Skupina čtyř horolezců a jedné horolezkyně vystoupila v sobotu k bivakové boudě v severní stěně Großglockneru. Dvojice horolezců měla v plánu Aschenbrennerovu cestu, zbylá trojice mířila na klasickou cestu Pallaviciniho.
Do té nastoupila trojice o páté ráno a úspěšně postupovala až do výše 100 metrů pod hřeben.
Pohodová klasika vyústila nakonec ve velkou záchranou akci, když z mlhy přiletělo kamení a blok ledu, trefil prostředního z trojice a zlomil mu ruku v předloktí. Zbytky ledu způsobily dalšímu členu družstva šrám nad okem.
Trojice zpočátku nemohla zavolat pomoc, protože neměla mobilní signál. Posléze k nim slanil horolezec z hřebene a zavolal na svého partnera, který měl na hřebeni signál, aby zavolal pomoc. Kvůli mlze nebylo možné vyzvednout postižené družstvo ze vzduchu. Proto záchranný vrtulník "Martin 4" a policejní vrtulník "Libelle" vysadily záchranáře u chaty Erzherzog Johann Hütte. Ti pak vystoupili na vrchol, aby nad vyústěním Pallaviciniho žlabu nainstalovali naviják a postupně vyzvedli zraněného i nezraněné členy družstva. Takováto klasická záchranka je hodně zdlouhavá. Partneři zatím zajistili zraněnému maximální možný komfort, jaký se dá při visu tří lidí na jednom nýtu dosáhnout. Na stanovišti nakonec čekali pět hodin.
K postiženému slanil lékař a dal mu povzbuzující injekci, po které byl zraněný schopen vytažení nahoru a s dopomocí i sestupu částečně vlastními silami k chatě Erzherzog Johann. Záchranáři doprovodili k chatě i zbylé dva členy družstva.
Kolem páté hodiny odpolední odvezl záchranářský vrtulník zraněného od chaty na Franz-Josefs-Höhe, kde jej převzala sanitka a odvezla do nemocnice v Lienz, zatímco helikoptéra "Libelle" postupně odvozila záchranáře a zbylé členy horolezeckého družstva také na Franz-Josefs-Höhe.
Je zřejmé, že nehoda byla zaviněna objektivními příčinami, mimo možnost horolezců je nějak ovlivnit. Prostě jen byli ve špatnou chvíli na špatném místě.
Odkazy a informace:
Zpráva z Kleinzeitung
Fotogalerie záchranářů
Pallavicini - popis cesty
Pallavicini na Horyinfo
Historický film o výstupu Pallaviciniho z roku 1985:
Epilog:
Zlomená ruka je odborně sešroubována devíti titanovými šrouby. Cenu za záchranné práce vyčíslili záchranáři na 25000 EUR pro hlavního postiženého a po 500 EUR pro dva nezraněné, kteří jen nedobrovolně opustili stanoviště a sestoupili vrtulníkem. To jen pro představu jaké pojištění si sjednávat.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat