Její sesterský vrchol se tyčí v Rolwalig Himal u Tibetsko - Nepálských hranic. Hindské Gaurishankar vzniklo spojením jmen nižšího jižního vrcholu Gauri (7010m) a severního Shankar(7134m). Gauri je zlatá bohyně a Shankar je zhmotněním Šivy, boha ničitele.„Gaurishankar se, přesně jak značí jeho jméno, jeví jako obrovská, nepřístupná, avšak překrásná hora. Na rozdíl od himálajských vrcholů obdobné velikosti, nenabízí žádnou rozumnou výstupovou cestu,“ napsal o ní americký lezec Al Read roku 1980 v American Alpine Journal.
Detrie, Labbre, Maynadier a Para vyrazili ze základního tábora téměř po měsíci čekání, kdy už celou expedici málem odvolali. Stalo se tak 21. října, kdy se na chvíli vylepšilo počasí. Vyhlédli si centrální linii v jižní stěně. Za dva dny se ocitli u obtížného úseku poblíž vrcholu. „Nejprve bylo vše ok, a pak dvě délky pod vrcholem nás zastavil složitý skalní pás,“ napsal Maynadier. Po vyzkoušení několika různých možností se jim nakonec podařilo stanout na vrcholu jižní stěny (cca 6900m). Stalo se tak v prudkém větru ve 4 odpoledne 23. října. Společně se rozhodli, že nebudou pokračovat až k jižnímu vrcholu a sestoupili.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
...