Jeho původ byl horolezecky snad stejně zahanbující jako u Gastona Rébuffata – ten přišel do Chamonix z Marseilles, Chroust se narodil v poděbradských rovinkách. Klukovská léta však trávil v Turnově, kde ho „postihlo“ lezení po skalách, jako všechny v okolí. Bavil ho však každý sport – hlavně běh a skoky na lyžích a byl v tehdejší době „dost dobrej“ sdruženář. Laškoval i s krasobruslením, ale nakonec definitivně propadl lezení.
Není se co divit, jeho kamarády byli Joska Smítka, „Fifan“ Vodháněl, „Kujan“ Janků a všichni ti autoři dodnes respektovaných a lezených cest. Generace dnešních padesátníků už vnímala Chrousta jako metodika, funkcionáře, klasického a „fest“ kouřícího (!) horolezce. V mládí ale musel být pěkné éro – ve svých osmnácti vyvedl dodnes těžkou a málo lezenou Barthovu spáru na Dračí zub. Ti, kdo si vzpomenou na obtáčení se pod kruhem, vědí o co jde. Řada prvovýstupů na
Hruboskalsku a v Příhrazech je od Chrousta a jeho kumpánů. A jsou to cesty nejen těžké, ale velice pěkné.
Jen co to po válce šlo, už byl v horách. Jeho první přelezení Stanislawského komína na Galerku Ganku bylo zatroubením k útoku českých horolezců na „sportovní“ cesty ve Vysokých Tatrách. Potom Alpy, Kavkaz, Kaiser a Dolomity – to byly stupínky, po kterých se dostal až do Himálají, kam odjel v roce 1969 a svými organizačními schopnostmi dokázal splnit krásný sen nejenom sobě, ale všem těm „starým chlapům ze Skaláku“. Dosažení vrcholu Annapúrny IV bylo prvním úspěchem československého horolezectví na nejvyšších kopcích světa.
Psát o Chroustových organizačních aktivitách všech možných podob by bylo stejně zbytečné, jako psát o jeho cvičitelské práci. Za všechno mluví dvě věci: pěkně dlouhá řádka horolezců, kteří dodnes vzpomínají na jeho nezapomenutelná školení, a jeho už dávno rozebraná kniha Základy horolezectví. Dodnes není lepší a dodnes má začínajícím horolezcům i lezcům co říct.
Takže, Chrouste, díky za to, žes byl!
Jiří Růžička, Montana 6 / 1997
Chroust s Jirkou Maškem na Hrubici
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat