Autoři Ralf Gantzhorn a Christoph Willumeit jsou v Dolomitech „jako doma“ více než třicet let, patří dnes k výborným znalcům této mimořádné oblasti a v knize svoje znalosti a zkušenosti patřičně zúročují. Přiznávají, že při výběru řešili těžké a klasické dilema – které zařadit a které ne? Žádný výběr se pochopitelně nemůže líbit všem, přesto se o to systémem „pro každého něco“ pokusili. Nový průvodce nabízí všehochuť od kratších „čtyřek“ a dobře zajištěných cest v lezecké zahrádce Cinque Torri až po mnohadélkové maratóny stupně „devět“, jako Biasin ve skoro dvoukilometrové severní stěně Sass Maoru.
Hodně promyšlený, užitečný a zároveň pěkný je typograficky vzorně zvládnutý systém barevného rozlišení 5 různých kategorií výstupů, provázaný s barevnými číslovanými puntíky v mapě na zadní předsádce, napomáhající rychlé orientaci „na co mám, na co snad a na co určitě ne“. Kategorizace výstupů přitom nepodléhá prosté hierarchii dle klasifikace a délky, ohled bere také na krajinnou parádu, na to zda jde o klasiku nebo ne, na sestupy. Žlutozelená kategorie zahrnuje „úvodní“ či seznamovací cesty (což však neznamená začátečnické!), modrozelená dobře zajištěné „sportovní“ výstupy, modrá „neobyčejné“ stěny a cesty, žlutá je vyhrazena pro známé „klasiky“ velkých jmen a červená signalizuje „výstupy snů“ pro nejvýkonnější borce.
Jednotlivým výstupům je věnováno tu více, tu méně stránek, vždy s podrobnějším popisem dle zkušenosti autorů. K tomu bezvadně tabulkově zpracované bloky „íčka“ a velmi přehledné dvoubarevné topo nákresy, z nichž mnohé známe z menších průvodců řady Rother Selection (některé z nich jsou zde aktualizovány), v patě úvodní textové stránky dané cesty název oblasti. A opět ty barvičky – stejná barva kategorie v puntíku u dané cesty v obsahu i u hlavního titulku na první stránce popisu, na začátku „íčka“ stejnobarevný nejen puntík, ale také písmo titulků jednotlivých odstavců, nakonec stejná barva puntíku na mapě zadní předsádky. Hravé, moc pěkné a šikovné!
Pochopitelně nechybí stručná historie Dolomit – geologická i horolezecká – a množství užitečných
aktuálních informací.
Ale nezapomeňme na to, co je na knize vidět hned a ze všeho nejvíc - více než „pouhý“ průvodce je to přece „obrazovka“ napěchovaná spoustou parádních fotek, „krajinotvorných“ jen tak pro namlsání oka i „akčních“ z vlastního lezení. Tady trochu odbočím. U řady lezeckých fotek mne jako starého metodického šťourala píchla do oka až bohorovná důvěra aktérů v tenké popruhové smyčky. Jasně, spectra či dyneema jsou superpevné, ale jen v jediné úplně všechno? Štand, jistič, HMSka v akci, stoupač mizí v dál, leckde dokonce smyčka provlečená přímo okem plakety (u bórháku z kulatiny ok, ale u plechu?). No, hoši mne dost vyděsili!
Ale zpět k vymakanosti průvodce. O příslovečné preciznosti grafické úpravy a tisku u Rothera není pochyb nikdy, tedy ani teď. Parádní kniha pro zimní posezení u krbu a snění o příštím výpadu do kopců, označovaných za „nejkrásnější architekturu světa“.
Edice Rother Bildband / Bergverlag Rother
Ralf Gantzhorn a Christoph Willumeit: Dolomiten – 50 alpine Kletterrouten
1. vydání 2014, 272 stránek se 150 barevnými fotografiemi nákresy, poctivě šitá vazba v tuhých plátěných deskách s barevným, leskle laminovaným přebalem, formát 244 x 316 mm. ISBN 978-3-7633-7064-1, cena 49,90 EUR (D) – www.rother.de
Vladimír „Chroust“ Procházka II.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat