To, co tvrdí výrobce, může být ve skutečnosti jinak, proto jsem se rozhodl podívat se batohu Ascensionist na zoubek.
Popis
Už na první pohled je zřejmé, že se jedná opravdu o lezecký batoh. Funkčnost a nízká hmotnost jsou jeho hlavními rysy. Batoh je jednokomorový, jenom s jedním vrchním vlezem. Nehledejte žádné boční zipy ani dělící přepážku. Uvnitř je také téměř prázdno. Najdete zde jen malé poutko, na které můžete pověsit vak na vodu nebo třeba klíče. Poutko také slouží k otevírání kapsy, kde se ukrývá zádová konstrukce. Ta je tvořena hliníkovým rámem se síťovaným vnitřkem. Konstrukce je pevně tvarovaná, nelze si ji přizpůsobit (jako třeba když je konstrukce ze dvou plochých hliníků, které si můžete ohnout podle potřeby). Jde bez problémů vyndat, což je praktické, když chcete snížit hmotnost batohu nebo ho třeba hodit do pračky.
Na čelní straně báglu jsou dva svislé daisy chainy, kapsička a poutka na uchycení cepínů a stahovací popruh. Na bocích pak další stahovací popruhy, které jsou dlouhé tak, že se vám tam vejde i pěnová karimatka.
Zádová strana je úplně plochá. Materiál zad je stejný jako na celém batohu, není zde žádné zbytečné odvětrávání. Ramenní popruhy jsou tvarované, široké tak akorát. Nechybí balanční ani hrudní popruh, který lze pomocí daisy chainů výškově nastavit. Bederní pás je široký a na každé straně má poutko na materiál.
Specialitou tohoto batohu je zavírání vlezu. Batoh zavíráte jen stažením dvou límců, které se jakoby překrývají. Na vrchním límci je malá kapsa na zip.
A teď prakticky.
Co se mi moc líbí, je jeho nízká hmotnost. Ascensionist váží 1020g, což je na 45l luxusní váha. Pokud ještě vyndáte vnitřní konstrukci, ušetříte dalších 160g. I přes to, že je batoh lehký, velmi dobře sedí na zádech i plně naložený. Díky velikosti a způsobu zavírání nepřekáží ani při lezení s helmou. V pohodě můžete zaklonit hlavu.
Ošizen není ani materiál. Batoh je celý z ripstopu a dno je dvojité. Ani po intenzivním používání není znát žádné výrazné poškození, roztržení nebo prodření. Velmi se mi líbí dlouhé boční popruhy. Většina batohů tyto popruhy má, ale jsou krátké. Strčíte za ně maximálně trekové hůlky. Tady jsou dlouhé, vhodné i na velké předměty. Nadmíru mi vyhovuje systém zavírání batohu. Chvilku mi trvalo než jsem si zvykl, kterou šňůrku povolím, který límec, ale je to opravdu jen o zvyk.
Co mě negativně překvapilo, je napevno přidělaný bederní popruh. Lze sice sundat vypolstrování a tím snížit váhu batohu ještě o kousek, ale nosný popruh je přišitý a sundat tedy nejde. Další věc, s kterou bojuji, je provlékání kovových “olivek” skrz očka. To jde opravdu ztuha. Naštěstí to nemusíte dělat často. Stačí, když si batoh nastavíte doma v teple a už s tím nemusíte hýbat. Pokud by ale olivky byly na místě, které by potřebovalo časté nastavení, určitě by to byla věc, která by mi vadila hodně. Poslední věc, která mi na batohu chybí, jsou jakékoliv reflexní prvky.
Tento batoh je určený pro uživatele, kteří přesně vědí, co chtějí. A takových mezi námi moc není. 99% lidí si koupí Deuter Guide 45, protože má odvětrávaná záda, spoustu kapsiček, boční vchod atd. Ale také váží o 780g více, což je třeba hmotnost 17 expresek od Edelrid nebo téměř litr vody. A čím více zipů a popruhů, tím víc se toho může pokazit.
Botoh mám cca tři čtvrtě roku a byl se mnou na mnoha alpských výstupech, při lezení dlouhých cest v Dolomitech a Arcu, na expedici na Aconcague, na skialpech a ledech. Pokud hledáte opravdu technický batoh, tento určitě stojí za zvážení.
autor članku Honza Horák, Horolezecká škola RockJoy
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat