Jiří Zmítko napsal v iDnes podrobnosti: Machold a Vaněk se ocitli v pasti.
Rozhovor s Trávou. Nic jiného se o tom řích ani nedá. Současné pátrání jse spíš takové alibi, že se udělalo všecno, co se dalo udělat, než že by mohlo něco přinést.
Český konzul v Dillí dal dohromady záchrannou výpravu Šerpů, kterou patrně hradí pojišťovna. Počasí se umoudřilo a pátrací práce budou podle zprávy iDnes pokračovat.
Tisková zpráva ke zmizení českých horolezců na Baruntse (říjen 2013)
Po silné sněhové bouři, jež asi před osmi dny zasáhla většinu oblasti Himalájí, zůstali uvězněni ve stěně hory Baruntse (7162 m n.m.) dva čeští horolezci Jakub Vaněk z Plzně a Petr Machold z Teplic.
Na jejich záchranu byl opakovaně vyslán vrtulník, který však vzhledem k nepříznivému počasí a expozici výškového tábora nebyl úspěšný. Všechny záchranné pokusy tak zůstaly bez kontaktu s pohřešovanými. Stan, který dvojice použila na vybudování druhého výškového tábora (asi 500 m pod vrcholem hory) je viditelně poškozen a z větší části pod sněhem. Extrémní podmínky panující na místě a indicie, které záchranný tým má k dispozici, zanechávají takřka nulovou naději na záchranu obou horolezců. Rodiny obou pohřešovaných jsou v úzkém kontaktu se záchranným týmem na místě a nepřejí si sdělovat další informace. Další dva členové expedice (Jiří Zmítko a Jan Svoboda), kteří byli evakuováni ze základního tábora pod horou, nyní čekají na návrat do ČR v Kátmandú. Prosíme o respektování postoje rodin obou nezvěstných horolezců.
Kontaktní osoba:
Jakub Němec +420 737361759
Podle zprávy MfDnes vzlétl 18.10. vrtulník, který našel jen roztrhaný stan, po Macholdovi a Vaňkovi nenašli stopy. Další pátrací akce byla v neděli, opět bez výsledku. Další informace upřesňuje tisková zpráva zde
Baruntse 7162 m n.m.
Výrazný, symetrický sněhový štít, má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, který probíhá od severu na jih od Cho, na severo-západě ledovcem Imja a ledovec Hunku tvoří jeho jihovýchodní hranici. Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené "Y' směřující od vrcholu Cho Polu (6695 m n.m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví. Další známé hory v této oblasti jsou Makalu, Lhotse, Chamlang, Everest a Mera Peak První horolezci na vrcholu stanuli 30. května 1954 a byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Vystoupili na vrchol jižním hřebenem. Severka vypadá hrůzostrašně. Západní stěna vypadá o něco lépe a směr přímo na vrchol ještě nebyl vylezen. Navíc, nástup do stěny je ze základního tábora normální cesty, kde se dá dobře aklimatizovat.
Je rozhodnuto. Petr už má připravené další dva parťáky na nomálku - Jirku s Honzou. Roztáčí se kolečka příprav, letenky, shánění sponzorů, kupení materiálu na hromadu a hledání místní agentury. Lezení v Nepálu není jen tak. Musíte mít permit, styčného důstojníka, partu nosičů, pár dalších povolení a nějaký ten servis v základním táboře. Vše se vcelku daří zajistit a plánovaný sraz 26.9 2013 na pražském letišti dostal reálnější obrysy. Naše skromná sestava: Petr Machold, Kuba Vaněk, Jiří Zmítko, Jan Svoboda
Naše smělé plány:
1) Bezpečný návrat zpět do Čech
2) Honza + Jirka výstup “normálkou“ na Baruntse (7162m)
3) Kuba + Máša výstup tamtéž, ale novou cestou v západní stěně
Konečné asi poletíme Lukly
Odlet z Praglu i přes lehký boj s nadváhou našich zavazel proběhl v pohodě. Lehké obtíže nastaly v Istambulu, kde našemu 6 hodinovému přestupu přidal Jim Beán. První těžký výstup na palubu letadla naštěstí dopadl a v pátek nás uvítalo Kathmandu.
Zvolena agentura se neukázala jako dobrá volba. Permit a odlet do Lukly jsme vybojovali až s dvoudenním zpoždění. Navíc jaksi poopomenula naše jasné požadavky, že nechceme jít trek stylem 100 výškových metrů a pak dát rest day. Takže naše plány na 6 denní trek jaksi taky berou za švy. Bude to tak 7-8, ale uvidíme, přece jen Asie. Naštěstí nám i přesto zbyde dost času dát ostrý pokus ve stěně.
Pravděpodobně se již nedostaneme k internetu, takže další komunikace jen přes satelitní telefon. Mějte se v Čechách hezky my jsi jdeme konečně užívat hory!
1. 10.: Ani druhý pokus na odlet do Lukly se nepodařil. Po dnešních dalších krásných 10-ti hodinách na letišti to už skoro vypadalo, že dopadne alespoň vrtulník. Ale nakonec nic. Dále přesně nevíme kde se toulá cargo. Část údajně v Lukle část na Letišti Kathmadu. Zítra nás čeká další pokus, tak uvidíme :-) . Navíc počasí na horách je celkové na draka, tak snad se trochu časem zlepší.
Dále se nám povedlo zprovoznit nový druhý satelitní telefon Iridium: +881632625340
03.10: Tak včera večer konečně Lukla. Dnes jsme s Petrem přešli sedlo 4600 a spíme 4200 takže alespoň aklimatizace. Kluci bohužel nestíhali takže dorazí až za náma.
7.10.: Dnes rano jsme dorazili s Petrem do BC 5400m. Mame tady zatim jen jidlo tak snad dneska nebo zitra dorazi nosici. Stena vypada lezitelne i kdyz to bude narez.
9.10.: Vsichni jsme se dnes uspesne sesli v BC. Pocas je pekny, aklimatizace zda se taky dobra, takze zitra vyrazime do steny. Pocitam tak 6-7 dni.
13.10.: Počasí se v Nepálu zkazilo, silně sněží. Jirka s Honzou se vrátili z C1 do BC. Petr s Kubou jsou někde výše, asi v C2. Nemohou dál a vrtulník pro ně taky nemůže.
15:10.: Počasí je velmi špatné a stále sněží. Polovina je v pořádku v BC, druhá polovina v C1-C2. ale kvůli počasí pro ně nelze poslat vrtulník. Čeká se co bude dál.
Zdroj: web expedice, Teplický deník
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat