Vyrazili jsme ráno z Prahy, stavili se v Děčíně pro Vaškova dlouholetého kamaráda Míru Cacha, dojeli pod Lilienstein a došli pod stěnu.
Míra Cach je mladý (66) a nerozvážný a tak si kromě lezeček nevzal ani sedák.
To se dalo napravit konstrukcí na obrázku, nad kterou jistě metodik zajásá. Takto připraveni jsme se vydali do cest. Vašek se synem Markem do traverzu Westkante, já s Mírou na Südkante, klasickou to šestku. V její horní půlce mne potrápil převisek u kruhu a Míra na druhém to i v botaskách celkem přeběhl.
Zanedlouho se objevil na hraně Kneifervarianty Marek a Vašek též zdolal klíčový traverz.
Tak oslavenče, krásný kulatiny!
Tuhle jsem před Schnablovic knihkupectvím potkal jednoho výkonného lezce, loviče číslel a v rozhovoru vyplynulo, že neví kdo je Vašek Širl. Možná bude takových víc a tak jsem opět nahlédl do knihy Horolezectvo - encyklopédia z roku 1989, jejímž hlavním autorem je vedle Ivana Diešky právě Vašek Širl:
Václav Širl, mistr sportu, narozen 1944. Přední československý horolezec a pískovcový lezec 70. let, trenér, funkcionář a publicista, jeden z největších znalců pískovcového horolezectví v ČSSR. Na pískovci vylezl více než 1200 cest těžších, než VII, 33 prvovýstupů. Ve Vysokých Tatrách zimní prvovýstup ve V stěně Rysů (1973), v Alpách 29 výstupů, např. klasická cesta v S stěně Eigeru (1971), 3. výstup S stěnou Aiguille du Triolet (1972), Švýcarská cesta S stěnou Les Courtes (1972) 1. zimní matematický přechod hřebene Fagaraše v Rumunsku, v Norsku v Romsdalu 1. zimní výstupy pilíři Breitindu a Semletindu (1974), anglická cesta ve stěně Trollů (Trollvegen, 1976). Na Kavkaze 1. traverz masivu Elbrusu a výstup na Kjukjurtjlu Žižinovou cestou (1973). prvovýstup V stěnou Čančachi Choch, 1. letní opakování Černoslivinovy cesty na Ullutau (1981), prvovýstup v S stěně Džajlyku (1981) a další.
Reprezentant ČSSR (1973 - 1974) člen Trenérské rady (1980-1983). Rozpracoval vlastní horolezeckou tréninkovou školu. Autor mnoha odborných článků a reportáží hlavní spoluautor Horolezecké encyklopedie a spoluautor Horolezectví zblízka..
Toliko Encyklopedie z roku 1989. Dnes je ve Skalních oblastech Vašek napsán u více než 40 prvovýstupů. Ze Slovenštiny přeložil a doplnil knihu Horolezectví zblízka.
Vašek Širl v dobách reprezentačních
Vaškových článků v Horách, Minihorách, Hotejlu a později v Montaně si nešlo nevšimnout. Jeho humorný styl je nezaměnitelný a historky skvělé. Třeba ta o slavném dvojkopu v Rathenu u Aliho ve speciálu Montany věnovaném ženskému horolezectví. Vašek měl svůj podíl na objevení talentu Zuzky Hofmannové i na horolezeckém růstu Aleny Čepelkové, našich dvou historicky nejlepších horolezkyň.
Osobně jsem se s Vaškem potkal v 80. letech na kurzu trenérů horolezectví. Pak jsme se po letech potkali v Šárce a domluvili se na nějakém tom společném lezení. To už bylo Vaškovi přes 60, ale stejně vyrazil každé ráno před úřadováním do Šárky oblézt si tam sólo své kolečko cest na Žabáku. Zajeli jsme i do Schmilky nebo Labáku.
I přes svůj hendikep, ztvrdlou krční páteř, která mu nedovoluje zvednout hlavu a podívat se nad sebe a chyty musí hledat jen pohmatem, tahal Vašek do svých 64 let v Sasku cesty VIIb.
Jezdili jsme do Alp - do Kaiseru, na Kalbling do Gesäuse
Vážný pád na Bloßstocku v roce 2008 znamenal pro něj konec pravidelného lezení. Od té doby se potkáváme na funusech a valných hromadách ČHS.
Na letošní Valné hromadě ČHS byl vyznamenán četným uznáním České unie sportu.
Legendy českého, slovenského a československého horolezectví
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat