledních dvou délkách, lze je vynechat a dolézt cestou Dreierweg
Sesam öffne dich 8
 Weder Blau noch Sand  6+, poslední cesta vpravo, nádherná věc. Nástup se trochu hůř hledá. Pohled na druhou půlku traverzu za hranou v 8. délce vám vyrazí dech, ale je to o něco lepší, než to vypadá.

 

Blausandpfeiler. Nahoře v kosodřevině odkladiště batohů, sestup travnatými žlaby ke slanění. 
Blausandpfeiler z vrcholu Ostwand. Nahoře v kosodřevině odkladiště batohů,
sestup travnatými žlaby ke slanění., foto: Petr Jandík

 

 

Blausandpfeiler, pravá část

Výška: cca 250 m.
Příchod: Jako k levé části, ale od panoramatické cedule po hřebínku kosovkou až k začátku slaňovací dráhy. Na pětkrát k úpatí stěny.
Cesty:
Dolce Vita 8-/A0
Wia a wild’s Wasser 8/8+
Welcome to Paradise 7+
Kaiser Karl 7+ - zde se po pěti slaněních popojde doleva (při pohledu do údolí) a následuje ještě 6 dalších slanění. Délka 300 m.

 

Ostwand

 

 

Pravý bok východní stěny 
Pravý bok Ostwand s vrcholovou částí Ostwandverschneidung, foto: Petr Jandík

 

 

Výška cca 200 m
Příchod: 15 minut od lanovky po skipistě. Na dalším kopečku za odbočkou na Salzburger Hochthron u panoramatické cedule po cestičce doleva do travnatého dolíku mezi kosovkou (pamětní deska, odkladiště batohů). Dále sestup strmými travami, místy fixní lano, do travnatého sedla. Po cestičce doprava k jeskyni (žluté značení). Odtud po fixním laně dolů k pravému slaňáku. 3x 50 m slanit a travnato skalnatým terénem a doleva (pohled z údolí) k nástupům.

 

7. délka 6+, kolmé a převislé stupně často s madly, ale ne vždy
Im reich der Zwerge, 7. délka 6+, kolmé a převislé stupně často s madly, ale ne vždy, foto: Jiří Binder

 

Cesty:

Im Reich der Zwerge 6+/A1
Kreuzfidel 7+, nebo 6+/A1
Hochalmexpres 7+
Ostwandverschneidung 4 populární, druhá nejlehčí cesta oblasti
Rodeo 7+ (6+/A0)

Kleine Südwand

 

Památník, od kterého se slaňuje do Kleine Südwand 
Památník s knížkou, od kterého se slaňuje do Kleine Südwand, foto: Petr Jandík

 

Výška: 110 m, pravá část 220 m.
Příchod: Od horní stanice lanovky Untersbergbahn po cestě směr Mittagsscharte. Tam, kde se odděluje skipista a cesta poté stoupá odbočíme doleva kolem propastí a pěšinkou v kosodřevině ke křížku s vrcholovou knihou. Za ním je fixní lano k prvnímu slaňáku. Dvě slanění 50 m vedou na travnatou plošinu, ze které nastupují kratší cesty v levé části Kleine Südwand.
K cestám v pravé části sestoupíme na levý okraj louky (při pohledu shora) k dalšímu slaňáku. Neplést s obyčejným borhákem (bývá v něm smyčka), slaňák je o pár metrů níž. Zde dalších dvakrát padesát metrů slanit k úpatí spodní části stěny.

Klíčová třetí délka, vodou vymytá jemná plotna
Feuerstein, Klíčová třetí délka, vodou vymytá jemná plotna, foto: Petr Jandík

 

Cesty:

Levá část:
Rauher Weg 4+
Wintersunn 6
Shorty 7
Zwischendurch 6/A0
Ještě tu je jakási stará cesta - trojková, nepopsaná v průvodci, ale s knížkou

Pravá část:
Memory 8-
Herbstzeitlose 6
Some lite it hot 7-
Feuerstein 6+

 

Rosittenwand

Výška cca 300 m
Příchod: K cestám Zeppirrampe a Stammtischrunde  od horní stanice lanovky podél hrany stěny až k červeně značeným uzávěrám. Zde začíná slaňovací dráha 3x 25 metrů. K cestě Pikolov slanění viz Dopplerwand, od jeho konce 10 až 15 minut traverzovat sutí doleva vzhůru k nástupu u trojúhelníkové plotny.

Cesty:
Via Pikolon, 5+, 300m dlouhá obtížnostně nevyrovnaná cesta s řadou lehkých pasáží.
Zeppirrampe, 4-, 100 m, pěkné lezení pro začátečníky ve vedních žlábcích a koutech.
Stammtischrunde, 3-. Krajinově krásné lezení podél suťové rampy, končící přímo u hospody.

 

Dopplerwand

Výška cca 250 m
Příchod: Od horní stanice lanovky cestou Dopplersteig dolů k chatě Zeppezauerhaus. Dále ještě asi 5 minut dolů až k markantní zatáčce doleva. Doprva a kosodřevinou cca 35 m na malou loučku, Zde ja vpravo první řetěz slaňovací dráhy. Od lanovky ca 15 minut.

Dopplerwand z kabiny lanovky 
Dopplerwand z kabiny lanovky, foto: Petr Jandík

 

Cesty:
Major Tom, 7+, 260 m
El Condor Pasa, 8-, 245 m
Linzer Schnitte, 7- 140 m, varianta cesty Major Tom. Dohromady 250 m
Via Maje, 8-, 130 m, varianta cesta Major Tom. Dohromady 150 m
Neue Direkte Dopplerwand, 7-, 245 m
Muttertag, 8+/A0, 140 m, varianta zakončení Neue Direkte Dopplerwand
Vorsicht i'sch cool man, 8-/A0 (9-?), nástup nikoli slaněním, ale dále po cestě Dopplersteig až k markantním jeskyním, cca 1/2 hodiny. Nástup u stromu u vchodu do jeskyní.

 

 

Informace:

I když jsou cesty slušně vynýtované, není to oblast pro překližkáře nebo skalkaře bez zkušeností. V případě náhlého zvratu počasí je problematický ústup. Úpatí stěn jsou za mokra nebezpečné strmé trávy s občasnými skalními prahy. Je třeba zvládat slaňování v exponovaném terénu, helma je nezbytná. Také orientace ve stěně není vždy zcela bez obtíží. Ve stěnách se občas kříží rúzné cesty a borháky někdy nejsou hned vidět.

Příjezd: Salzburg, Grödig, San Leonhard - dolní stanice lanovky Untersgergbahn. Lanovkou nahoru. Lze koupit výhodněji zpáteční lístek s tím, že lze jet dolů i za několik dní. Lanovka jezdí od 8:30 do 17 hodin, cena zpátečního lístku  21 EUR, pro členy OEAV a DAV 19 EUR.

NoclehZeppezauer Haus, cca 10 minut od lanovky.

 

 

Zeppezauerhaus, nahoře horní stanice lanovka 
Zeppezauerhaus, nahoře horní stanice lanovka, foto: Petr Jandík

 

Vhodné období: Nejlépe po delším období sucha, spíše na podzim. Z hlíny a kosovky stéká po roztání sněhu a po deštích dlouho voda. Je potřeba alespoň dva dny sucha. V plném létě tam je dost horko.

Průvodce: Berchtesgaden Ost, Panico, 2012, v e-shopu horoknihy.cz

Weby: Alpintouren Markus Stadler schémata některých těžkých cest, Bergsteigen.com

Mapa:

 


Zobrazit místo Salzburger Hochthron na větší mapě






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 11. 07. 2013 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Alpspitze: Pohodová lezenice (03.08.2015)
Preuss na Piccolissimu (19.04.2012)
Torre Piccola di Falzarego, Comici (23.02.2012)
Hrana prvního pilíře Tofany (17.02.2012)
Dračí cesta (28.09.2011)
Via M. Speciale (15.08.2011)
Grupo di Sella, lezecký ráj (12.10.2010)
Popena Basso (11.10.2006)



Komentář ze dne: 11.07.2013 22:48:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: jéééé
tam chci!
0 0

Komentář ze dne: 11.07.2013 23:31:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka V. (@)
Titulek: Odzimni oblast
Jedna se pro nas temer o domouvskou oblast, kam je nejlepe zavitat na podzim, kdyz je babi leto. Teploty jsou tak privetivejsi nez v lete. Na jare lezi na platu snih, ktery vydrzi casto az do pocatku leta a zavlhcuje steny.
Pokud je predpoved dobra, tak se vyplati si privstat a vyrazit do fronty na prvni lanovku, aby clovek necekal u lanovky a u slanaku, pripadne v ceste. Tim nahnany cas je lepsi zabit na terase, a pozorovat zapad slunce skrz sklo pulitru a zakusovat spek.
0 0

Komentář ze dne: 12.07.2013 08:48:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jirka (@)
Titulek: Krátký nástupy
Hezký. Teď jsem byl poprvý (kvůli počasí "jenom") v Hollentalu a ty krátký nástupy mají něco do sebe. Dík za další tip.

P.S. Nejvyšší hora Tennengebirge není Hochthron
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
20.07.2024
ŽOFKA Žlebská outdoorová filmová kulturní akce, 17 ročník. Hospoda U Kosti

Oznámení o akcích posílejte redakci